Հայաստանը կարող է մտնել աշխարհի լավագույն հնգյակ GPU-ների քանակով․ Firebird AI-ի հետ պայմանագիր է ստորագրվել
Հայաստանի բարձր տեխնոլոգիական արդյունաբերության նախարարության և Firebird AI ընկերության միջև ապրիլի 17-ին ստորագրվեց բարձր արտադրողականությամբ հաշվողական ռեսուրսների ձեռքբերման պայմանագիր, որի համաձայն՝ պետությունը ձեռք կբերի 25 միլիոն ԱՄՆ դոլար արժողությամբ համապատասխան ռեսուրսներ։
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ պայմանագիրը ստորագրեցին ՀՀ բարձր տեխնոլոգիական արդյունաբերության նախարարության գլխավոր քարտուղար Դավիթ Գասպարյանը և Firebird AI ընկերության հիմնադիր և տնօրեն Ալեքսանդր Եսայանը:
Կարևորելով պայմանագրի կնքումը՝ ՀՀ բարձր տեխնոլոգիական արդյունաբերության նախարար Մխիթար Հայրապետյանը նշեց, որ նախաձեռնությունը ունի ռազմավարական նշանակություն Հայաստանի տեխնոլոգիական զարգացման համար և հանդիսանում է պետություն-մասնավոր համագործակցության կարևոր օրինակ։
«Այսօր այն, ինչ մեզ հետ տեղի է ունենում, Հայաստանի Հանրապետության և սփյուռքի մեր հայրենակիցների ջանքերի համատեղման արդյունքն է։ Առանց մեկը մյուսի այս նախագիծը, իհարկե, տեղի չէր ունենա։ Այն երազողները, որոնք շատ կոնկրետ պատկերացնում էին, թե ինչպես կարելի է օգտագործել NVIDIA-ում մեր ընկերների ներկայությունը, և այն մարդիկ, որոնք այդ պահին հնարավորություն ունեին ազդելու Հայաստանի Հանրապետության կառավարության ներսում կայացվող որոշումների վրա, սկսեցին միասին մտածել, երազել և իրականացնել այդ գաղափարը։ Արդյունքում՝ Հայաստանի Հանրապետության և Միացյալ Նահանգների միջև քաղաքական ամենաբարձր մակարդակում կնքված ռազմավարական պայմանավորվածությունները հնարավորություն տվեցին այս նախագծին կյանք տալ, այն վերածել իրականության»,- ընդգծեց նախարարը։
Հայրապետյանի խոսքով՝ Firebird AI ընկերության հետ համագործակցությունը նպատակ ունի խթանել արհեստական բանականության, գիտության, ինժեներիայի և նորարարության զարգացումը Հայաստանում։
Նախարարն ընդգծեց, որ նախագծի շրջանակում ձեռք բերվող հաշվարկային ռեսուրսները կտրամադրվեն արհեստական բանականության ոլորտի մասնագետներին, հետազոտողներին, գիտնականներին, գիտահետազոտական և կրթական հաստատություններին, ինչպես նաև ստարտափներին։
«Այս ամբողջը իրագործելու համար դեռ նախորդ տարի ստեղծեցինք մի հարթակ, որը կոչվում է արհեստական բանականության վիրտուալ ինստիտուտ։ Այդ վիրտուալ ինստիտուտի միջոցով, արդեն ունենալով բարձր արտադրողականությամբ հաշվողական ռեսուրսներ, դրանք կտրամադրենք նորարարներին, հետազոտողներին, գիտնականներին և ստարտափներին։
Կարծում եմ՝ սա պետություն-մասնավոր համագործակցության փայլուն օրինակ է, որովհետև այդ ռեսուրսները, փաստորեն, Firebird ընկերությունը տրամադրում է բացառիկ արտոնություններով։ Այսինքն՝ այն ծառայությունը, որը նախատեսվում է արտահանել այլ երկրներ, բնականաբար, տրամադրվելու է այլ պայմաններով։
Սա ևս մեկ գեղեցիկ համագործակցություն է երկու կողմերի միջև՝ Հայաստանի Հանրապետության կառավարության և Firebird ընկերության։ Սա համատեղ ներդրում է տեխնոլոգիական զարգացման, մեր պետության տնտեսության զարգացման և նորարարությունների ոլորտներում»,- ավելացրեց նախարարը։
Նախարարը շնորհակալություն հայտնեց ծրագրի իրականացման գործում ներգրավված բոլոր կառույցներին և անձանց՝ ընդգծելով, որ այն համատեղ աշխատանքի արդյունք է։
Firebird AI ընկերության հիմնադիր և տնօրեն Ալեքսանդր Եսայանն իր հերթին արձանագրեց, որ ծրագիրը մեկ անձի կամ փոքր խմբի նախաձեռնություն չէ, այլ լայն համագործակցության արդյունք։
«Երազողներ շատ կային, բայց միայնակ, իհարկե, անհնար էր այն իրագործել։
Ուստի ցանկանում եմ շնորհակալություն հայտնել այն բոլոր մարդկանց, որոնք աջակցել են հենց առաջին օրից՝ գաղափարի ծնվելուց, իմ և Ռև Լիբարեդյանի միջև տեղի ունեցած խոսակցությունից սկսած մինչև կառավարության ջանքերը՝ արդեն ԱՄՆ-Հայաստան հարաբերությունների շրջանակում։ Այդ համագործակցությունը հնարավորություն տվեց ոչ միայն իրականացնել բիզնես ծրագիրը, այլև ստանալ քաղաքական անհրաժեշտ թույլտվությունները՝ Firebird ընկերության միջոցով նման չիպերի ձեռքբերման համար»,- ընդգծեց նա։
Firebird AI-ի հիմնադիրի խոսքով՝ արդեն ստացված լիցենզիաների ծավալը Հայաստանին տալիս է մրցակցային լուրջ առավելություն միջազգային մակարդակում։
«Այսօր իրականացվող առաջին փուլը, ինչպես նաև արդեն ստացված երկրորդ փուլի թույլտվությունը, որի գործարկման մասին շուտով կհայտարարենք, Հայաստանը դարձնում են աշխարհում գրեթե ամենամեծ երկիրը՝ այս ծավալով ստացված լիցենզիայով։
Նույնիսկ Արաբական Միացյալ Էմիրությունները և Սաուդյան Արաբիան հայտարարել են ավելի մեծ ծրագրերի մասին, սակայն մեր՝ արդեն ստացված թույլտվությունների ծավալը գերազանցում է այդ երկրների ցուցանիշներին»,- նշեց Եսայանը։
Նրա խոսքով՝ ծրագիրը նախատեսում է ոչ միայն տեխնոլոգիական ենթակառուցվածքների զարգացում, այլև դրանց լայն կիրառություն գիտության և բիզնեսի մեջ։
«Մենք հենց առաջին օրվանից միմյանց հետ քննարկել ենք, թե ինչպես այս ծառայողական ռեսուրսը կարող է ծառայել մեր թե՛ համալսարաններին, թե՛ ստարտափ համակարգին, և թե՛ այն ընկերություններին, որոնք նոր են սկսում գործունեություն ծավալել այս ուղղությամբ։ Եվ այն, ինչ խոստացել էինք, այժմ, կարելի է ասել, արդեն ձևակերպել ենք փաստաթղթային տեսքով։
Մենք Firebird-ում, իհարկե, շատ հպարտ ենք և ուրախ, որ կարողանում ենք մասնակցել այս ծրագրին, և դա լինելու է շարունակական։
Շուտով նաև կհայտարարենք Firebird Labs-ի մասին, որը մեր կողմից աջակցություն կլինի ստարտափներին՝ արդեն կրթական ոլորտում, ինչի մասին, իհարկե, հետագայում ավելի մանրամասն կխոսենք»,- հավելեց Եսայանը։
NVIDIA ընկերության փոխնախագահ Ռև Լեբարեդյանն իր հերթին նշեց, որ նախաձեռնությունը ձևավորվել է տարիներ առաջ և անցել է երկար ճանապարհ։
«Այն գաղափարը, որ պետք է ստեղծել արհեստական բանականության ենթակառուցվածք, որպեսզի Հայաստանը ոչ միայն հասնի մյուսներին, այլ նաև դառնա առաջատար, ձևավորվել է դեռևս 2018 թվականին՝ հեղափոխությունից հետո։ Այդ ժամանակ ես եկա Հայաստան՝ հանդիպելու վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի հետ՝ քննարկելու տեխնոլոգիաների նշանակությունը և այն, թե ինչ կարելի է անել Հայաստանում՝ ճիշտ տեխնոլոգիական էկոհամակարգ ձևավորելու համար։
Շուտով, երբ վարչապետը այցելեց Միացյալ Նահանգներ, մենք նրան տարանք NVIDIA, որտեղ քննարկեցինք, թե ինչ կարող է անել Հայաստանը՝ օգնելու հայերին թռիչք կատարել դեպի ապագա։
Երբ նա հարցրեց մեր գլխավոր տնօրենին՝ Ջենսեն Հուանգին, թե ինչ պետք է անի Հայաստանը բարձր տեխնոլոգիաների ոլորտը առաջ մղելու համար, նա պատասխանեց․ «Դուք պետք է ձեր ժողովրդի համար անեք այն, ինչ ես արել եմ իմ ժողովրդի համար»,- ընդգծեց նա։
Լեբարեդյանի խոսքով՝ հաջողության համար կարևոր է եղել տարբեր կողմերի համատեղ աշխատանքը։
«Շատ անհաջող փորձեր եղան։ Շատերը չէին հասկանում, թե ինչի մասին ենք խոսում, երբ ասում էինք արհեստական բանականություն, բայց հիմա արդեն գիտեն, որ դա արժեք ունի և իրական գործընթաց է։
Ի վերջո, մենք կարողացանք բոլոր անհրաժեշտ բաղադրիչները միավորել։ Ունեցանք Կառավարության անհրաժեշտ աջակցությունը։ Միացան նաև ճիշտ մարդիկ»,-ընդգծեց նա։
NVIDIA ընկերության փոխնախագահը ներկայացրեց նաև ծրագրի տեխնիկական ծավալները։
«Առաջին փուլը արդեն գործարկվում է․ խոսքը մոտ 6000 GPU-ի մասին է, ինչը Հայաստանին դնում է այնպիսի երկրների շարքում, ինչպիսին Գերմանիան է՝ GPU-ների քանակով։
Տարեվերջին, երբ կգործարկվի երկրորդ փուլը, Հայաստանը կհայտնվի աշխարհի լավագույն հնգյակում՝ ոչ թե մեկ շնչին բաժին ընկնող, այլ ընդհանուր GPU-ների քանակով»,- շեշտեց Լեբարեդյանը։
Նրա խոսքով՝ Հայաստանը պետք է արագ օգտագործի ստեղծված հնարավորությունը։
«Բայց այստեղ կանգ առնել չի կարելի։ Պետք է օգտագործենք մեր առավելությունը և հնարավորինս արագ առաջ շարժվենք։ Պետք է լինենք այս տեխնոլոգիայի առաջնագծում և առաջ անցնենք մյուսներից, քանի դեռ ունենք այդ հնարավորությունը։
Այսօր ունենք նպաստավոր պայմաններ․ ունենք մարդկանց վստահությունը, ունենք Միացյալ Նահանգների կառավարության աջակցությունը, և մեր ճանապարհին իրական խոչընդոտներ չկան»,- ընդգծեց նա։
Ելույթի ավարտին նա շեշտեց, որ ծրագիրը դեռ սկզբնական փուլում է։
«Մենք կառուցում ենք հիմքի առաջին շերտը։ Առջևում շատ այլ շերտեր կան, որոնք պետք է կառուցենք։ Եվ սա հնարավորություն կտա մեր փոքր երկրին փոքր բնակչությամբ, գործել այնպես, ինչպես միլիարդավոր բնակչություն ունեցող երկրները՝ ունենալով համապատասխան հզորություն, կարողություններ և արտադրողականություն»,- եզրափակեց Լեբարեդյանը։

Армения может войти в пятерку лидеров мира по количеству GPU - подписано соглашение с компанией Firebird AI
Соглашение между Министерством высокотехнологичной промышленности (МВТП) Армении и компанией Firebird AI о приобретении высокопроизводительных вычислительных ресурсов, согласно которому государство получит соответствующие ресурсы на сумму 25 миллионов долларов США, было подписано 17 апреля.
По сообщению Арменпресс, соглашение подписали генеральный секретарь МВТП Республики Армения Давид Гаспарян и основатель и директор компании Firebird AI Александр Есаян.
Подчеркивая важность подписание соглашения, министр ВТП РА Мхитар Айрапетян отметил, что эта инициатива имеет стратегическое значение для технологического развития Армении и является важным примером сотрудничества по линии государство - частник.
«То, что сегодня происходит с нами, — результат совместных усилий Республики Армения и наших соотечественников в диаспоре. Друг без друга этот проект, конечно, не состоялся бы. Те мечтатели, которые очень конкретно представляли себе, как использовать присутствие наших друзей из NVIDIA, и те люди, которые в тот момент имели возможность влиять на решения, принимаемые в правительстве Республики Армения, начали вместе думать, мечтать и воплощать эту идею. В результате стратегические соглашения, подписанные на самом высоком политическом уровне между Республикой Армения и Соединенными Штатами, позволили дать жизнь этому проекту, воплотить его в реальность», — подчеркнул министр.
По словам Айрапетяна, сотрудничество с компанией Firebird AI направлено на содействие развитию искусственного интеллекта (ИИ), науки, техники и инноваций в Армении.
Министр подчеркнул, что вычислительные ресурсы, приобретенные в рамках проекта, будут предоставлены специалистам в области ИИ, исследователям, ученым, научно-исследовательским и образовательным учреждениям, а также стартапам.
«Для реализации всего этого в прошлом году мы создали платформу под названием «Виртуальный институт искусственного интеллекта». Через этот виртуальный институт, уже обладающий высокопроизводительными вычислительными ресурсами, мы будем предоставлять их новаторам, исследователям, ученым и стартапам.
Я думаю, это блестящий пример сотрудничества по линии государство-частник, поскольку эти ресурсы, по сути, предоставляются компанией Firebird с эксклюзивными привилегиями. То есть услуга, которую планируется экспортировать в другие страны, будет предоставляться, естественно, на других условиях.
Это еще одно прекрасное сотрудничество между двумя сторонами, правительством Республики Армения и компанией Firebird. Это совместные инвестиции в области технологического развития, экономического развития нашего государства и инноваций», — добавил министр.
Министр поблагодарил все структуры и отдельных лиц, участвующих в реализации программы, подчеркнув, что это - результат совместной работы.
Основатель и директор компании Firebird AI Александр Есаян со своей стороны отметил, что программа — это не инициатива одного человека или небольшой группы, а результат широкого сотрудничества.
«Мечтателей было много, но, конечно, в одиночку это осуществить было невозможно. Поэтому я хотел бы поблагодарить всех, кто поддерживал нас с самого первого дня, с момента зарождения идеи, от разговора между мной и Ревом Лебаредяном до усилий правительства, уже в рамках американо-армянских отношений. Это сотрудничество позволило не только реализовать бизнес-план, но и получить необходимые политические разрешения на приобретение таких чипов через компанию Firebird», — подчеркнул он.
По словам основателя Firebird AI, объем уже полученных лицензий дает Армении серьезное конкурентное преимущество на международном уровне.
«Первый этап, который реализуется сегодня, а также разрешение на второй этап, о запуске которого мы скоро объявим, делают Армению практически крупнейшей страной в мире по этому объему лицензий. Даже Объединенные Арабские Эмираты и Саудовская Аравия объявили о более масштабных программах, но объем уже полученных нами разрешений превышает показатели этих стран», — отметил Есаян.
По его словам, программа предусматривает не только развитие технологической инфраструктуры, но и ее широкое применение в науке и бизнесе.
«С самого первого дня мы обсуждали, как этот сервисный ресурс может служить как нашим университетам и стартап-системе, так и компаниям, которые только начинают работать в этом направлении. И то, что мы обещали, теперь можно сказать, уже оформлено в документальном виде. Мы в Firebird, конечно же, очень гордимся и рады возможности участвовать в этой программе, и она будет продолжаться. Вскоре мы также объявим о создании Firebird Labs, которая будет оказывать поддержку стартапам, уже работающим в образовательном секторе, о чем, конечно же, мы поговорим подробнее позже», — добавил Есаян.
В свою очередь, вице-президент NVIDIA Рев Лебаредян отметил, что инициатива зародилась много лет назад и прошла долгий путь.
«Идея создания инфраструктуры искусственного интеллекта, чтобы Армения не только догнала других, но и стала лидером, сформировалась еще в 2018 году, после революции. Тогда я приехал в Армению на встречу с премьер-министром Николом Пашиняном, чтобы обсудить важность технологий и то, что можно сделать в Армении для формирования правильной технологической экосистемы. Вскоре после визита премьер-министра в США мы отвезли его в NVIDIA, где обсудили, что Армения может сделать, чтобы помочь армянам совершить скачок в будущее. Когда он спросил нашего генерального директора Дженсена Хуанга, что Армения должна сделать для развития высокотехнологичного сектора, тот ответил: «Вам нужно сделать для своего народа то, что я сделал для своего народа», — подчеркнул он.
По словам Лебаредяна, для успеха решающее значение имела совместная работа различных сторон.
«Было много неудачных попыток. Многие люди не понимали, о чем мы говорим, когда упоминаем искусственный интеллект, но теперь они знают, что он имеет ценность и является реальным процессом. В итоге нам удалось объединить все необходимые компоненты. Мы получили необходимую поддержку от правительства. К нам также присоединились нужные люди», — подчеркнул он.
Вице-президент NVIDIA также представил технические масштабы программы.
«Первый этап уже запущен: речь идёт о примерно 6000 графических процессорах, что по количеству графических процессоров ставит Армению в один ряд с такими странами, как Германия. К концу года, когда будет запущен второй этап, Армения войдёт в пятёрку лидеров в мире, не по показателю на душу населения, а по общему количеству графических процессоров», — подчеркнул Лебаредян.
По его словам, Армения должна быстро воспользоваться созданной возможностью.
«Но мы не можем останавливаться на достигнутом. Мы должны использовать своё преимущество и двигаться вперёд как можно быстрее. Мы должны быть в авангарде этой технологии и опережать других, пока у нас есть такая возможность. Сегодня у нас благоприятные условия: мы пользуемся доверием народа, у нас есть поддержка правительства США, и на нашем пути нет реальных препятствий», — подчеркнул он.
В заключение своего выступления он подчеркнул, что программа всё ещё находится на начальной стадии.
«Мы закладываем первый слой фундамента. Впереди еще много слоев, которые нам предстоит построить. И это позволит нашей небольшой стране с малым населением функционировать как страны с миллиардами людей, обладающие соответствующей мощью, возможностями и производительностью», — заключил Лебаредян.