Երևանում մեկնարկել է «Հեռահաղորդակցության շաբաթ 2026»-ը
Հայաստանի Հանրապետության բարձր տեխնոլոգիական արդյունաբերության նախարարության աջակցությամբ Երևանում մեկնարկել է «Հեռահաղորդակցության շաբաթ 2026» միջոցառումը, որն իրականացվում է Հայաստանի օպերատորների միության հետ համատեղ։
Ինչպես «Արմենպրես»-ը տեղեկանում է ԲՏԱ նախարարության տարածած հաղորդագրությունից, միջոցառման հանդիսավոր բացմանը ողջույնի խոսքով հանդես է եկել փոխնախարար Գևորգ Մելիքսեթյանն՝ ընդգծելով պետության աջակցությունը հեռահաղորդակցության ոլորտի զարգացմանն ու թվային փոխակերպումների գործընթացներին։ Նախարարի տեղակալի խոսքով՝ այս նախաձեռնությունը պետություն-մասնավոր հատված արդյունավետ փոխգործակցության վառ ապացույցն է:
Նա կարևորել է նման հարթակների ձևավորումը, որոնք հնարավորություն են տալիս համախմբել ոլորտի դերակատարներին, ամփոփել արձանագրված հաջողություններն ու նախանշել տեխնոլոգիական զարգացման համատեղ առաջնահերթությունները։
Գևորգ Մելիքսեթյանը շնորհակալություն է հայտնել միջոցառման կազմակերպիչներին, մասնավորապես՝ Հայաստանի օպերատորների միությանը, միջազգային գործընկեր Հեռահաղորդակցության միջազգային միությանը, ինչպես նաև բոլոր այն կազմակերպություններին ու անհատներին, որոնք նպաստել են նախաձեռնության իրականացմանը։
Միջոցառման մասնակիցներին ողջունել են նաև Հայաստանի օպերատորների միության տնօրեն Քրիստինե Գյոնջյանը, ՀՀ հանրային ծառայությունները կարգավորող հանձնաժողովի (ՀԾԿՀ) անդամ Սեդա Շահինյանը և Հեռահաղորդակցության միջազգային միության ԱՊՀ տարածաշրջանային տնօրեն Նատալյա Մոչուն (առցանց):
Բացմանը հաջորդել է «Հայաստանի հեռահաղորդակցության ոլորտի ազգային ձեռքբերումները» թեմայով պանելային քննարկումը, որին մասնակցել են ԲՏԱ նախարարի տեղակալ Գևորգ Մելիքսեթյանը, Հայաստանի տեղեկատվական համակարգերի գործակալության տնօրեն Ներսես Երիցյանը և ՀՀ ՀԾԿՀ հեռահաղորդակցության վարչության պետ Արմեն Հունանյանը: Բանախոսները ներկայացրել են ոլորտի առաջընթացին ուղղված նշանակալի ձեռքբերումները, օրենսդրական բարեփոխումներն ու զարգացման ապագա ծրագրերը։
«Հեռահաղորդակցության շուկայի ապագան․ ներդրումներ, ենթակառուցվածքներ և նոր տեխնոլոգիաներ» թեմայով քննարկմանը մասնակցել է ՀՀ ԲՏԱ նախարարի առաջին տեղակալ Գևորգ Մանթաշյանը։ Անդրադարձ է կատարվել ներդրումային առաջնահերթություններին, ցանցերի ընդլայնմանը, ինչպես նաև տվյալների կենտրոնների, ամպային լուծումների և արհեստական բանականության աճող դերակատարությանը թվային տնտեսության մեջ։
«Կապից դեպի թվային ծառայություններ․ օպերատորների նոր դերը» քննարկման շրջանակներում որպես բանախոս հանդես է եկել ԲՏԱ նախարարի տեղակալ Ռուբեն Սիմոնյանը։ Քննարկվել են հաճախորդների փորձառության փոփոխությունները, 5G տեխնոլոգիաների և իրերի ինտերնետի (IoT) կիրառման ընդլայնումը, ինչպես նաև նորարարական եկամտային մոդելների ձևավորումը՝ ոլորտի կայուն զարգացման նպատակով։
«Հեռահաղորդակցության շաբաթ 2026»-ը ոլորտային միջոցառումների շարք է, որը նպատակ ունի միավորելու պետական մարմիններին, օպերատորներին և տեխնոլոգիական համայնքին՝ նախանշելու Հայաստանի թվային ապագան։

В Ереване стартовала «Неделя телекоммуникаций 2026»
При поддержке Министерства высокотехнологичной промышленности (МВТП) Республики Армения в Ереване стартовало мероприятие «Неделя телекоммуникаций 2026», проводимое совместно с Союзом операторов Армении.
Как сообщает Арменпресс со ссылкой на пресс-релиз МВТП, на торжественном открытии мероприятия заместитель министра Геворг Меликсетян выступил с приветственной речью, подчеркнув поддержку государством развития телекоммуникационного сектора и процессов цифровой трансформации. По словам замминистра, эта инициатива является ярким примером эффективного сотрудничества государства и частного сектора.
Он подчеркнул важность формирования подобных платформ, которые предоставляют возможность объединить заинтересованные в отрасли стороны, подвести итоги достигнутых успехов и определить совместные приоритеты технологического развития.
Геворг Меликсетян поблагодарил организаторов мероприятия, в частности, Союз операторов Армении, международного партнера — Международный союз электросвязи (International Telecommunication Union), а также все организации и частных лиц, внесших вклад в реализацию инициативы.
Участников мероприятия также приветствовали Кристине Гёнджян, директор Союза операторов Армении, Седа Шахинян, член Комиссии по регулированию государственных услуг Республики Армения, и Наталья Мочу, региональный директор Международного союза электросвязи по СНГ (в режиме онлайн).
После открытия состоялась панельная дискуссия на тему «Национальные достижения в телекоммуникационном секторе Армении», в которой приняли участие заместитель министра ВТП Геворг Меликсетян, директор Агентства информационных систем Армении Нерсес Ерицян и руководитель управления телекоммуникаций КРОУ РА Армен Гунанян. Выступавшие представили значимые достижения, направленные на развитие сектора, законодательные реформы и программы будущего развития.
В дискуссии «Будущее телекоммуникационного рынка: инвестиции, инфраструктура и новые технологии» принял участие первый заместитель министра ВТП РА Геворг Манташян. Обсуждение было посвящено приоритетам инвестиций, расширению сети, а также растущей роли центров обработки данных, облачных решений и искусственного интеллекта в цифровой экономике.
В рамках дискуссии «От связи к цифровым услугам: новая роль операторов» в качестве спикера выступил заместитель министра ВТП Рубен Симонян. Обсуждались изменения в клиентском опыте, расширение использования технологий 5G и Интернета вещей (IoT), а также формирование инновационных моделей получения дохода для устойчивого развития сектора.
«Телекоммуникационная неделя 2026» — это серия отраслевых мероприятий, призванных объединить государственные органы, операторов и технологическое сообщество для определения цифрового будущего Армении.