ԱՄՆ-ում բենզինի գինը 2022 թվականից ի վեր առաջին անգամ գերազանցել է մեկ գալոնի դիմաց 4 դոլարը
ԱՄՆ-ում բենզինի մեկ գալոնի (3,79 լիտր) միջին գինը գերազանցել է 4 դոլարը: Դա ռեկորդային ցուցանիշ է 2022 թվականի օգոստոսից ի վեր։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին են վկայում GasBuddy հարթակի տվյալները, որը հետևում է վառելիքի գների դինամիկային:
ԱՄՆ արևելյան ափի ժամանակով ժամը 20:45-ի (Երևանի ժամանակով մարտի 31-ի ժամը 04:45-ի) դրությամբ Regular տեսակի բենզինի մեկ գալոնի գինը կազմել է 4,001 դոլար: Վառելիքի առավել բարձր գինը գրանցվել է Կալիֆոռնիայում՝ մեկ գալոնի դիմաց 5,86 դոլար:
Ավելի ուշ, նույն հարթակի տվյալների համաձայն, բենզինի գինը փոքր-ինչ նվազել է՝ հասնելով միջինը 3,5 դոլարի։

The U.S. national average retail ​price of gasoline crossed $4 a gallon for the first time in more than three years on Monday, Reuters reported citing data ‌from price tracking services GasBuddy, as the U.S.-Israeli war with Iran continued to roil global energy markets.
The $4 per gallon milestone was last reached in August 2022 following Russia's invasion of Ukraine and represents what some analysts have called a psychological barrier for consumers. Prices for many goods are climbing, including oil ​used to make gasoline, following Iran's essential closure of the Strait of Hormuz, a key trade chokepoint.
U.S. national average retail gasoline prices have climbed about $1.06 a gallon, or 36%, since the U.S. and Israel attacked Iran at the end of February, according to Reuters.