Հայաստանը մտադիր է ունենալ 110 հազար GPU. Firebird AI-ի համահիմնադիր Ալեքսանդր Եսայան
Ունենք պայմանավորվածություն՝ հունիս-հուլիս ամիսներին ևս 60 հազար GPU պատրաստելու, դրանով իսկ Հայաստանում ընդհանուր առմամբ 110 հազար GPU ունենալու մասին: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ Երևանի պետական համալսարանում ապրիլի 18-ին կայացած AI Conf Armenia 2026 համաժողովում այս մասին հայտարարեց Firebird AI ընկերության համահիմնադիր Ալեքսանդր Եսայանը:
«Շուտով կհայտարարենք 50 հազար GPU պատրաստելու մասին: Դրանց հասանելիության ծավալով Հայաստանը կդառնա աշխարհի 5 առաջատար երկրներից մեկը: Նաև ունենք պայմանավորվածություն՝ հունիս-հուլիս ամիսներին երրորդ փուլի մասին հայտարարելու վերաբերյալ: Հիմա աշխատում ենք էլեկտրաէներգիայի ավելացման ուղղությամբ, որպեսզի պատրաստենք ևս 60 հազար GPU: Այսինքն, մեր նպատակն է, որ Հայաստանն ունենա ընդհանուր առմամբ 110 հազար GPU: Իհարկե, շատ հպարտ և երախտապարտ ենք ամենից առաջ NVIDIA ընկերությանը, նաև ՀՀ կառավարությանը, որոնք մեզ շատ են օգնել այս դժվարին և ունիկալ ճանապարհին: Դրա իրագործումը վեր է միայն մեր ընկերության հնարավորություններից: Պետք է լիներ ԱՄՆ-Հայաստան խոշոր փոխգործակցություն, նման միջավայր և վստահություն: Դրա համար շնորհակալություն մեր բոլոր գործընկերներին»,- նշեց Ալեքսանդր Եսայանը:
Նա պատմեց նաև, որ Հայաստանում տվյալների կենտրոնի կառուցման թեման NVIDIA-ի փոխնախագահ Ռև Լեբարեդյանի հետ սկսել է քննարկել 2024 թվականին:
«Այն ժամանակ արդեն շատ մեծ պահանջարկ կար նման կենտրոնների, բայց անգամ այդ պարագայում շատ դժվար էր համոզել մեծ ընկերություններին, որ հետաքրքրվեն Հայաստանով: Չկարողացանք գտնել հաճախորդ, որը կկարողանար մեզ երաշխավորել գնում, ինչից ելնելով էլ կկարողանայինք ֆինանսավորում ապահովել: 2024 թվականին խոսքն այսպիսի մեծ գումարի մասին չէր, մոտավորապես 50-60 մլն դոլարի մասին էր: 2025 թվականին արդեն հանդիպեցի Ռազմիկ Հովակիմյանին, որը լինելով Սիլիկոնյան հովտում՝ ունի շատ մեծ կապեր ամերիկյան IT ոլորտում: Կարողացանք միավորել մեր գիտելիքը, հնարավորությունները, Ռազմիկ Հովակիմյանի կապերը, որպեսզի կարողանանք գտնել հաճախորդներ: Նաև NVIDIA-ի աջակցությամբ ծրագիրը մեկնարկեց:
2025 թվականի հունիսին հայտարարեցինք 6000 GPU պատրաստելու մասին ու մինչև դեկտեմբեր ավարտելով պայմանագրային և մնացած ֆինանսական հարցերը՝ հունվարից սկսեցինք տվյալների կենտրոնի կառուցումը: Ես ուզում եմ ասել, որ մենք առաջին փուլը՝ 6000 GPU-ն հունիս ամսին արդեն թողարկելու ենք և ԲՏԱ նախարարության հետ կնքեցինք պայմանագիր, ըստ որի 5 տարում պետությունը 25 մլն դոլարի շրջանակում գնում է կատարելու Firebird-ից, որի ռեսուրսները նաև հասանելի են դառնալու հայկական ստարտափներին և համալսարաններին, ինչը կարծում եմ շատ մեծ և կարևոր ներդրում է էկոհամակարգում»,- պատմեց Ալեքսանդր Եսայանը:
Նա տեղեկացրեց, որ 6000 GPU պատրաստելու մասին հայտարարելու պահին շուկայում մեծ հետաքրքրություն կար դրանց նկատմամբ, սակայն Firebird-ը  վաճառքի նախնական պայմանավորվածություն ուներ դրանցից միայն մոտ 3000-ի վերաբերյալ:
«Շատ երկար մտածում էի՝ մյուս 3000-ն ում ենք վաճառելու, ինչպես ենք կարողանալու գտնել հաճախորդներ: Դա մի 5-6 ամսվա վաղեմության խոսակցություն էր՝ դեկտեմբերին ուզում էինք հնարավորինս արագ վաճառենք դրանք՝ ֆինանսական լուրջ կորուստներից խուսափելու համար: Բայց, երբ մոտ 2 ամիս առաջ գնացինք ԱՄՆ՝ ունեցանք շատ հանդիպումներ և հասկացանք, որ պետք չէ շտապել: Հիմա մեր GPU-ների պահանջարկը կտրուկ աճել է՝ ընկերությունների միջև նույնիսկ մրցակցություն է սկսվել դրանցից օգտվելու համար: Հիմա մենք ենք որոշում՝ ում հետ համագործակցել: Հայաստանը Firebird-ի շնորհիվ ունի հնարավորություն և հասանելիություն մի ռեսուրսի, որից օգտվելու համար, վստահեցնում եմ, մեզ դիմում են աշխարհի ամենաթոփ ընկերությունները»,- եզրափակեց նա։

Армения намерена иметь 110 тыс GPU: соучредитель Firebird AI Александр Есаян
У нас есть договоренность о подготовке еще 60 тысяч GPU в июне-июле, благодаря чему в Армении в общей сложности будет 110 тысяч GPU. Как сообщает Арменпресс, об этом заявил соучредитель компании Firebird AI Александр Есаян на конференции AI Conf Armenia 2026, прошедшей 18 апреля в Ереванском государственном университете.
«Скоро мы объявим о подготовке 50 тысяч GPU. По объему их доступности Армения станет одной из 5 ведущих стран мира. Также у нас есть договоренность об объявлении третьего этапа в июне-июле. Сейчас мы работаем над увеличением мощностей электроэнергии, чтобы подготовить еще 60 тысяч GPU. То есть наша цель — чтобы Армения имела в общей сложности 110 тысяч GPU. Конечно, мы очень горды и благодарны прежде всего компании NVIDIA, а также правительству Армении, которые очень помогли нам на этом трудном и уникальном пути. Реализация этого выше возможностей только нашей компании. Должно было быть масштабное взаимодействие США-Армения, подобная среда и доверие. За это спасибо всем нашим партнерам», — отметил Александр Есаян.
Он также отметил, что начал обсуждать тему строительства дата-центра в Армении с вице-президентом NVIDIA Ревом Лебаредяном в 2024 году.
«В то время на подобные центры уже был очень большой спрос, но даже в этой ситуации было крайне сложно убедить крупные компании заинтересоваться Арменией. Мы не могли найти клиента, который гарантировал бы нам закупку, на основании чего мы могли бы обеспечить финансирование. В 2024 году речь не шла о таких крупных суммах — речь шла примерно о 50–60 млн долларов. В 2025 году я уже встретился с Размиком Овакимяном, который, находясь в Кремниевой долине, имеет очень широкие связи в американской ИТ-сфере. Нам удалось объединить наши знания, возможности и связи Размика Овакимяна, чтобы найти клиентов. Также при поддержке NVIDIA программа стартовала.
В июне 2025 года мы объявили о подготовке 6000 GPU и, завершив к декабрю контрактные и остальные финансовые вопросы, с января начали строительство дата-центра. Я хочу сказать, что первый этап — 6000 GPU — мы запустим уже в июне; также мы подписали контракт с министерством высокотехнологической промышленности, согласно которому в течение 5 лет государство совершит закупку у Firebird в рамках 25 млн долларов, ресурсы которой станут доступны также армянским стартапам и университетам, что, я считаю, является очень большим и важным вкладом в экосистему», — рассказал Александр Есаян.
Он проинформировал, что на момент объявления о подготовке 6000 GPU на рынке был большой интерес к ним, однако у Firebird была предварительная договоренность о продаже только около 3000 из них.
«Я очень долго думал, кому мы продадим остальные 3000, как сможем найти клиентов. Это был разговор 5–6-месячной давности: в декабре мы хотели продать их как можно быстрее, чтобы избежать серьезных финансовых потерь. Но когда около 2 месяцев назад мы поехали в США, провели много встреч и поняли, что спешить не стоит. Сейчас спрос на наши GPU резко вырос — между компаниями даже началась конкуренция за право пользоваться ими. Теперь мы сами решаем, с кем сотрудничать. Благодаря Firebird Армения имеет возможность и доступ к ресурсу, за использованием которого, уверяю вас, к нам обращаются самые топовые компании мира», — отметил Есаян.