ՀՀ վարչապետի նկատմամբ սպանության նախապատրաստություն կատարած Մհեր Միրզոյանի նկատմամբ որպես խափանման միջոց ընտրվել է կալանքը
ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի նկատմամբ սպանության նախապատրաստություն կատարած Մհեր Միրզոյանի նկատմամբ որպես խափանման միջոց ընտրվել է կալանքը։
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ այս մասին հայտնում է ՀՀ քննչական կոմիտեն։
Ավելի վաղ նշվել էր, որ Հայաստանի Հանրապետության քննչական կոմիտեի Երևան քաղաքի քննչական վարչությունում քննվող քրեական վարույթի նախաքննության ընթացքում կատարված մեծածավալ ապացուցողական և վարութային այլ գործողությունների, այդ թվում՝ բազմաթիվ խուզարկությունների, շուրջ երկու տասնյակ հարցաքննությունների արդյունքում բացահայտվել է ՀՀ վարչապետի նկատմամբ սպանության նախապատրաստություն կատարած անձանցից մեկի ինքնությունը։
«Մասնավորապես՝ առերևույթ փաստական տվյալներ են ձեռք բերվել այն մասին, որ 2024 թվականից օտարերկրյա պետությունում բնակվող Մ․Մ․-ն առնվազն 4 անձանց հետ խմբի կազմում, ՀՀ վարչապետի քաղաքական և պետական գործունեության կատարման հետ կապված, ապօրինաբար կյանքից զրկելու դիտավորությամբ՝ ձեռք են բերել միջոցներ և ստեղծել պայմաններ, մասնավորապես՝ ինքնությունը քողարկելու նպատակով ձեռք են բերել հանդերձանք և դիմակներ, ինչպես նաև ՀՀ վարչապետի գտնվելու վայրերի, քարոզարշավի երթուղիների վերաբերյալ հավաքել տեղեկություններ՝ այդ կերպ նախապատրաստելով սպանությունը, որից հետո նշված հանդերձանքով և դիմակավորված, տեսաձայնագրել և տարածել են տեսաուղերձ՝ ուղղված ՀՀ վարչապետին, որի ընթացքում հնչեցրել են սպառնալիքներ:
Բացի այդ, 2026 թվականի մայիսի 16-ին անձինք որսացել են ընդհանուր օգտագործման համար չնախատեսված համացանցային կայքի համակարգում պահվող, համակարգչային կապի միջոցների օգտագործմամբ ուղիղ եթերի ժամանակ հաղորդվող տվյալը (տեսանյութը) և տեսաուղերձը հրապարակելով՝ խոչընդոտել են 2026 թվականի հունիսի 7-ին կայանալիք ՀՀ ԱԺ ընտրություններին նախորդող նախընտրական քարոզչությանը»,–նշվել է ՀՀ քննչական կոմիտեի տարածած հաղորդագրության մեջ։
Մ․Մ․-ի նկատմամբ հարուցվել էր հանրային քրեական հետապնդում՝ Քրեական օրենսգրքի 43-155-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 1-ին և 8-րդ կետով (մի խումբ անձանց կողմից սպանության նախապատրաստությունը՝ կապված այդ անձի կողմից իր պետական, քաղաքական գործունեության կատարման հետ), 211-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 2-րդ և 5-րդ կետերով (մի խումբ անձանց կողմից քարոզչություն կատարելուն այլ կերպ խոչընդոտելը)։
Վերջինիս վերաբերյալ կայացվել էր ձերբակալման որոշում։
ՀՀ քննչական կոմիտեն հայտնել էր, որ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի հասցեին սպառնալիքներ և հայհոյանքներ պարունակող տեսանյութի առնչությամբ նախաձեռնվել է քրեական վարույթ։
Քննչական կոմիտեի հաղորդմամբ՝ մի խումբ անձանց կողմից սպանության նախապատրաստության, համակարգչային սաբոտաժ կատարելու և հրազենի ու ռազմամթերքի ապօրինի շրջանառության դեպքերի առթիվ իրականացվում է նախաքննություն։
Համացանցում մայիսի 18-ին տարածված տեսանյութում մի խումբ դիմակավորված և զինված անձինք սպառնալիքներ ու հայհոյանքներ էին հնչեցրել վարչապետի հասցեին։

В отношении Мгера Мирзояна, который осуществлял подготовку убийства премьера Армении, в качестве меры пресечения избран арест
В отношении Мгера Мирзояна, который осуществлял подготовку убийства премьер-министра Армении Никола Пашиняна, в качестве меры пресечения избран арест.
Как сообщили Арменпресс в пресс-службе Следственного комитета, ранее отмечалось, что в ходе предварительного следствия в результате масштабных доказательственных и иных процессуальных действий, включая многочисленные обыски и около двух десятков допросов, была установлена личность одного из лиц, осуществлявших подготовку убийства премьер-министра.
В частности, были получены явные фактические данные о том, что М.М., проживающий с 2024 года в иностранном государстве, в составе группы как минимум из 4 человек, с умыслом незаконного лишения жизни премьер-министра Армении в связи с осуществлением им политической и государственной деятельности, приобрели средства и создали условия. В частности, с целью маскировки личности они приобрели экипировку и маски, а также собрали сведения о местах нахождения и маршрутах предвыборной кампании премьер-министра, готовя таким образом убийство. После этого, в указанной экипировке и масках, они записали и распространили видеообращение, адресованное премьер-министру, в ходе которого озвучили угрозы.
Кроме того, 16 мая 2026 года указанные лица перехватили данные (видеозапись), передаваемые во время прямого эфира с использованием средств компьютерной связи и хранящиеся в системе веб-сайта, не предназначенного для общего пользования. Опубликовав данное видеообращение, они воспрепятствовали предвыборной агитации.
В отношении М.М. было возбуждено публичное уголовное преследование по пунктам 1 и 8 части 2 статьи 43-155 Уголовного кодекса (подготовка убийства группой лиц в связи с осуществлением данным лицом своей государственной, политической деятельности), а также по пунктам 2 и 5 части 2 статьи 211 (воспрепятствование проведению агитации иным способом, совершенное группой лиц).
В отношении последнего было принято решение о задержании.
Следственный комитет сообщил, что в связи с видеозаписью, содержащей угрозы и оскорбления в адрес премьер-министра Никола Пашиняна, было инициировано уголовное производство.
По сообщению Следственного комитета, проводится предварительное следствие по фактам подготовки убийства группой лиц, совершения компьютерного саботажа, а также незаконного оборота огнестрельного оружия и боеприпасов.
В распространенном 18 мая в интернете видеоролике группа вооруженных лиц в масках озвучивала угрозы и оскорбления в адрес премьер-министра.