Հունաստանում ՀՀ դեսպանը հանդես է եկել «Հայաստանի արտաքին քաղաքականության ճարտարապետությունը․ հնարավորություններ և մարտահրավերներ» խորագրով դասախոսությամբ
Հունաստանում Հայաստանի արտակարգ և լիազոր դեսպան Տիգրան Մկրտչյանը դասախոսությամբ է հանդես եկել Եվրոպական հանրային իրավունքի կազմակերպության (EPLO) դպրոցում՝ «Հայաստանի արտաքին քաղաքականության ճարտարապետությունը․ հնարավորություններ և մարտահրավերներ» խորագրով, որը հեռարձակվել է նաև առցանց ձևաչափով։
Ինչպես «Արմենպրես»-ը տեղեկանում է Հունաստանում ՀՀ դեսպանության տարածած հաղորդագրությունից, Տիգրան Մկրտչյանը մասնավորապես անդրադարձել է մի շարք ուղղություններով արձանագրված զարգացումներին․ նախ, ներկայացվել են օգոստոսին Վաշինգտոնում ստորագրված փաստաթղթերը, ինչի համատեքստում ընդգծվել է «Հանուն խաղաղության և բարգավաճման Թրամփի ուղու» կարևորությունը «Խաղաղության խաչմերուկ» նախագծի հետ համադրությամբ, ինչպես նաև վերջինիս իրավական ամրագրումն ու ԱՄՆ կողմից աջակցությունը։
Քննարկվել են նաև Ադրբեջանի հետ խաղաղության հաստատման հեռանկարները և դրանից բխող տարածաշրջանային զարգացման հնարավորությունները։
Այնուհետև դեսպան Մկրտչյանն անդրադարձել է 2025 թ․ հունվարին Հայաստանի Հանրապետության և Միացյալ Նահանգների միջև ստորագրված ռազմավարական գործընկերության փաստաթղթին, որը ներառում է տնտեսական համագործակցության, անվտանգության և պաշտպանության, ժողովրդավարության, ներառականության և միջանձնային հարաբերությունների բաղադրիչներ։
Դեսպանը հավելել է, որ ռազմավարական հարաբերությունների ինստիտուցիոնալ բնույթը վերահաստատվել է ԱՄՆ նոր վարչակազմի կողմից՝ ինչպես ԱՄՆ նախագահի մակարդակով, այնպես էլ Վաշինգտոնում ստորագրված երկկողմ փաստաթղթերով։ Մանրամասն ներկայացվել է նաև Եվրոպական միության հետ հարաբերություններում արձանագրված աննախադեպ առաջընթացը, որի առանցքային բաղադրիչն էր դեկտեմբերին Բրյուսելում ստորագրված Հայաստան–ԵՄ գործընկերության ռազմավարական օրակարգի փաստաթուղթը։
Ընդգծվել է ԵՄ-ի հետ բազմաշերտ համագործակցությունը՝ հիմնված ընդհանուր արժեքների և փոխադարձ շահերի վրա։
Դեսպանն անդրադարձել է նաև Հայաստան–Հունաստան բազմոլորտ համագործակցությանը, այստեղ առկա հնարավորություններին և այդ հարաբերությունները նոր մակարդակի բարձրացնելու հրամայականին։
Մանրամասն քննարկվել են նաև Հայաստան–Թուրքիա և Հայաստան–Ադրբեջան հարաբերությունների կարգավորման գործընթացները, ինչպես նաև Հայաստան–Ռուսաստան և Հայաստան–Իրան հարաբերություններին։
Դեսպան Մկրտչյանը ներկայացրել է ասիական տարածաշրջանի հետ Հայաստանի փոխշահավետ հարաբերությունները, ինչպես նաև տարբեր ուղղություններով Հայաստանի դիվանագիտական հարաբերությունների աշխարհագրության ընդլայնումը։
Ելույթին հաջորդել է հրցուպատասխան, որի ընթացքում Տիգրան Մկրտչյանը պատասխանել է ուղղված բոլոր հարցերին։
Դասախոսությանը ներկա են եղել Հունաստանում հավատարմագրված դեսպաններ, դիվանագետներ, Եվրոպական հանրային իրավունքի կազմակերպության (EPLO) դպրոցի ուսանողներ, պրոֆեսորա-դասախոսական անձնակազմի ներկայացուցիչներ։

Посол Армении в Греции выступил с лекцией на тему «Архитектура внешней политики Армении: возможности и вызовы»
Чрезвычайный и полномочный посол Армении в Греции Тигран Мкртчян выступил в Школе Европейской организации публичного права (EPLO) с лекцией на тему «Архитектура внешней политики Армении: возможности и вызовы», которая также транслировалась онлайн.
Как сообщает Арменпресс со ссылкой на пресс-релиз посольства Армении в Греции, Тигран Мкртчян особо затронул развитий в ряде направлений. Во-первых, были представлены документы, подписанные в Вашингтоне в августе, в контексте которых была подчеркнута важность TRIPP в сочетании с проектом «Перекресток мира», а также правовое закрепление последнего и поддержка со стороны США.
Также обсуждались перспективы установления мира с Азербайджаном и вытекающие из этого возможности регионального развития.
Затем посол Мкртчян коснулся документа о стратегическом партнерстве, подписанного в январе 2025 года между Республикой Армения и Соединенными Штатами, который включает в себя компоненты экономического сотрудничества, безопасности и обороны, демократии, инклюзивности и межличностных отношений.
Посол добавил, что институциональный характер стратегических отношений был подтвержден новой администрацией США как на президентском уровне, так и посредством двусторонних документов, подписанных в Вашингтоне. Также был подробно представлен беспрецедентный прогресс, достигнутый в отношениях с Европейским союзом, ключевым компонентом которого стал документ о стратегической повестке партнерства Армения-ЕС, подписанный в Брюсселе в декабре.
Была подчеркнута многосторонняя кооперация с ЕС, основанная на общих ценностях и взаимных интересах.
Посол также затронул многостороннее сотрудничество между Арменией и Грецией, имеющиеся в этом отношении возможности и необходимость вывести эти отношения на новый уровень.
Посол добавил, что институциональный характер стратегических отношений был подтвержден новой администрацией США как на президентском уровне, так и посредством двусторонних документов, подписанных в Вашингтоне. Также подробно обсуждались процессы нормализации отношений между Арменией и Турцией, Арменией и Азербайджаном, а также отношений между Арменией и Россией и Арменией и Ираном.
Посол Мкртчян представил взаимовыгодные отношения Армении с азиатским регионом, а также расширение географии дипломатических отношений Армении в различных направлениях.
После выступления состоялась сессия вопросов и ответов, в ходе которой Тигран Мкртчян ответил на все заданные вопросы.
На лекции присутствовали послы, аккредитованные в Греции, дипломаты, студенты Школы Европейской организации публичного права (EPLO) и представители преподавательского состава.