Հունական LarissaPress-ը Հայաստան-Հունաստան հարաբերությունների մասին հոդված է հրապարակել
Հունական LarissaPress լրատվամիջոցն իր կիրակնօրյա համարում հոդված է հրապարակել Հայաստան-Հունաստան հարաբերությունների վերաբերյալ։
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ Հունաստանում Հայաստանի Հանրապետության արտակարգ և լիազոր դեսպան Տիգրան Մկրտչյանը լրատվամիջոցի ներկայացուցիչների հետ հանդիպմանը անդրադարձել է հայ-հունական դարավոր բարեկամությանը, երկու ժողովուրդների պատմական, մշակութային և հոգևոր կապերին, ինչպես նաև 2025 թ. հոկտեմբերին Լարիսա կատարած իր այցի տպավորություններին։
Դեսպանը բարձր է գնահատել Լարիսայի պատմական նշանակությունն ու ժամանակակից զարգացման դինամիկան՝ նշելով, որ քաղաքն իրեն տպավորել է իր կենսունակությամբ, երիտասարդական էներգիայով և ապագայի մեծ ներուժով։ Նրա խոսքով՝ Լարիսան զարգացող քաղաք է, որը ոգևորում է յուրաքանչյուր այցելուի։
Դեսպան Մկրտչյանն ընդգծել է, որ Լարիսա իր այցը համընկել էր քաղաքի ազատագրման օրվա՝ հոկտեմբերի 23-ի, ինչպես նաև հոկտեմբերի 28-ի պետական տոնի հետ։
Այցի ընթացքում դեսպանը ծաղկեպսակ է դրել և ունեցել կառուցողական հանդիպումներ Թեսալիայի նահանգապետ պարոն Կուրետասի և Լարիսայի քաղաքապետ պարոն Մամակոսի հետ։
Հարցազրույցում առանձնահատուկ անդրադարձ է կատարվել Հայաստանի և Հունաստանի միջև պատմական խոր կապերին, որոնք սկիզբ են առնում դեռևս հնագույն ժամանակներից։ Դեսպանը նշել է, որ հայ և հույն ժողովուրդներին մերձեցրել են ոչ միայն պատմությունն ու քրիստոնեական հավատքը, այլև ընդհանուր մշակութային արժեքները, ավանդույթները և պատմական փորձառությունները։ Նրա խոսքով՝ երկու ժողովուրդների բազմաթիվ ընդհանրությունները տարիների ընթացքում ավելի են ամրապնդել հայ-հունական բարեկամությունը։
Դեսպանը կարևորել է նաև այն դրական արժեքները, որոնք միավորում են հայերին և հույներին՝ ընդգծելով, որ երկու ժողովուրդները պետք է շարունակեն կենտրոնանալ փոխադարձ հարգանքի, բարեկամության և համագործակցության վրա։
Դեսպան Մկրտչյանը վերահաստատել է իր հիացմունքը հույն ժողովրդի և հունական քաղաքակրթության հանդեպ՝ նշելով. «Հույների մեջ ես հիանում եմ նրանց մեծ ոգով՝ Հոմերոսի ժամանակներից մինչև մեր օրերը»։

Греческое издание LarissaPress — об отношениях между Арменией и Грецией
Греческое издание LarissaPress в своем воскресном выпуске опубликовало статью об отношениях между Арменией и Грецией.
Как передает Арменпресс, в ходе встречи с представителями СМИ Чрезвычайный и полномочный посол Республики Армения в Греции Тигран Мкртчян затронул тему многовековой армяно-греческой дружбы, исторических, культурных и духовных связей двух народов, а также поделился впечатлениями от своего визита в город Ларису в октябре 2025 года.
Посол высоко оценил историческое значение Ларисы и динамику современного развития, отметив, что город произвел на него впечатление своей жизнерадостностью, юношеской энергией и огромным потенциалом на будущее. По его словам, Лариса — это развивающийся город, который вдохновляет каждого посетителя.
Посол Мкртчян подчеркнул, что его визит в Ларису совпал с Днем освобождения города, 23 октября, а также с государственным праздником 28 октября.
В ходе визита посол возложил венок и провел конструктивные встречи с губернатором Фессалии г-ном Куретасом и мэром Лариссы г-ном Мамакосом.
В ходе интервью особое внимание было уделено глубоким историческим связям между Арменией и Грецией, восходящим к древним временам. Посол отметил, что армянский и греческий народы объединены не только историей и христианской верой, но и общими культурными ценностями, традициями и историческим опытом. По его словам, многочисленные общие черты двух народов еще больше укрепили армяно-греческую дружбу за прошедшие годы.
Посол также подчеркнул позитивные ценности, объединяющие армян и греков, отметив, что оба народа должны и впредь уделять основное внимание взаимному уважению, дружбе и сотрудничеству.
Посол Мкртчян подтвердил свое восхищение греческим народом и греческой цивилизацией, отметив: «Что меня восхищает в греках — это их великий дух, от времен Гомера до наших дней».