Հայաստանի բարձր տեխնոլոգիական արդյունաբերության նախարար Մխիթար Հայրապետյանը և Firebird AI ընկերության համահիմնադիր Ալեքսանդր Եսայանը հունիսի 2-ին այցելել են «Զվարթնոց» օդանավակայան, որտեղ այսօր լուսադեմին ժամանել է 6144 NVIDIA Blackwell սերնդի գրաֆիկական պրոցեսորներից բաղկացած առաջին խոշոր խմբաքանակը՝ 1792 GPU, որը նախատեսված է Firebird AI մեգանախագծի առաջին փուլի իրականացման համար։
«Առաջին փուլով նախատեսվում է Հրազդանում գործարկել շուրջ 18 ՄՎտ հզորությամբ ժամանակակից ԱԲ տվյալների կենտրոն՝ NVIDIA Blackwell ճարտարապետության վրա հիմնված բարձր արտադրողականությամբ հաշվարկային ռեսուրսներով։ Կենտրոնը կօգտագործի ջրային հովացման փակ համակարգ, որը լիցքավորվելու է մեկ անգամ և օգտագործվում է մի քանի տարի շարունակ՝ ապահովելով բարձր էներգաարդյունավետություն և հուսալի աշխատանք»,– «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ նշված է Բարձր տեխնոլոգիական արդյունաբերության նախարարության տարածած հաղորդագրության մեջ։
Նախագծի առաջին փուլի ներդրումների ծավալը կազմում է շուրջ 500 մլն ԱՄՆ դոլար։ Երկրորդ փուլում նախատեսվում է ներգրավել մինչև 4 մլրդ դոլարի ներդրումներ և շահագործման հանձնել ևս մոտ 42,000 գրաֆիկական պրոցեսոր՝ Հայաստանը առաջ մղելով աշխարհի ամենահզոր AI տվյալների կենտրոններ ունեցող երկրների առաջատար հնգյակի մեջ։
Առաջին փուլի գործարկումից հետո կենտրոնում կաշխատի մինչև 100 բարձրակարգ մասնագետ, իսկ երկրորդ փուլի կառուցման և ընդլայնման աշխատանքներում կներգրավվի ավելի քան 1000 մասնագետ՝ ստեղծելով նոր բարձր վարձատրվող աշխատատեղեր։
Նախագծի կարևոր բաղադրիչներից է ՀՀ կառավարության և Firebird AI-ի միջև կնքված 25 մլն դոլարի ռազմավարական ծրագիրը, որի շրջանակում պետությունը 5 տարի ժամկետով կստանա բարձր արտադրողականությամբ ԱԲ հաշվարկային ռեսուրսներ՝ աջակցելու հայկական ստարտափներին, գիտահետազոտական խմբերին, բուհերին և մասնագետներին, ինչպես նաև ապահովելու դրանց կիրառումը պետական կառույցներում, տեխնոլոգիական ընկերություններում և բարձր տեխնոլոգիական ոլորտների հետազոտական ու զարգացման ծրագրերում:

The first large shipment of 1,792 GPUs, out of a total of 6,144 NVIDIA Blackwell-generation graphics processors, has arrived in Armenia for the first phase of the Firebird AI megaproject.
Firebird AI co-founder Alexander Yesayan, accompanied by Armenia’s Minister of High-Tech Industry Mkhitar Hayrapetyan, visited Zvartnots Airport to inspect the cargo, the ministry said in a press release.
“In the first phase, it is planned to launch a modern AI data center in Hrazdan with a capacity of around 18 MW, equipped with high-performance computing resources based on the NVIDIA Blackwell architecture. The center will use a closed-loop water cooling system, which is filled once and used for several years, ensuring high energy efficiency and reliable operation,” the ministry said.
The investment volume in the first phase is estimated at around $500 million. In the second phase, it is planned to attract up to $4 billion in investments and deploy an additional approximately 42,000 graphics processors, advancing Armenia into the top five countries globally with the most powerful AI data centers.
After the launch of the first phase, up to 100 highly qualified specialists will work at the center, while more than 1,000 specialists will be involved in the construction and expansion of the second phase, creating new high-paying jobs.
A key component of the project is the $25 million strategic program signed between the Government of Armenia and Firebird AI, under which the state will receive high-performance AI computing resources for a period of five years. These resources will support Armenian startups, research groups, universities, and specialists, and ensure their use in government institutions, technology companies, and research and development programs in the high-tech sector.