Լատվիան և Լիտվան պատրաստ են մասնակցելու ԵՄ առաքելությանը Հորմուզի նեղուցում. Euractiv
Լատվիան և Լիտվան պատրաստ են մասնակցելու Հորմուզի նեղուցում նավագնացության անվտանգության ապահովման հնարավոր եվրոպական առաքելությանը: Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, այդ մասին հաղորդել է Euractiv լրատվական հարթակը:
Հարթակի տվյալներով՝ Լիտվայի պաշտպանության նախարար Ռոբերտաս Կաունասը հայտարարել է, որ Վիլնյուսը պատրաստ է մասնակցելու Հորմուզի նեղուցի գործողությանը: Ինչպես նշում է հարթակը, Լատվիան նույնպես պատրաստ է միջոցներ տրամադրելու հնարավոր առաքելության համար: Ավելի վաղ հանրապետությունն արդեն մասնակցել է Կարմիր ծովում նավագնացության պաշտպանության ԵՄ Aspides գործողությանը:
Euractiv-ի տվյալներով՝ եվրոպական դիվանագիտության ղեկավար Կայա Կալասն առաջարկել է ընդլայնել Aspides գործողության մանդատը Հորմուզի նեղուցում: ԵՄ մի քանի երկրներ արդեն պատրաստակամություն են հայտնել տրամադրելու լրացուցիչ նավեր:

Латвия и Литва готовы принять участие в миссии ЕС в Ормузском проливе - Euractiv
Латвия и Литва готовы принять участие в возможной европейской миссии по обеспечению безопасности судоходства в Ормузском проливе. Как передает Арменпресс, об этом сообщает новостной портал Euractiv.
По данным портала, министр обороны Литвы Робертас Каунас заявил, что Вильнюс готов принять участие в операции в Ормузском проливе. Как отмечает портал, Латвия также готова предоставить средства для возможной миссии. Ранее республика уже участвовала в операции ЕС «Аспиды» по защите судоходства в Красном море.
По данным Euractiv, глава европейской дипломатии Кая Каллас предложила расширить мандат операции Aspides в Ормузском проливе. Несколько стран ЕС уже выразили готовность предоставить дополнительные суда.