Մեկ նամականիշով նոր գեղաթերթիկ՝ նվիրված «Աշխարհահռչակ հայեր. Ալեք Մանուկյանի ծննդյան 125-ամյակ» թեմային
«Հայփոստ» ընկերությունը 2026 թվականի մայիսի 22-ին շրջանառության մեջ է դրել մեկ նամականիշով գեղաթերթիկ՝ նվիրված «Աշխարհահռչակ հայեր. Ալեք Մանուկյանի ծննդյան 125-ամյակ» թեմային:
Ինչպես «Արմենպրես»-ը տեղեկանում է ընկերության տարածած հաղորդագրությունից, 500 ՀՀ դրամ անվանական արժեքով գեղաթերթիկի նամականիշի վրա պատկերված է մեծանուն ամերիկահայ գործարար, գյուտարար, բարերար, Հայկական բարեգործական ընդհանուր միության (ՀԲԸՄ) բազմամյա նախագահ, հասարակական գործիչ և Հայաստանի ազգային հերոս Ալեք Մանուկյանը (1901-1996թթ):
Գեղաթերթիկի վրա առկա են «ՀԱՅ ԳՈՐԾԱՐԱՐ, ԳՅՈՒՏԱՐԱՐ, ԲԱՐԵՐԱՐ» և «125 ԱՄՅԱԿ» գրառումները՝ հայերեն և անգլերեն լեզուներով:
Ալեք Մանուկյանին է պատկանում աշխարհում առաջին միաբռնակ Delta ծորակի գյուտը: Նրա աջակցությամբ են հիմնվել և ֆինանսավորվել տասնյակ հայկական դպրոցներ և մշակութային կենտրոններ ամբողջ աշխարհում:

Новый почтовый блок с одной маркой, посвященный теме «Всемирно известные армяне. 125-летие со дня рождения Алека Манукяна»
22-ого мая 2026 года в обращение выходит почтовый блок с одной маркой, посвященный теме «Всемирно известные армяне. 125-летие со дня рождения Алека Манукяна».
Как сообщает “Арменпресс”, на почтовой марке блока с номиналом 500 драм изображен выдающийся американский бизнесмен армянского происхождения, изобретатель, меценат, многолетний президент Армянского всеобщего благотворительного союза (AGBU), общественный деятель и национальный герой Армении Алек Манукян (1901-1996гг.).
На почтовом блоке изображены надписи «АРМЯНСКИЙ БИЗНЕСМЕН, ИЗОБРЕТАТЕЛЬ, МЕЦЕНАТ» и «125-ЛЕТИЕ» на армянском и английском языках.
Алек Манукян является изобретателем смесителя Delta с одной рукоятью. Благодаря его поддержке по всему миру были основаны и профинансированы десятки армянских школ и культурных центров.