Վահագն Խաչատուրյանն ընդունել է Բելգիայի Ներկայացուցիչների պալատի նախագահ Պետեռ Դե Ռուվերին
Հայաստանի Հանրապետության նախագահ Վահագն Խաչատուրյանն ընդունել է Բելգիայի Ներկայացուցիչների պալատի նախագահ Պետեռ Դե Ռուվերին։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հայտնում են նախագահի աշխատակազմից։
Նախագահը ողջունել է հյուրին Երևանում՝ նշելով, որ նրա այցը ևս մեկ անգամ վկայում է Հայաստանի և Բելգիայի միջև ձևավորված ամուր բարեկամության և փոխվստահության վրա հիմնված համագործակցության մասին։ Վահագն Խաչատուրյանն ընդգծել է, որ երկու երկրների հարաբերությունները հիմնված են ընդհանուր արժեքների՝ մարդու իրավունքների պաշտպանության, ժողովրդավարության և օրենքի գերակայության նկատմամբ փոխադարձ հանձնառության վրա։
Նախագահը երախտագիտություն է հայտնել Պետեռ Դե Ռուվերին՝ Հայաստանին և հայ ժողովրդին ցուցաբերած հետևողական աջակցության, ինչպես նաև սկզբունքային դիրքորոշման համար Հայաստանի համար կարևոր հարցերում։ Նա բարձր է գնահատել նաև Բելգիայի քաղաքական շրջանակների ներգրավվածությունը՝ Հայաստանի ժողովրդավարական բարեփոխումների օրակարգին աջակցելու գործում՝ առանձնահատուկ ընդգծելով այդ ուղղությամբ Բելգիայի Ներկայացուցիչների պալատի դերակատարությունը։
«Մենք բարձր ենք գնահատում այն շարունակական աջակցությունն ու օգնությունը, որ տարիների ընթացքում ցուցաբերել եք Հայաստանին։ Առանձնահատուկ գնահատանքի է արժանի Բելգիայի դերը Հայաստանի ժողովրդավարության ամրապնդման գործում։ Մենք կարևորում մեր համագործակցության հետագա զարգացումը»,- նշել է նախագահը։
Պետեռ Դե Ռուվերը շնորհակալություն է հայտնել ընդունելության և ջերմ խոսքերի համար՝ կարևորելով Հայաստանի և Բելգիայի միջև համագործակցության հետագա ամրապնդումն ու զարգացումը։
Հանդիպման ընթացքում անդրադարձ է կատարվել Բելգիայի Ներկայացուցիչների պալատի կողմից 2026 թվականի ապրիլի 16-ին ընդունված բանաձևին, որը միտված է Երևանում կայանալիք ԵՄ-Հայաստան և Եվրոպական քաղաքական համայնքի գագաթնաժողովների շրջանակում Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև խաղաղության գործընթացի ամրապնդմանը։ Նախագահը կարևորել է այդ փաստաթուղթը՝ որպես տարածաշրջանային կայունությանն ուղղված միջազգային աջակցության կարևոր դրսևորում։
Զրուցակիցները քննարկել են նաև Հայաստան-Եվրոպական միություն հարաբերությունների օրակարգը՝ ընդգծելով վերջին տարիներին գրանցված առաջընթացը և համագործակցության խորացման շարունակականությունը։ Այս համատեքստում կարևորվել է վիզաների ազատականացման շուրջ երկխոսությունը, որը նպաստում է Հայաստանի կողմից եվրոպական չափանիշների կիրառմանը մի շարք առանցքային ոլորտներում։ Նախագահը նաև ողջունել է Բելգիայի կողմից Երևանում դեսպանատանը հյուպատոսական բաժին ստեղծելու որոշումը՝ նշելով դրա նշանակությունը երկկողմ կապերի զարգացման համար։
Կողմերն անդրադարձել են նաև տարածաշրջանային զարգացումներին։ Նշվել է, որ 2025 թվականի օգոստոսի 8-ին Վաշինգտոնում ձեռք բերված համաձայնություններից հետո Հայաստանի և Ադրբեջանի սահմանին իրավիճակը դարձել է առավել կայուն և կանխատեսելի, ինչը լրացուցիչ հնարավորություններ է ստեղծում խաղաղության գործընթացի առաջմղման համար։

Президент Армении принял председателя Палаты представителей Бельгии
Президент Армении Ваагн Хачатурян принял председателя Палаты представителей Бельгии Петера Де Ровера (Peter De Roover).
Как сообщили Арменпресс в Управлении по связям с общественностью аппарата президента Армении, Ваагн Хачатурян поприветствовал гостя в Ереване, отметив, что его визит еще раз свидетельствует о прочной дружбе и основанном на взаимном доверии сотрудничестве между Арменией и Бельгией.
Ваагн Хачатурян подчеркнул, что отношения двух стран базируются на общих ценностях — взаимной приверженности защите прав человека, демократии и верховенству закона.
Президент выразил благодарность Петеру Де Роверу за последовательную поддержку Армении и армянского народа, а также за принципиальную позицию по важным для Армении вопросам. Он также высоко оценил вовлеченность политических кругов Бельгии в поддержку повестки демократических реформ Армении, особо подчеркнув роль Палаты представителей Бельгии в этом направлении.
«Мы высоко ценим ту непрерывную поддержку и помощь, которую вы оказывали Армении на протяжении многих лет. Особой признательности заслуживает роль Бельгии в укреплении демократии в Армении. Мы придаем большое значение дальнейшему развитию нашего сотрудничества», — отметил президент.
В свою очередь, Петер Де Ровер поблагодарил за прием и теплые слова, подчеркнув важность дальнейшего укрепления и развития взаимодействия между Арменией и Бельгией.
Была затронута резолюция, принятая Палатой представителей Бельгии 16 апреля 2026 года, которая направлена на укрепление мирного процесса между Арменией и Азербайджаном в рамках предстоящих в Ереване саммитов ЕС–Армения и Европейского политического сообщества. Президент подчеркнул значимость этого документа как важного проявления международной поддержки, направленной на региональную стабильность.
Собеседники также обсудили повестку отношений Армения — Европейский союз, подчеркнув прогресс, зафиксированный в последние годы, и преемственность в углублении сотрудничества. В этом контексте была отмечена важность диалога по либерализации визового режима, который способствует внедрению Арменией европейских стандартов в ряде ключевых областей. Президент также поприветствовал решение Бельгии открыть консульский отдел при посольстве в Ереване, отметив его значение для развития двусторонних связей.
Стороны коснулись также региональных развитий. Было отмечено, что после договоренностей, достигнутых 8 августа 2025 года в Вашингтоне, ситуация на границе Армении и Азербайджана стала более стабильной и предсказуемой, что создает дополнительные возможности для продвижения мирного процесса.