ՀՀ-ԱՄՆ և ՀՀ-Ադրբեջան պայմանավորվածությունների համար որևէ ռիսկ չկա. Արթուր Հովհաննիսյան
Տարածաշրջանում ստեղծված լարվածության համատեքստում Հայաստան-ԱՄՆ և Հայաստան-Ադրբեջան պայմանավորվածությունների համար որևէ ռիսկ չկա:
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին Ազգային ժողովում տեղի ունեցած ճեպազրույցում հայտնեց «Քաղաքացիական պայմանագիր» խմբակցության քարտուղար Արթուր Հովհաննիսյանը:
«Առաջ ենք շարժվում այն փաստաթղթերով ու պայմանավորվածություններով, որոնք կան: Անվտանգության խորհրդի նիստ է եղել, ռիսկերն ու հարցերը հասցեագրվել են, հետևում ենք իրավիճակին և մեր սահմանին տեղի ունեցող բոլոր իրավիճակներին վերաբերելի ռիսկերը հասցեագրվում են համապատասխան մարմիններին»,- ասաց Հովհաննիսյանը:
Արդեն 7-րդ օրն է շարունակվում են ԱՄն-ի և Իսրայելի ռազմական գործողությունները Իրանի դեմ։ Իսրայելի և ԱՄՆ-ի կողմից Իրանին հասցրած առաջին հարվածներից հետո Իրանը սկսել է պատասխան հարվածներ հասցնել Իսրայելին, ինչպես նաև Պարսից Ծոցի երկրներում տեղակայված ԱՄՆ ռազմական բազաներին։ Մարտի 5-ին Ադրբեջանը Իրանին մեղադրեց Նախիջևանի օդանավակայանին ԱԹՍ-ներով հարվածելու մեջ՝ խոստանալով պատասխանել դրան։ Իրանը սկզբում հերքեց իր առնչությունն այդ հարձակմանը, իսկ հետո խոստացավ հետաքննություն իրականացնել, որը պաշտոնական Բաքվի պահանջներից մեկն էր։
Հայաստանն ու Ադրբեջանը 2025 թվականի օգոստոսի 8-ին Վաշինգտոնում նախաստորագրել են խաղաղության համաձայնագիրը, ինչպես նաև ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփի վկայությամբ ստորագրել են հռչակագիր։ Նույն օրը Հայաստանն ու ԱՄՆ-ն մի շարք ոլորտներում համագործակցության շուրջ փաստաթղթեր էին ստորագրել։

The escalation in the Middle East does not pose a risk to Armenia’s agreements with the United States or Azerbaijan, according to a senior lawmaker.
MP Artur Hovhannisyan, Secretary of the ruling Civil Contract party’s faction in parliament, told reporters that the Armenia-U.S. and Armenia-Azerbaijan agreements are not jeopardized. He was referring to the bilateral agreements on cooperation between Yerevan and Washington, as well as the U.S.-brokered Armenian-Azerbaijani peace treaty initialed on August 8, 2025. The TRIPP connectivity project is part of the deal.
“We are moving forward based on the existing documents and agreements. A Security Council meeting has been held, the risks and issues have been addressed, and we are monitoring the situation. All risks related to events occurring at our border are being communicated to the relevant authorities,” he said.
The U.S. and Israel launched what they described as a pre-emptive strike against Iran on February 28, claiming that Tehran was developing a nuclear weapon and posing a threat—an allegation Iran has denied. In response, Iran launched counterattacks, firing missiles and drones at Israel, as well as at U.S. assets and other targets across the Middle East. The hostilities are escalating, with heavy airstrikes reported.
On March 5, drones hit Azerbaijan’s Nakhchivan exclave, wounding civilians. Azerbaijan said the drones were fired from Iran and vowed to retaliate. Iran denied involvement and called for an investigation.