Պետքարտուղար Մարկո Ռուբիոն հայտարարել է, որ ԱՄՆ-ն կվերանայի ՆԱՏՕ-ի հետ հարաբերությունները
ԱՄՆ-ն կվերանայի իր հարաբերությունները Հյուսիսատլանտյան դաշինքի (ՆԱՏՕ) հետ Իրանի հետ պատերազմից հետո։ Ինչպես տեղեկացնում է «Արմենպրես»-ը՝ վկայակոչելով Deutsche Welle-ն, այդ մասին հայտարարել է ԱՄՆ-ի պետքարտուղար Մարկո Ռուբիոն։
«ՆԱՏՕ-ն օգտակար է Վաշինգտոնի համար, քանի որ թույլ է տալիս նրան զինվորներ և ռազմական տեխնիկա տեղակայել Միացյալ Նահանգների սահմաններից դուրս, բայց եթե դաշինքը սահմանափակվում է միայն նրանով, որ Միացյալ Նահանգները պաշտպանում է Եվրոպային, իսկ վերջինս անհրաժեշտության դեպքում մերժում է Վաշինգտոնին բազաների օգտագործման հարցում, ապա դա լավ համաձայնություն չէ»,- ասել է Ռուբիոն:
Պետքարտուղարի բնորոշմամբ՝ ՆԱՏՕ-ն, որպես դաշինք, «չպետք է լինի միակողմանի փողոց»։ Նա հույս է հայտնել, որ կկարողանան լուծել այդ խնդիրը։
Միևնույն ժամանակ Ռուբիոն ՆԱՏՕ-ի դաշնակիցների վարքագիծը անվանել է շատ հիասթափեցնող։ «Այս ձևաչափում դժվար է մնալ ներգրավված և ասել, որ դա օգուտ է բերում միայն Միացյալ Նահանգներին։ Հետևաբար, այս ամենը պետք է վերանայվի», - ընդգծել է ԱՄՆ-ի պետքարտուղարը։

США пересмотрят отношения с НАТО: Рубио
США после войны в Иране пересмотрят отношения с Североатлантическим альянсом. Как передает Арменпресс со ссылкой на Deutsche Welle, об этом госсекретарь США Марко Рубио заявил в интервью Al Jazeera, полную запись которого телеканал выложил во вторник, 31 марта.
НАТО полезна для Вашингтона, поскольку позволяет дислоцировать солдат и военную технику за пределами Соединенных Штатов. Однако, если альянс сводится лишь к тому, что США защищают Европу в случае нападения, - но при этом Вашингтону отказывают в использовании баз, когда он в этом нуждается, - это не является хорошим соглашением, заявил Рубио.
По его словам, НАТО - как альянс - не должна быть "улицей с односторонним движением". "Будем надеяться, что нам удастся это уладить", - процитировало его агентство dpa.
При этом глава американской дипломатии назвал поведение союзников по НАТО, включая Испанию, "очень разочаровывающим". "В таком формате трудно оставаться вовлеченными и говорить, что это выгодно Соединенным Штатам. Поэтому все это придется пересмотреть", - подчеркнул американский госсекретарь.