ԵՄ–ին Հայաստանի ինտեգրվելու ճանապարհին այս պահին ամենամեծ խնդիրը ԵՄ-Վրաստան քաղաքական երկխոսության սառեցված վիճակն է. վարչապետ
Եվրամիությանը Հայաստանի ինտեգրվելու ճանապարհին այս պահին ամենամեծ խնդիրը ԵՄ-ի եւ Վրաստանի միջեւ քաղաքական երկխոսության սառեցված վիճակն է։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ Եվրախորհրդարանում ունեցած ելույթում այս մասին ասել է ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը:
«Վրաստանը մեզ համար ճանապարհ է դեպի Եվրոպական Միություն, եւ մենք Եվրոպական Միությանը Հայաստանի Հանրապետության անդամակցելու գործընթացի մեկնարկի մասին օրենքը ընդունեցինք այն բանից հետո, երբ Վրաստանը ԵՄ անդամության թեկնածուի կարգավիճակ ստացավ։ Սա Հայաստանի ԵՄ անդամագրման հեռանկարը դարձրեց շոշափելի եւ մեր ակնկալիքն ու խնդրանքն է, որ Եվրոպական Միություն–Վրաստան կառուցողական գործընթացը զարգանա։ Դա կարեւոր է Հայաստանի համար, նույնքան կարեւոր, որքան Վրաստանի համար», - նշել է Փաշինյանը։
Վարչապետը նկատել է՝ «Եվրոպական Միությանը Հայաստանի Հանրապետության անդամակցելու գործընթացի մեկնարկի մասին» օրենքի ընդունումից հետո շատերն են Հայաստանում հարցնում, թե երբ Հայաստանը կդառնա Եվրոպական միության անդամ։
«Մեր պատասխանը շատ հստակ է․ որեւէ երկիր առանց Եվրոպական միության չափանիշներին համապատասխանելու չի կարող դառնալ ԵՄ անդամ։ Հետեւաբար մեր խնդիրն է, եվրոպացի մեր գործընկերների աջակցությամբ շարունակել բարեփոխումների ճանապարհը եւ նախ օբյեկտիվորեն համապատասխանել ԵՄ անդամագրման չափանիշներին։
Երբ սա տեղի ունենա, կա երկու ճանապարհ․ կամ ԵՄ–ն մեզ կընդունի, կամ չի ընդունի։ Այսպես ասում եմ, որովհետեւ հասկանում եմ, որ ԵՄ ընդլայնումը, նոր անդամի ներգրավումը պարզ հարց չէ, ու նաեւ քաղաքական որոշման խնդիր է։
Հետեւաբար, եթե ԵՄ–ն Հայաստանը կընդունի որպես լիիրավ անդամ, շատ լավ է։ Եթե չի ընդունի, մենք էլի կշահենք, որովհետեւ կլինենք ԵՄ ստանդարտներին համապատասխանող երկիր», - ընդգծել է Փաշինյանը։

Самая большая проблема на пути Армении к интеграции в ЕС на данный момент — это замороженное состояние политического диалога между ЕС и Грузией - Пашинян
Самая большая проблема на пути Армении к интеграции в ЕС на данный момент — это замороженное состояние политического диалога между ЕС и Грузией. Как передает Арменпресс, об этом заявил премьер-министр Армении Никол Пашинян в своем выступлении в Европейском парламенте.
«Грузия для нас - это путь в Европейский союз, и мы приняли закон о начале процесса вступления Армении в Европейский союз после того, как Грузия получила статус кандидата на членство в ЕС. Это сделало перспективу членства Армении в ЕС осязаемой, и мы ожидаем и просим, чтобы развивался конструктивный процесс между ЕС и Грузией. Это важно для Армении, так же важно, как и для Грузии», — отметил Пашинян.
Премьер-министр отметил, что после принятия закона «О начале процесса вступления Армении в Европейский союз» многие в Армении спрашивают, когда Армения станет членом Европейского союза.
«Наш ответ предельно ясен: ни одна страна не может стать членом ЕС, не соответствуя стандартам Европейского союза. Поэтому наша задача — продолжить путь реформ при поддержке наших европейских партнеров и сначала объективно выполнить критерии членства в ЕС.
Когда это произойдет, будет два пути: либо ЕС нас примет, либо нет. Я говорю это потому, что понимаю, что расширение ЕС, включение нового члена, — это непростой вопрос, а также вопрос политического решения.
Поэтому, если ЕС примет Армению в качестве полноправного члена, это будет очень хорошо. Если же он нас не примет, мы все равно выиграем, потому что будем страной, соответствующей стандартам ЕС», — подчеркнул Пашинян.