Չինաստանը մեկ տարվա առաքելությամբ տիեզերագնացների է ուղարկել ուղեծիր
Չինաստանը «Շենչժոու-23» տիեզերանավով երեք տիեզերագնացի է ուղարկել իր տիեզերակայան, որոնք կմնան այնտեղ մեկ ամբողջ տարի, ինչը ռեկորդային տևողություն կլինի այդ երկրի համար։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հաղորդում է Xinhua գործակալությունը։
Երեք տիեզերագնացները Պեկինի ժամանակով առավոտյան 5:13-ին արդեն մտել են Տիանգոնգ (չինարենից թարգմանաբար՝ Երկնային պալատ) տիեզերակայան. նրանք կփոխարինեն այնտեղ գտնվող երեք տիեզերագնացներին, որոնք ուղեծրում են գտնվում արդեն 205 օր։
Մինչ այժմ Չինաստանը 30 տիեզերագնացի է ուղարկել տիեզերք։
«Շենժոու-23»-ի անձնակազմը կիրականացնի ավելի քան 100 նոր գիտական և կիրառական նախագիծ, կուսումնասիրվի նաև մարդու օրգանիզմի վրա տիեզերքում երկարաժամկետ գտնվելու ազդեցությունը։
The Associated Press-ը և Reuters-ը գրում են, որ տիեզերագնացներից միայն մեկը կմնա ուղեծրում մեկ տարի ժամկետով, ինչը կդառնա պատմության մեջ ամենաերկար առաքելություններից մեկը։ Մինչ այժմ ամենաերկարը տիեզերքում մնացել է ռուս տիեզերագնաց Վալերի Պոլյակովը. 1994-1995 թվականներին նա ուղեծրում անցկացրել է 437 օր։

Китай отправил космонавтов с годичной миссией
Китай осуществил запуск пилотируемого космического корабля «Шэньчжоу-23» с тремя членами экипажа к китайской орбитальной станции «Тяньгун». Китайские космонавты пробудут там целый год, что станет рекордом для страны. Как передает Арменпресс, об этом сообщает Xinhua.
Три космонавта прибыли на космическую станцию «Тяньгун» (Небесный дворец) в 5:13 утра по пекинскому времени. Они заменят трех космонавтов, которые находились на орбите 205 дней.
На сегодняшний день Китай отправил в космос 30 космонавтов.
Экипаж «Шэньчжоу-23» выполнит более 100 новых научных и прикладных проектов, а также изучит влияние длительных космических полетов на человеческий организм.
The Associated Press и Reuters сообщают, что только один из космонавтов пробудет на орбите год, что делает эту миссию одной из самых продолжительных в истории. В настоящее время космонавтом, дольше всех находившимся в космосе, является российский космонавт Валерий Поляков, который провел на орбите 437 дней в период с 1994 по 1995 год.