Կուբայի նախագահն ԱՄՆ-ին նախազգուշացրել է զերծ մնալ կղզի ներխուժումից
Կուբայի նախագահ Միգել Դիաս-Կանելը հայտարարել է, որ կղզի պետության դեմ ԱՄՆ-ի կողմից ռազմական գործողության դեպքում կարող է տեղի ունենալ «արյունալի կոտորած»։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին նա գրել է X սոցիալական հարթակում։
«Կուբան որևէ սպառնալիք չի ներկայացնում և որևէ ագրեսիվ պլան կամ մտադրություն չունի որևէ երկրի դեմ։ Նա ոչինչ չունի Միացյալ Նահանգների դեմ և երբեք էլ չի ունեցել», - գրել է նա:
Դիաս-Կանելը նախազգուշացրել է, որ եթե ԱՄՆ-ն իրագործի Կուբայի նկատմամբ ռազմական գործողությունների իր սպառնալիքները, ապա դա «կհրահրի արյունալի կոտորած՝ իր հետևանքներով, որոնք անհնար է գնահատել»։ Նրա խոսքով, նման գործողությունն «ավերիչ ազդեցություն» կունենա տարածաշրջանային խաղաղության և կայունության վրա։
Ավելի ուշ արված մեկ այլ գրառման մեջ Կուբայի նախագահն ԱՄՆ-ի կողմից Կուբա վառելիք մատակարարման արգելքը որակել է ցեղասպանություն։
Իր հերթին POLITICO-ն, հղում անելով աղբյուրի, գրել է, որ ԱՄՆ վարչակազմը սկսել է քննարկել Կուբայի դեմ ռազմական գործողությունների հնարավորությունը, քանի որ պատժամիջոցները և վառելիքի մատակարարման արգելքը երկրում բարեփոխումների չեն հանգեցրել։
Մայրաքաղաք Հավանան, ինչպես և ամբողջ Կուբան, երկար ժամանակ գտնվում են էներգետիկ խոր ճգնաժամի պայմաններում։ Երկրի մայրաքաղաքում էլեկտրաէներգիայի անջատումները հասնում են 20-24 ժամի։ Ամեն օր հոսանքազրկված է մնում կղզու տարածքի 40-60%-ը։

Президент Кубы предостерег Соединенные Штаты от вторжения на остров
Президент Кубы Мигель Диас-Канель заявил, что в случае военных действий США против острова может произойти “кровавая бойня”. Как сообщает “Арменпресс”, он написал это в социальной сети X.
“Куба не представляет никакой угрозы и не имеет агрессивных планов или намерений в отношении какой-либо страны. У нее нет ничего против Соединенных Штатов и никогда не было”, — написал он.
Диас-Канель предупредил, что, если США выполнят свои угрозы военных действий против Кубы, это “спровоцирует кровавую бойню с последствиями, которые невозможно оценить” с “разрушительным влиянием на мир и региональную стабильность.
Позже кубинский президент назвал запрет США на поставки топлива на Кубу геноцидом.
В свою очередь, POLITICO, ссылаясь на источник, написало, что администрация США начала обсуждать возможность военных действий против Кубы, поскольку санкции и запрет на поставки топлива не привели к реформам в стране.
Столица, Гавана, как и вся Куба, уже давно находится в глубоком энергетическом кризисе. Отключения электроэнергии в столице страны длятся 20-24 часа. Ежедневно от 40 до 60% территории острова остается без электричества.