Վահագն Խաչատուրյանը հանդիպել է Բուլղարիայի նախագահ Իլիանա Յոտովայի հետ
Հանրապետության նախագահ Վահագն Խաչատուրյանը նախագահական նստավայրում հանդիպել է Բուլղարիայի նախագահ Իլիանա Յոտովայի հետ։
Բուլղարիայի Հանրապետության նախագահն աշխատանքային այցով Հայաստանում է՝ Եվրոպական քաղաքական համայնքի գագաթաժողովին մասնակցելու նպատակով։Նախագահ Վահագն Խաչատուրյանը, ողջունելով իր պաշտոնակցին, շնորհակալություն է հայտնել Հայաստան այցելելու և Երևանում ընթացող կարևոր միջազգային գագաթաժողովին մասնակցության համար։
Նախագահը շեշտել է, որ Հայաստանի համար կարևոր նշանակություն ունի Բուլղարիայի հետ բարեկամական հարաբերությունների և սերտ համագործակցության շարունակական զարգացումը՝ նկատի ունենալով նաև ռազմավարական գործընկերության մասին ստորագրված համատեղ հռչակագիրը, որն հանդիսանում է բազմոլորտ համագործակցության առավել խորացման երկկողմ պատրաստակամության մասին։Իլիանա Յոտովան շնորհակալություն է հայտնել ջերմ ընդունելության և հյուրընկալության համար՝ շեշտելով, որ առկա են Բուլղարիայի և Հայաստանի համագործակցության ձևավորված ավանդույթներ, որոնք նպաստում են երկու երկրների բազմոլորտ փոխգործակցության ամրապնդմանն ու ընդլայնմանը։Հանդիպման ընթացքում կողմերը անդրադարձել են երկկողմ տնտեսական համագործակցության ընդլայնման հեռանկարներին՝ վերահաստատելով առևտրատնտեսական փոխգործակցությունը զարգացնելու հանձնառությունը։Կարևորվել է Հայաստան-Բուլղարիա առևտրաարդյունաբերական պալատի գործունեությունը՝ որպես գործարար կապերի ակտիվացման և նոր նախաձեռնությունների իրականացման արդյունավետ հարթակ։Զրուցակիցները քննարկել են նաև միջազգային համագործակցության օրակարգին առնչվող հարցեր։ Հանրապետության նախագահը տեղեկացրել է, որ Հայաստանը 2026 թվականի հոկտեմբերին կհյուրընկալի COP17ը՝ ՄԱԿ-ի Կենսաբանական բազմազանության մասին կոնվենցիայի կողմերի 17-րդ համաժողովը, որին կնախորդի առաջնորդների գագաթնաժողովը՝ նախատեսված 2026 թվականի հոկտեմբերի 16-ին Երևանում։ Այս համատեքստում նախագահ Խաչատուրյանը հույս է հայտնել, որ բուլղարական կողմն բարձր մակարդակով իր մասնակցությունը կունենա գագաթնաժողովին։Կողմերն անդրադարձել են նաև տարածաշրջանային զարգացումներին՝ ընդգծելով, որ տարածաշրջանում հաստատված խաղաղությունը նոր հնարավորություններ է ստեղծում միջտարածաշրջանային կապերի խթանման և հաղորդակցության ծրագրերի առաջմղման համար։ Այս համատեքստում կարևորվել են «Թրամփի ուղի՝ հանուն միջազգային խաղաղության և բարգավաճման» (TRIPP) նախագծին:Հատուկ ընդգծվել է նաև սևծովյան տարածաշրջանում համագործակցության հետագա զարգացման նշանակությունը, որը դիտարկվել է որպես Հայաստանի տարանցիկ և ենթակառուցվածքային հնարավորությունների ընդլայնման կարևոր հարթակ։Հանդիպման ընթացքում կարևորվել է միջխորհրդարանական համագործակցության դերը՝ որպես երկկողմ հարաբերությունների ամրապնդման և ինստիտուցիոնալ զարգացման կարևոր գործոն։Կողմերը վերահաստատել են պատրաստակամությունը՝ շարունակելու համագործակցությունը փոխադարձ հետաքրքրություն ներկայացնող բոլոր ուղղություններով՝ նպաստելով Հայաստան-Բուլղարիա հարաբերությունների հետագա ամրապնդմանը և զարգացմանը։ Առանձնահատուկ ուշադրություն է դարձվել ժողովրդավարության ինստիտուտների զարգացման ու ամրապնդման ուղղությամբ լավագույն փորձի փոխանակման կարևորությանն ու հարկ եղած դեպքում համատեղ ջանքերի ներդրմանը:

Ваагн Хачатурян встретился с президентом Болгарии Илианой Йотовой
Президент Республики Армения Ваагн Хачатурян в президентской резиденции встретился с президентом Болгарии Илианой Йотовой.
Как передает  Арменпресс, сообщение по этому поводу было опубликовано аппаратом президента Республики Армения.
Президент Республики Болгария находится в Армении с рабочим визитом для участия в саммите Европейского политического сообщества. Президент Ваагн Хачатурян, приветствуя коллегу, выразил благодарность за визит в Армению и участие в важном международном саммите, проходящем в Ереване.
Президент подчеркнул, что непрерывное развитие дружеских отношений и тесное сотрудничество с Болгарией имеет большое значение для Армении, в том числе с учетом подписанной совместной декларации о стратегическом партнерстве, которая выражает двустороннюю готовность к дальнейшему углублению многоотраслевого сотрудничества.
Илиана Йотова выразила благодарность за теплый прием и гостеприимство, подчеркнув, что между Болгарией и Арменией существуют устоявшиеся традиции сотрудничества, которые способствуют укреплению и расширению многоотраслевого сотрудничества между двумя странами.
В ходе встречи стороны затронули перспективы расширения двустороннего экономического сотрудничества, подтвердив свою приверженность развитию торгово-экономического сотрудничества. Была отмечена деятельность Армянско-болгарской торгово-промышленной палаты как эффективная платформа для активизации деловых связей и реализации новых инициатив.
Собеседники также обсудили вопросы, касающиеся повестки дня международного сотрудничества. Президент Республики сообщил, что Армения примет 17-ю Конференцию сторон Конвенции ООН о биологическом разнообразии (COP17) в октябре 2026 года, которой будет предшествовать саммит лидеров, запланированный на 16 октября 2026 года в Ереване. В этом контексте президент Хачатурян выразил надежду на то, что болгарская сторона примет участие в саммите на высоком уровне.
Стороны также затронули региональные события, подчеркнув, что установленный в регионе мир создает новые возможности для развития межрегиональных связей и продвижения коммуникационных программ. В этом контексте была подчеркнута важность проекта «Путь Трампа к международному миру и процветанию» (TRIPP). Также была подчеркнута значимость дальнейшего развития сотрудничества в Черноморском регионе, которое было признано важной платформой для расширения транзитных и инфраструктурных возможностей Армении.
В ходе встречи была подчеркнута роль межпарламентского сотрудничества как важного фактора укрепления двусторонних отношений и институционального развития. Стороны подтвердили готовность к продолжению сотрудничества во всех областях, представляющих взаимный интерес, способствуя дальнейшему укреплению и развитию армяно-болгарских отношений. Особое внимание было уделено важности обмена передовым опытом в развитии и укреплении демократических институтов и, при необходимости, инвестированию совместных усилий.