ԱՄՆ գործողությունը զգալիորեն թուլացրել է Իրանին. ԱՄՆ պետքարտուղար
ԱՄՆ ռազմական գործողությունը էապես թուլացրել է Իրանի ռազմական ներուժը և վատթարացրել երկրի դիրքերը։ «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ Fox News-ին տված հարցազրույցում այս մասին հայտարարել է ԱՄՆ պետքարտուղար Մարկո Ռուբիոն։
«Այժմ նրանց մոտ մնացել է միայն հրթիռների կեսը, չունեն ոչ մի գործարան, նավատորմ և ավիացիա։ Այս ամենը ոչնչացվել է։ Այսպիսով՝ նրանց վիճակը վատացել է, և նրանք դարձել են զգալիորեն ավելի թույլ»,– ասել է Ռուբիոն։
Նրա խոսքով՝ Իրանը ներկայում փորձում է ժամանակ շահել բանակցություններում։
Ռուբիոն նշել է, որ իրանցիները փորձառու և հմուտ բանակցողներ են, ուստի ԱՄՆ-ը պետք է գործի առավելագույն զգուշությամբ։
Նա հավելել է, որ ցանկացած հնարավոր համաձայնագիր պետք է ամբողջությամբ և անշրջելի կերպով զրկի Իրանին միջուկային զենք ստեղծելու հնարավորությունից։

Действия США значительно ослабили Иран: госсекретарь США
Военные действия США значительно ослабили военный потенциал Ирана и ухудшили положение страны. Как сообщает Арменпресс, об этом заявил госсекретарь США Марко Рубио в интервью Fox News.
«Сейчас у них осталась только половина ракет, нет заводов, нет флота, нет авиации. Все это уничтожено. Так что их положение ухудшилось, и они стали значительно слабее», — сказал Рубио.
По его словам, Иран в настоящее время пытается выиграть время на переговорах.
Рубио отметил, что иранцы — опытные и квалифицированные переговорщики, поэтому Соединенным Штатам следует действовать с предельной осторожностью.
Он добавил, что любое возможное соглашение должно полностью и необратимо лишить Иран возможности создавать ядерное оружие.