Ոչնչացվել է «Nestle» ընկերության «NAN» ապրանքանիշի մանկական սննդի վտանգավոր ճանաչված խմբաքանակ
Հայաստանի սննդամթերքի անվտանգության տեսչական մարմնի տեսուչների հսկողությամբ ոչնչացրել է «Nestle» ընկերության «NAN» ապրանքանիշի մանկական սննդի՝ Հայաստան ներկրված որոշ խմբաքանակ։
Ինչպես «Արմենպրես»-ը տեղեկանում է ՀՀ ՍԱՏՄ-ի տարածած տեսանյութից, ոչնչացման պատճառը, ըստ ՌԴ-ից ստացված լաբորատոր փորձաքննության արդյունքների, մանկական սննդի չոր, արագ լուծվող կաթնային և կաթնաթթվային խառնուրդների խմբաքանակներում հայտնաբերված վտանգավոր տոքսինի հնարավոր առկայության ռիսկն է։
Տեսանյութում ընդգծվում է, որ իրականացված վերահսկողության արդյունքում որոշում է կայացվել սահմանված կարգով ոչնչացնել մոտ 9700 կգ ընդհանուր քաշով խմբաքանակը՝ պահպանելով անվտանգության բոլոր կանոնները։

Armenian food safety authorities have seized and destroyed 9,700 kilograms of Nestlé NAN infant formula products amid concerns over possible hazardous toxins in the batch.
The Food Safety Inspection Agency said the reason for the seizure was laboratory analysis results received from Russia indicating the possible presence of hazardous toxins in the dry, instant milk-based and fermented milk infant formula products. It did not elaborate.
Pursuant to safety protocols, the authorities seized the batch imported into Armenia and destroyed it.