Միացյալ Նահանգները 13 հազար հատուկ ԱԹՍ-ներ են գնել Իրանի հետ հակամարտության սկսվելուց հետո
ԱՄՆ զինված ուժերը Իրանի հետ պատերազմում ներգրավվելուց հետո գնել են Merops տեսակի 13 հազար անօդաչու թռչող սարքեր, որոնք կիրառվում են հակառակորդի հրթիռները կամ թռչող սարքերը «որսալու» համար։ «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ այս մասին Կոնգրեսի Ներկայացուցիչների պալատի Հատկացումների հարցերով կոմիտեում լսումների ընթացքում հայտնել է ԱՄՆ ցամաքային զորքերի նախարար Դանիել Դրիսկոլը։
«Հակամարտության սկսվելուց մոտավորապես 8 օր անց կարողացանք ձեռք բերել այն, ինչի մասին խոսել էր Լանիվը (խմբ․ ԱՄՆ ԶՈւ ցամաքային զորքերի շտաբի պետի տեղակալ Քրիստոֆեր Լանիվը)՝ այդ 13 հազար Merops անօդաչու թռչող սարքերը, որոնք պարզապես անհավանական են։ Հիմա դրանց մեկ հատը արժե մոտ 15 հազար դոլար։ Ենթադրում ենք, որ արտադրության ծավալների աճին զուգահեռ դրանց գինը կնվազի՝ իջնելով 10 հազար դոլարից ցածր, և մենք կկարողանանք խոցել իրանական Shahed անօդաչու թռչող սարքերը, որոնց գինը 30-50 հազար դոլար է։ Սա պարզապես հիանալի է, քանի որ մեզ դնում է արժեքի կորի ճիշտ հատվածում»,- նշել է Դրիսկոլը։
Merops-ը ԱԹՍ-ներին հակազդելու համակարգ է, որը մշակում է կալիֆոռնիական Project Eagle ընկերությունը։ Այն նախատեսված է Shahed-ի կարգի՝ ավելի խոշոր  անօդաչու թռչող սարքերից պաշտպանվելու համար։ Merops-ը առաջին անգամ օգտագործել են Ուկրաինայի զինված ուժերը՝ 2024 թվականին։ Այս համակարգերն իրենց արևելյան սահմաններին տեղակայում են Լեհաստանը և Ռումինիան, իսկ Դանիան հայտարարել է գնելու մտադրության մասին։

США с начала конфликта с Ираном закупили 13 тыс. беспилотников-перехватчиков
Вооруженные силы США с начала войны с Ираном закупили 13 тыс. беспилотников-перехватчиков Merops. Как передает Арменпресс со ссылкой на ТАСС, об этом заявил министр Сухопутных войск США Дэниел Дрисколл.
"И поэтому, когда конфликт [с Ираном] начался, примерно через восемь дней мы смогли приобрести то, о чем говорил [заместитель начальника штаба Сухопутных войск ВС США] генерал [Кристофер] Ланив, эти 13 тыс. дронов Merops, которые просто невероятны", - сказал он на слушаниях в комитете по ассигнованиям Палаты представителей Конгресса.
"Сейчас они стоят около $15 тыс. за штуку. Мы полагаем, что по мере увеличения объемов их цена опустится ниже $10 тыс., и мы сможем сбивать [иранские] беспилотники Shahed, которые стоят от $30 до $50 тыс., что просто потрясающе, потому что это ставит нас на правильный конец кривой стоимости", - добавил Дрисколл.
Merops - система противодействия БПЛА. Этот проект разрабатывается калифорнийской компанией Project Eagle. Система предназначена для защиты от более крупных беспилотников, таких как Shahed. Merops впервые использовалась ВСУ в 2024 году. Эти системы развертывают на восточных границах Польша и Румыния, о намерении приобрести Merops сообщила Дания.