Հայ աշակերտները 5 բրոնզե մեդալ են նվաճել Կենսաբանության միջազգային բաց օլիմպիադայում
Ռուսաստանի Դաշնության Սոչի քաղաքի «Սիրիուս» դաշնային տարածքում տեղի ունեցած Կենսաբանության երկրորդ միջազգային բաց օլիմպիադայում հայ աշակերտները 5 բրոնզե մեդալ են նվաճել։ Օլիմպիադային մասնակցել են 17 երկրների 100-ից ավելի աշակերտներ։
Հայաստանի թիմը ներկայացրել են ԵՊՀ ՍԹԵՄ ավագ դպրոցի 12-րդ դասարանի աշակերտներ Նարեկ Ղազարյանը, Մարիամ Գալստյանը, Նանե Անանիկյանը, «Հերացի» ավագ դպրոցի 11-րդ դասարանի աշակերտ Էդվին Շահինյանը և 12-րդ դասարանի աշակերտ Վերոնիկա Օհանյանը, Գյումրու «Ֆոտոն» վարժարանի 11-րդ դասարանի աշակերտ Մերի Նիկոլյանը։
Թիմը ղեկավարել է ԵՊՀ կենսաբանության գիտահետազոտական ինստիտուտի կրտսեր գիտաշխատող, ԵՊՀ ՍԹԵՄ ավագ դպրոցի դասավանդող Սյուզան Մարությանը։
Օլիմպիադան բաղկացած էր երեք փուլից՝ տեսական (անհատական), գործնական (անհատական) և նախագծային (թիմային)․ ԵՊՀ ՍԹԵՄ ավագ դպրոցի և «Հերացի» ավագ դպրոցի աշակերտներ արժանացել են բրոնզե մեդալների:

Армянские школьники завоевали 5 бронзовых медалей на Открытой международной олимпиаде по биологии
Армянские школьники завоевали 5 бронзовых медалей на II Открытой международной олимпиаде по биологии, проходившей на федеральной территории “Сириус” в Сочи, Россия. В олимпиаде приняли участие более 100 школьников из 17 стран.
Как передает “Арменпресс”, об этом сообщает Министерство образования, науки и спорта Республики Армения.
Армянскую команду представляли ученики 12-го класса старшей школы ЕГУ “СТЕМ” Нарек Казарян, Мариам Галстян, Нане Ананикян, ученик 11-го класса старшей школы им. Гераци Эдвин Шахинян и ученица 12-го класса Вероника Оганян, а также ученица 11-го класса колледжа Гюмри “Фотон” Мария Николян.
Руководителем команды была Сюзан Марутян, младший научный сотрудник Научно-исследовательского института биологии ЕГУ, преподаватель старшей школы ЕГУ. Олимпиада состояла из трех этапов: теоретического (индивидуального), практического (индивидуального) и проектного (командного). Ученики старшей школы ЕГУ “СТЕМ” и старшей школы “Гераци” завоевали бронзовые медали.