Փաշինյանի դիտարկմամբ՝ Ղարաբաղից տեղահանվածների քաղաքացիության և բնակապահովման ուղղությամբ որոշ լավարկումներ պետք է արվեն
ՀՀ իրավասու գերատեսչությունների ղեկավարների և Ղարաբաղից տեղահանվածների ներկայացուցիչների մասնակցությամբ համաժողովի քննարկումները ցույց տվեցին, որ բազմաթիվ խնդիրներ արդեն լուծված են, սակայն քաղաքացիության և բնակարանային ապահովման ուղղությամբ դեռ աշխատանքներ պետք է տարվեն։
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ Նիկոլ Փաշինյանը այս մասին նշեց «Ներառական զարգացում. ձեռքբերումներ և անելիքներ» խորագրով համաժողովի ամփոփիչ խոսքում՝ հավելելով, որ քաղաքացիության և բնակարանային ապահովման ուղղությամբ որոշակի լավարկումներ պետք է իրականացվեն, որպեսզի որոշումները պատշաճ իրավական հիմք ունենան:
«Ընդհանուր առմամբ, թեման կամ վերնագիրը, որի ներքո մենք աշխատում ենք, հոգատարությունն է՝ հոգատարությունը Ղարաբաղից տեղահանված մեր քույրերի և եղբայրների նկատմամբ, բայց նաև այդ հոգատարությունն ունի կոմպոնենտներ՝ մյուս պաշտոնյաների նկատմամբ էլ, ովքեր այդ որոշումները կայացնում են, պետք է հոգատարություն ցուցաբերենք: Այս հոգատարության կարևոր կոմպոնենտ է որոշումների հավասարակշռվածությունը»,-ասաց Նիկոլ Փաշինյանը։
Նրա խոսքով՝ անհրաժեշտ է այնպիսի հավասարակշռված որոշումներ կայացնել, որպեսզի դրանց շուրջ նեգատիվ չձևավորվի ո՛չ Ղարաբաղից տեղահանված, ո՛չ նախկինում արդեն ՀՀ քաղաքացիություն ունեցող և Հայաստանում ապրող հայրենակիցների շրջանում։

Необходимо внести некоторые улучшения в вопросах гражданства и жилищного обеспечения для перемещенных из Карабаха лиц: Пашинян
Обсуждения в рамках конференции с участием руководителей компетентных ведомств Армении и представителей перемещенных из Карабаха лиц показали, что многие проблемы уже решены, но работа по части гражданства и жилищного обеспечения еще не завершена.
Как сообщает Арменпресс, об этом на конференции «Инклюзивное развитие: достижения и задачи» сказал премьер-министр Армении Никол Пашинян, добавив, что необходимо внести определенные улучшения в плане предоставления гражданства и жилищного обеспечения, чтобы принимаемые решения имели надлежащую правовую основу.
«В целом, тема или название нашей работы — забота — забота о наших сестрах и братьях, перемещенных из Карабаха, но эта забота также имеет компоненты — мы должны проявлять заботу и к другим должностным лицам, принимающим эти решения. Важным компонентом этой заботы является сбалансированность решений», — сказал Никол Пашинян.
По его словам, необходимо принимать такие сбалансированные решения, чтобы они не создавали негатива ни среди перемещенных из Карабаха лиц, ни среди соотечественников, которые ранее имели гражданство Республики Армения и проживают в Армении.