ԱՄՆ Կոնգրեսը հավանություն է տվել միգրացիոն ծառայությունների համար 70 միլիարդ դոլարի հատկացմանը
ԱՄՆ Ներկայացուցիչների պալատը, չնայած Դեմոկրատական կուսակցության ներկայացուցիչների կողմից քննադատությանը, hունիսի 9-ին օրինագիծ է ընդունել ներգաղթի և սահմանային ծառայությունների աշխատանքի ֆինանսավորման համար 70 միլիարդ դոլար հատկացնելու վերաբերյալ։ Միջոցառմանը կողմ է քվեարկել 214 օրենսդիր, դեմ՝ 212-ը: Ավելի վաղ օրինագիծն արդեն հավանություն էր ստացել Սենատում, այժմ այն պետք է ստորագրի ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը: «Արմենպրես»-ը փոխանցմամբ՝ այդ մասին գրում է Deutsche Welle-ն:
Օրինագիծը նախատեսում է Միգրացիոն ու մաքսային ծառայության (ICE) և Մաքսային-սահմանային ծառայության (CBP) գործունեության ֆինանսավորում։ Գումարը հաշվարկված է երեք տարվա համար՝ մինչև Թրամփի նախագահական ժամկետի ավարտը։
ԱՄՆ ներքին անվտանգության նախարարության (դրա մեջ մտնում են ICE-ը և CBP-ն) ֆինանսավորումը կասեցվել է 2026 թ. փետրվարին Մինեապոլիսում հականերգաղթային արշավներից հետո, որոնց ընթացքում ICE-ի գործակալները գնդակահարել են տեղի երկու բնակչի՝ ԱՄՆ քաղաքացիներ Ռենե Գուդին և Ալեքս Փրեթիին։ Երկու դեպքում էլ գերատեսչությունից պնդել են, որ հրաձգությունը իրականացվել է ինքնապաշտպանության նպատակով, սակայն ավելի ուշ հրապարակված տեսանյութերը կասկածներ են առաջացրել իրադարձությունների նման մեկնաբանության հարցում։
Մինեապոլիսում ICE-ի գործակալների գործողությունների շուրջ սկանդալը պատճառ է դարձել ներքին անվտանգության նախարար Քրիստի Նոեմի հրաժարականի համար, որը Դոնալդ Թրամփի վարչակազմում ղեկավարում էր կոշտ միգրացիոն քաղաքականությունը։ Նրան փոխարինել է Մարքուեյն Մալինը։

Конгресс США одобрил выделение 70 миллиардов долларов на иммиграционные службы
Палата представителей США, несмотря на критику со стороны представителей Демократической партии, 9 июня приняла законопроект о выделении 70 миллиардов долларов на работу иммиграционной и пограничной служб. За законопроект проголосовали 214 законодателей, против — 212.
Ранее законопроект уже был одобрен Сенатом, теперь его должен подписать президент США Дональд Трамп. Как сообщает «Арменпресс», об этом пишет Deutsche Welle.
Законопроект предусматривает финансирование деятельности Иммиграционной и таможенной службы (ICE) и Таможенной и пограничной службы (CBP). Сумма рассчитана на три года, до конца президентского срока Трампа.
Финансирование Министерства внутренней безопасности США (включая ICE и CBP) было приостановлено в 2026 году. В феврале агенты ICE застрелили двух местных жителей, граждан США Рене Гуд и Алекса Претти, в Миннеаполисе. В обоих случаях агентство утверждало, что стрельба была произведена в порядке самообороны, но позже опубликованные видеозаписи поставили под сомнение эту интерпретацию. Скандал вокруг действий агентов ICE в Миннеаполисе привел к отставке министра внутренней безопасности Кристи Ноэм, которая курировала жесткую иммиграционную политику Дональда Трампа. Ее место заняла Маркуэн Маллин.