Առողջության համընդհանուր ապահովագրության համակարգից 100 օրում օգտվել է 614 հազար 226 շահառու. նախարար
Հայաստանի Հանրապետության Ազգային ժողովի առողջապահության հարցերի մշտական հանձնաժողովն ապրիլի 10-ին կազմակերպել էր «Առողջության համընդհանուր ապահովագրության համակարգի ներդրման 100 օրը» թեմայով աշխատանքային քննարկում:
Ինչպես «Արմենպրես»-ը տեղեկանում է ՀՀ ԱԺ-ի տարածած հաղորդագրությունից, Հանձնաժողովի նախագահ Վանիկ Օհանյանն իր խոսքում կարեւորել է համակարգի ներդրումը՝ նշելով, որ այն պատմական է եւ անհրաժեշտ, ինչն էապես բարելավել է բնակչության կյանքի որակը:
ՀՀ առողջապահության նախարար Անահիտ Ավանեսյանը պատգամավորներին ներկայացրել է Առողջության համընդհանուր ապահովագրության համակարգը ներդնելուց հետո 3 ամսվա տվյալները:
Նախարարի խոսքով՝ հունվարի 1-ից սկսած քաղաքացիներն այս համակարգում սպասարկվել են: Եռամսյակի տվյալներով Առողջության համընդհանուր ապահովագրության համակարգի շահառու է 1 մլն 700 հազար քաղաքացի:
«Մեր կանխատեսումներով մոտ 1 մլն 600 հազար քաղաքացի պետք է ունենայինք: Ըստ էության, ավելի շատ են, եւ սա մի քանի հանգամանքի հետ է կապված: Ուրախությամբ պետք է նշեմ, որ ունենք տեղաշարժ մինչեւ 200 հազար դրամ աշխատավարձ ստացող անձանցից դեպի 200 հազարից ավելի աշխատավարձ ստացող անձինք: Եվ այս թիվը տասնյակ հազարների մասին է»,- պարզաբանել է Անահիտ Ավանեսյանը:
Ըստ նախարարի՝ 614 հազար 226 շահառու համակարգի շրջանակում արդեն ստացել է տարբեր ծառայություններ: Նրանց մեծ մասը 65+ տարիքի անձինք են:
Բժշկական այդ ծառայություններից օգտված քաղաքացիներից 67.979-ն առաջին անգամ է սպասարկվել  պետպատվերի շրջանակում: Նախարարը պարզաբանել է, որ այս թիվը վերաբերում է միայն մարտ ամսին: Փետրվարին այն կազմել է 42 հազար, հունվարին՝ 16 հազար:
Վիրահատվել է 68.000 քաղաքացի, իսկ ամբուլատոր հետազոտությունների թիվը կազմել է 1 մլն 386 հազար: Դեղերի դուրսգրման թիվը եղել է 458 հազար:
Առողջության համընդհանուր ապահովագրության համակարգում ընդգրկված է 2400 ծառայություն, որը լրամշակվելու է՝ ելնելով ստացված տվյալներից: Նախատեսվում է, որ շեշտակի փոփոխություններ չեն լինի: Համակարգի շրջանակում սպասարկվողների 58 տոկոսը եղել են կանայք, 42 տոկոսը՝ տղամարդիկ: 646 հազար շահառու երեխաներից (0-18 տարեկան) համակարգի ծառայություններից օգտվել է 28 տոկոսը:
«Ուզում եմ հատուկ ընդգծել, որ մեր ակտուարական հաշվարկներն այս երեք ամիսների մասով ցույց են տալիս, որ դրանք ճիշտ են եղել, եւ եռամսյակի արդյունքներով մենք մեր ծախսերի եւ մուտքագրումների առումով բալանսի մեջ ենք: Սա եւս ամենակարեւոր նորություններից եւ փաստերից է»,- շեշտել է Անահիտ Ավանեսյանը:
Նախարարը ներկայացրել է նաեւ այլ տվյալներ, խոսել անելիքներից եւ առաջիկա ծրագրերից, պատասխանել պատգամավորների հարցերին:
Այս համատեքստում նա նշել է, որ հիվանդանոցային օղակում այսօր արդեն հերթեր չկան, եւ քաղաքացիներն իրենց անհրաժեշտ ծառայությունը կարող են ստանալ 2-3 շաբաթվա ընթացքում:
Նախարարը նաեւ կարեւորել  է  բժշկական հաստատություններում  անհարկի ծառայությունները բացառելու անհրաժեշտությունը:
2025 թվականի դեկտեմբերի 25-ից ուժի մեջ է մտել «Առողջության համընդհանուր ապահովագրության մասին» օրենքը, որի արդյունքում 2026 թվականի հունվարի 1-ից Հայաստանում իրականացվում է Առողջության համընդհանուր ապահովագրության փուլային ներդրում:

За 100 дней системой всеобщего медицинского страхования воспользовались 614 тыс 226 человек: министр
Постоянная комиссия Национального Собрания Армении по вопросам здравоохранения 10 апреля организовала рабочее обсуждение на тему «100 дней введения системы Всеобщего страхования здоровья».
Как сообщили Арменпресс в Управлении по связям с общественностью и коммуникации аппарата НС Армении, председатель комиссии Ваник Оганян в своем выступлении подчеркнул важность введения системы, отметив, что это историческое и необходимое событие, значительно улучшившее качество жизни населения.
Министр здравоохранения Анаит Аванесян представила депутатам данные за три месяца введения системы Всеобщего страхования здоровья. Следует отметить, что 25 декабря 2025 г. вступил в силу закон «О Всеобщем страховании здоровья», в результате чего поэтапное введение системы в Армении начинается с 1 января 2026 г.
По словам Анаит Аванесян, начиная с 1 января, граждане пользуются услугами данной системы. Согласно квартальным данным, бенефициарами Всеобщего страхования здоровья являются 1 миллион 700 тысяч граждан.
«По нашим прогнозам, у нас должно было быть около 1 млн 600 тыс. граждан. На самом деле их больше, и это связано с рядом обстоятельств. Рада отметить, что у нас происходит переход от людей, получающих зарплату до 200 тыс. драмов, к людям, получающим зарплату более 200 тыс. И это число составляет около десятков тысяч», — пояснила она.
Согласно министру, 614.226 тыс. бенефициаров уже получили различные услуги в рамках системы. Большинство из них – лица старше 65 лет. Из граждан, воспользовавшихся этими медуслугами, 67.979 человек получили их впервые в рамках госзаказа. Министр уточнила, что это число относится только к марту. В феврале оно составляло 42 тыс., в январе – 16 тыс.
Проведено 68.000 операций, количество амбулаторных осмотров составило 1.386.000. Выписано 458 тыс. рецептов.
Система Всеобщего страхования здоровья включает 2400 услуг, которые будут обновлены на основе полученных данных. Намечается, что резких изменений не будет. 58% обслуживаемых в системе составляют женщины, 42% - мужчины. Из 646.000 детей-бенефициаров (0-18 лет) услугами системы воспользовались 28%.
«Хочу особо подчеркнуть, что наши актуарные расчеты за эти три месяца показывают свою правильность, и по итогам квартала мы сбалансированы по расходам и доходам. Это также одна из важнейших новостей и фактов», — подчеркнула Анаит Аванесян.
Министр также представила другие данные, коснулась задач, которые предстоит выполнить, и предстоящих программ, ответила на вопросы депутатов.
В этом контексте она отметила, что сегодня в больничной системе больше нет очередей, и граждане могут получить необходимую им помощь в течение 2-3 недель.