«Կանայք տնօրենների խորհրդում» 2025-2026թթ. վերապատրաստում. հաջող ավարտ և նոր հորիզոններ
Փետրվարի 26-ին Կորպորատիվ Կառավարման Կենտրոնը հանդիսավոր կերպով եզրափակեց «Կանայք տնօրենների խորհրդում» վերապատրաստման ծրագիրը, որը մեկնարկել էր 2025 թվականի նոյեմբերի 21-ին։
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հաղորդագրություն է տարածել Կորպորատիվ կառավարման կենտրոնը։
Ծրագիրն իրականացվել է «Արձագանքելով Հայաստանում քայքայիչ կապիտալի սպառնալիքներին․ Փուլ III» նախաձեռնության շրջանակներում՝ Մեծ Բրիտանիայի կառավարության ֆինանսավորմամբ և Միջազգային մասնավոր ձեռնարկատիրության կենտրոնի աջակցությամբ։
Կորպորատիվ Կառավարման Կենտրոնն անկախ փորձագիտական հարթակ է, որի առաքելությունն է կորպորատիվ կառավարման միջազգային առաջադեմ պրակտիկայի և սկզբունքների, ինչպես նաև բարեվարքության մշակույթի առաջխաղացումը՝ որպես Հայաստանի գործարար միջավայրի կենսունակության և մրցունակության հիմնաքար։
48 նոր շրջանավարտ, 78% գիտելիքի աճ
Վերապատրաստումն ավարտել է 48 բարձրակարգ մասնագետ՝ մասնավոր, հանրային և ոչ առևտրային հատվածներից, ովքեր այժմ պատրաստ են ստանձնել պատասխանատու դերեր կազմակերպությունների խորհուրդներում և գործադիր ղեկավար թիմերում։ Առանձնահատուկ նշանակություն ունի նաև տղամարդ մասնակիցների ներգրավվածությունը, քանի որ կորպորատիվ կառավարման գիտելիքը համընդհանուր է և հավասարապես արժեքավոր խորհրդի բոլոր անդամների համար՝ անկախ սեռից։
Մասնակիցների գիտելիքների աճը կազմել է տպավորիչ 78%, իսկ շրջանավարտների 98%-ն հայտնել է պատրաստակամություն՝ ջատագովելու ՀՀ կորպորատիվ կառավարման կանոնագրքի ներդրումը սեփական կազմակերպություններում։
«Այս արդյունքները վկայում են ոչ միայն վերապատրաստման արդյունավետության, այլև մեր մասնակիցների բացառիկ նվիրվածության մասին։ Համոզված եմ, որ այս 48 շրջանավարտները կդառնան կորպորատիվ կառավարման բարեփոխումների իրական շարժիչ ուժը Հայաստանում», - նշել է Կորպորատիվ Կառավարման Կենտրոնի տնօրեն Նարինե Մելիքյանը։
««Կանայք տնօրենների խորհրդում» եռամսյա ծրագիրը, որն անմիջականորեն առնչվում է նաև իմ մասնագիտական աշխատանքին, ինձ համար բացահայտում էր։ Կառավարման լավ մշակույթը չի կարող գոյություն ունենալ առանց հստակ, թափանցիկ և վստահություն ձևավորող հաղորդակցության։ Ծրագիրն ինձ տվեց ոչ միայն նոր գիտելիք, այլև նոր հայացք՝ հաղորդակցության դերի վրա կորպորատիվ մշակույթի կերտման գործում։ Մասնակիցների գիտելիքների 78% աճը վկայում է, որ ճիշտ պահին, ճիշտ մարդկանց տրված գիտելիքը փոփոխություն է առաջացնում ցանկացած ոլորտում», - նշել է ԱրարատԲանկի Հաղորդակցության և սոցիալական պատասխանատվության ծրագրերի համակարգման բաժնի ղեկավար Աննա Ալլահվերդյանը։
Ավարտական միջոցառմանը ողջույնի խոսք հղեցին ՀՀ-ում Մեծ Բրիտանիայի արտակարգ և լիազոր դեսպան Ալեքսանդրա Պամելա Քոուլը և Միջազգային մասնավոր ձեռնարկատիրության կենտրոնի հայաստանյան գրասենյակի ղեկավար Լուիզա Այվազյանը։

"Women on the Board of Directors" Program 2025–2026: Milestones Achieved and New Horizons Ahead
On 26 February, the Corporate Governance Center proudly concluded the "Women on the Board of Directors" program, which was launched on 21 November 2025. The program was implemented under the "Responding to Threats of Corrosive Capital in Armenia. Phase III" project, funded by the UK International Development from the UK Government in collaboration with the Center for International Private Enterprise.
The Corporate Governance Center is an independent expert platform dedicated to advancing international best practices and principles of corporate governance, alongside a culture of integrity — as a cornerstone for the sustainability and competitiveness of Armenia's business environment.
48 New Graduates, 78% Knowledge Growth
The program was completed by 48 distinguished professionals representing the private, public, and non-profit sectors, each now equipped to step into impactful roles in the Board of Directors and management teams in organizations. The participation of male attendees deserves special mention, as it reflects the universal value of corporate governance expertise — relevant and beneficial to all board members and candidates, regardless of gender.
Participants recorded an impressive 78% growth in knowledge over the course of the program, while 98% of graduates expressed their commitment to championing the adoption of Armenia's Corporate Governance Code within their own organizations.
"These results speak volumes — about the program value and, most importantly, about the dedication of our participants. I am firmly convinced that these 48 graduates will become genuine driving forces behind corporate governance reform in Armenia," said Narine Melikyan, Director of the Corporate Governance Center.
"The three-month "Women on the Board of Directors" program was a true revelation — and one that connected directly to my own professional work. Good governance cannot exist without clear, transparent, trust-building communication. The program gave me not only new knowledge, but a fresh perspective on the role communication plays in shaping corporate culture. The 78% knowledge growth among participants speaks for itself: the right knowledge, given to the right people at the right time, drives change in any field," said Anna Allahverdyan, Head of Communication and CSR Programs Coordination Division at AraratBank.
The closing ceremony was graced by remarks from Alexandra Pamela Cole, Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of the United Kingdom of Great Britain and Northern Ireland to the Republic of Armenia, and Luiza Ayvazyan, Head of Office, Center for International Private Enterprise in Armenia.