Պետական եկամուտների կոմիտեն տեսանյութ է հրապարակել եկամուտների տարեկան հայտարարագրման գործընթացին մասին։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ տեսանյութում ներկայացվում է, թե ովքեր և ինչպես պետք է լրացնեն իրենց տարեկան հայտարարագիրը։
2026 թվականին եկամուտների տարեկան հայտարարագիր պետք է ներկայացնեն բոլոր այն քաղաքացիները, ովքեր Հայաստանի Հանրապետության ռեզիդենտ են և 2025 թվականի դեկտեմբերի 31-ի դրությամբ հանդիսանում են ՀՀ քաղաքացի։ Բացառություն են կազմում միայն 2025 թվականի դեկտեմբերի 31-ի դրությամբ անչափահաս քաղաքացիները։
Քաղաքացին պետք է ինքնուրույն ստորագրի և ներկայացնի հայտարարագիրը՝ 1․ եթե ստացել է այնպիսի չհարկվող եկամուտ, որի վերաբերյալ տեղեկությունը հարկային մարմնում առկա չէ, 2․ եթե ստացել է այնպիսի հարկվող եկամուտ, որից ինքնուրույն պետք է հաշվարկի և վճարի հարկ, օրինակ՝ 2 ֆիզիկական անձանց միջև վարձակալության գործարքը, որի դեպքում վարձատուն ինքն է հաշվարկում և վճարում հարկերը, 3․ եթե քաղաքացին ցանկանում է օգտվել սոցիալական ծախսի փոխհատուցումից։

Что нужно знать о процессе ежегодного декларирования доходов?
Комитет государственных доходов опубликовал видеоролик о процессе ежегодного декларирования доходов. Как сообщает Арменпресс, в видеоролике представлено, кто и как должен заполнять свою ежегодную декларацию.
В 2026 году ежегодную декларацию о доходах должны подавать все граждане, являющиеся резидентами Республики Армения и гражданами Республики Армения по состоянию на 31 декабря 2025 года. Единственное исключение — несовершеннолетние по состоянию на 31 декабря 2025 года граждане.
Гражданин должен самостоятельно подписать и подать декларацию:
1. если он получил необлагаемый налогом доход, информация о котором отсутствует в налоговом органе;
2. если он получил облагаемый налогом доход, с которого он должен самостоятельно рассчитать и уплатить налог, например, арендная сделка между двумя физическими лицами, в этом случае арендодатель сам рассчитывает и уплачивает налоги;