Վարչապետի մամուլի քարտուղարը խոսել է ԱԲ-ով պայմանավորված ապատեղեկատվական ռիսկերի մասին
Հանրային կապերի և տեղեկատվության կենտրոնի կազմակերպած կլոր սեղան-քննարկման ընթացքում ՀՀ վարչապետի մամուլի քարտուղար Նազելի Բաղդասարյանը խոսեց ապատեղեկատվության տարածման նոր մեխանիզմների մասին՝ ընդգծելով արհեստական բանականության կիրառմամբ առաջացող ռիսկերը։ «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ Բաղդասարյանը նշեց, որ վերջին շրջանում ապատեղեկատվական արշավների բնույթը էականորեն փոխվել է։
«Եթե նախորդող ժամանակահատվածում կեղծ լուրերը ակնհայտ աբսուրդի ժանրից էին, հիմա նարատիվները որոշակիորեն իրական փաստերի վրա են հենվում և շատ ակտիվ օգտագործում են արհեստական բանականությունը»,-ասաց նա։
Վարչապետի մամուլի քարտուղարը նշեց, որ այս միտումները հիմք են տալիս կանխատեսելու ապատեղեկատվության նոր ալիքներ։
«Սա է պատճառը, որ մենք ոչ միայն կանխատեսում, այլև կանխորոշում ենք, որ առաջիկա ժամանակահատվածում հնարավոր են արհեստական բանականությամբ ստեղծված փաստաթղթերի «արտահոսքեր», ինչպես նաև գործողություններ, որոնք կթվան իրական։ Խոսքը մասնավորապես վերաբերում է արհեստական բանականությամբ գեներացված ձայնային և տեսանյութային բովանդակությանը, որը շատ նման կլինի իրական պատկերներին»,-ընդգծեց Բաղդասարյանը։
Բաղդասարյանը հավելեց, որ այս մարտահրավերներին արձագանքելու նպատակով արդեն իրականացվել են օրենսդրական փոփոխություններ։
«Դրան է ուղղված նաև Ազգային ժողովում վերջերս ընդունված օրենսդրական փոփոխությունները, որոնք նախընտրական շրջանում պահանջում են մակնշել արհեստական բանականության կողմից գեներացված նյութերը, ինչը հնարավորություն կտա որոշակի տարբերակում իրականացնել»,-ասաց նա։
Նրա խոսքով՝ այս հարցում կարևոր դեր է ունեցել նաև միջազգային փորձը։
«Տարբեր երկրների փորձը մեզ օգնել է, և մենք կարողացել ենք որոշակի կանխարգելող միջոցներ ստեղծել, որոնք, հույս ունենք, կօգնեն»,-եզրափակեց Նազելի Բաղդասարյանը։

AI-generated content to fuel new wave of disinformation in Armenia, warns Pashinyan’s spox
AI-generated content is changing the landscape of disinformation in Armenia, with narratives increasingly mixing real facts and artificial intelligence–created audio and video, Prime Minister Nikol Pashinyan’s press secretary, Nazeli Baghdasaryan, warned Wednesday.
Baghdasaryan, speaking at an awareness-raising event on tackling fake news organized by the Public Relations and Information Center, noted that the nature of disinformation campaigns has changed significantly in recent times.
“Whereas in the past, false news was largely absurd, now narratives are partially based on real facts and make extensive use of artificial intelligence,” she said.
The Prime Minister’s press secretary added that these trends provide a basis for predicting new waves of disinformation.
She warned that fake news distributors could utilize AI to stage false “leaks” of fake documents presented as real.
“This is why we are not only forecasting but also anticipating that in the coming period, there may be ‘leaks’ of documents generated by artificial intelligence, as well as actions that appear real. This particularly concerns AI-generated audio and video content, which will closely resemble real images,” Baghdasaryan emphasized.
She added that legislative changes have already been implemented to respond to these challenges.
“This is also the purpose of the recent legislative amendments adopted in the National Assembly, which require labeling AI-generated materials during the pre-election period, allowing for their proper distinction,” she said.
According to her, international experience has also played an important role in addressing this issue.
“The experience of different countries has helped us, and we have been able to create certain preventive measures, which we hope will be effective,” concluded Nazeli Baghdasaryan.