Հայաստանի կառավարությունը քննարկում է միկրոբիզնեսի շրջանառության շեմը բարձրացնելու հարցը
Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն անդրադարձել է ընդդիմադիր որոշ ուժերի կողմից հնչող հայտարարություններին Հայաստանում հարկային բեռի ծանր լինելու մասին։
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ վարչապետը թեմային անդրադարձել է Կառավարության նիստից հետո լրագրողների հետ զրույցում։
«Ես լիարժեք ըմբռնմամբ եմ վերաբերվում ընդդիմության հայտարարությանը հարկային բեռի ծանր լինելու մասին, որովհետև այդ ընդդիմությունը, երբ իշխանության էր, սովոր էր, որ իրենք հարկեր չպետք է վճարեն, և բնականաբար, երբ հիմա նրանք ստիպված են աշխատել հարկային դաշտում, դա նրանց համար ծանր է։ Իրենք, ըստ էության, բիզնեսմեն չեն, իրենք կոռուպցիոն համակարգերի գործածմամբ հարկերից խուսափելու և այդ ճանապարհով մրցակիցներին շուկայից դուրս հանելու ու ջերմոցային պայմաններում փող աշխատելու և, ինչպես ընդունված է ասել, թալանելու մասնագետներ են։ Այնպես որ, հասկանալի է, որ հիմա, երբ այդ հնարավորություն չկա, դա նրանց ծանր է թվալու»,- ասել է Փաշինյանը։
Հարցին, թե առաջիկայում հարկային դաշտում փոփոխությունների անհրաժեշտություն տեսնո՞ւմ է, Փաշինյանը պատասխանել է, որ հիմա մտածում են միկրոբիզնեսի համար սահմանված 24 միլիոն դրամ շրջանառության շեմը բարձրացնելու մասին։
«Ես ուզում եմ հիշեցնել, որ հենց մեր կառավարման շրջանում է ձևավորվել միկրոբիզնեսի համակարգը, երբ ամենափոքր բիզնեսների համար ստեղծվել են հատուկ պայմաններ, և մեր քաղաքականությունն է խթանել, որպեսզի բիզնեսները ոչ թե լինեն գնալով պակաս ու պակաս հաջողակ, այլ ավելի հաջողակ։
Եվ մենք առաջիկայում, իհարկե, տեսնում ենք հնարավորություն միկրոբիզնեսի շեմը բարձրացնելու։ Հիմա շեմը 24 միլիոն դրամ է, և ակնհայտ է, որ 24 միլիոնի շեմը՝ այդ թվում գնաճային երևույթների պատճառով, այլևս արդիական չէ, և մենք մտածում ենք միկրոբիզնեսի շեմը բարձրացնելու մասին, որպեսզի նրանք, որոնք փոքր են իրոք աշխատեն հատուկ պայմաններում, իսկ մյուսները հնարավորություն չունենան փոքր անվան ներքո խուսափել հարկերից»,- մանրամասնել է վարչապետը։
Նա հիշեցրել է, որ 2018 թվականի հետո պարզվեց, որ շատ խոշոր բիզնեսներ ինքնակտրտման են ենթարկվում և դառնում են փոքր բիզնեսներ՝ այդպիսով խուսափելով հարկերից, ինչի հնարավորությունն այսօր շատ սահմանափակ է։
«Ես ուզում եմ դիմել Հայաստանում աշխատող, արդյունք ստեղծող, հարկեր գեներացնող և վճարող քաղաքացիներին, որ նրանք տեսնեն, որ իրենց վճարած հարկերը դարձնում ենք հոյակերտ և ժամանակակից բոլոր պայմաններին համապատասխանող մանկապարտեզներ, դպրոցներ, որոնք հագեցած են ժամանակակից գույքով և ենթակառուցվածքներով։ Եվ էլի ուզում եմ ընդգծել, որ հարկերը պետության և ինքնիշխանության կարևոր ատրիբուտներից են։ Ես ուզում եմ Հայաստանի քաղաքացիներին կոչ անել, որպեսզի որևէ գնում անելիս՝ չմոռանան պահանջել ՀԴՄ-ն, որովհետև նաև դրանով է, որ մենք ապահովում ենք առողջության ապահովագրություն, թոշակների բարձրացում»,- նշել է Փաշինյանը։
Փաշինյանը շեշտել է՝ նրանք, որոնց հանրային խոսույթը հարկերի դեմոնիզացիան է, ուզում են չեղարկել առողջության ապահովագրությունը, ուզում են չեղարկել թոշակների բարձրացումը, ուզում են կասեցնել դպրոցների և մանկապարտեզների շինարարությունը, ճանապարհների շինարարությունը և այլն։
«Կա հարկ՝ կա բարեկեցություն, չկա հարկ՝ չկա բարեկեցություն։ Հայաստանի յուրաքանչյուր քաղաքացու բարեկեցությունն առաջին հերթին կախված է ոչ թե նրանից, թե ինչքան ծախս է ինքն անում իր բարեկեցության համար, այլ առաջին հերթին կախված է նրանից, թե ինչքան ծախս է նրա բարեկեցության համար անում պետությունը»,- եզրափակել է Նիկոլ Փաշինյանը։

Правительство Армении обсуждает вопрос повышения порога оборота микробизнеса
Премьер-министр Армении Никол Пашинян прокомментировал заявления некоторых оппозиционных сил о высоком налоговом бремени в Армении.
По сообщению Арменпресс, премьер-министр затронул эту тему в беседе с журналистами после заседания правительства.
«Я с полным пониманием отношусь к заявлению оппозиции о высоком налоговом бремени, потому что, когда оппозиция была у власти, она привыкла к тому, что не должна платить налоги, и, естественно, когда они вынуждены работать в налоговой сфере, им это тяжело. Они, по сути, не бизнесмены, они специалисты по уклонению от налогов, использования коррупционных систем и таким образом вытеснению конкурентов с рынка, зарабатыванию денег в тепличных условиях и, как говорится, грабежу. Поэтому понятно, что сейчас, когда такой возможности нет, им это покажется трудным», — сказал Пашинян.
На вопрос о необходимости изменений в налоговой сфере в ближайшем будущем Пашинян ответил, что сейчас рассматривается вопрос о повышении установленного для микропредприятий порога оборота в 24 миллиона драмов.
«Хочу напомнить, что именно во время нашей администрации была сформирована система микробизнеса, когда были созданы особые условия для самых маленьких бизнесов, и наша политика заключается в поддержке бизнеса, чтобы он не становился не менее, а наоборот, все более успешным.
И в ближайшем будущем, конечно, мы видим возможность повысить порог для микробизнеса. Сейчас порог составляет 24 миллиона драмов, и очевидно, что порог в 24 миллиона, в том числе с учетом инфляции, уже неактуален, и мы думаем о повышении порога для микропредприятий, чтобы те, кто малы, могли действительно работать в особых условиях, а другие не имели возможности уклоняться от уплаты налогов под видом малого бизнеса», — пояснил премьер-министр.
Он напомнил, что после 2018 года выяснилось, что многие крупные предприятия саморазрушаются и превращаются в малые, уклоняясь таким образом от уплаты налогов, возможности для чего сегодня крайне ограничены.
«Я хочу обратиться к гражданам Армении, которые работают, создают результаты, генерируют налоги и платят налоги, чтобы они видели, что мы превращаем уплачиваемые ими налоги в прекрасные и современные детские сады и школы, отвечающие всем современным требованиям, оснащенные современной недвижимостью и инфраструктурой. И я также хочу подчеркнуть, что налоги — один из важных атрибутов государства и суверенитета. Я хочу призвать граждан Армении не забывать требовать кассовый аппарат при совершении любой покупки, потому что именно через него мы обеспечиваем медицинское страхование и повышаем пенсии», — отметил Пашинян.
Пашинян подчеркнул, что те, чья публичная риторика сводится к демонизации налогов, хотят отменить медицинское страхование, отменить повышение пенсий, остановить строительство школ и детских садов, дорог и т. д. «Есть налог – есть социальное обеспечение, нет налога – нет социального обеспечения. Благополучие каждого гражданина Армении зависит прежде всего не от того, сколько он тратит на свое благополучие, а прежде всего от того, сколько государство тратит на его благополучие», – заключил Никол Пашинян.