Հայաստանը 70.5 մլն եվրոյի վարկ կստանա ջրային ոլորտի բարեփոխման համար
Վերակառուցման և զարգացման միջազգային բանկը 70 մլն 400 հազար եվրոյի վարկ կտրամադրի Հայաստանի Հանրապետությանը՝ ջրային ոլորտի բարեփոխման համար:
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին Ազգային ժողովում հայտարարեց  Ջրային կոմիտեի նախագահ Արամազդ Ղալամքարյանը:
«Ծրագրի տեսլականն է դիմակայուն ոռոգման և ջրամատակարարման համակարգերի ներդրումը, ինչը կնպաստի տնտեսական աճին, պարենային անվտանգությանը և տարածաշրջանային համաչափ զարգացմանը, կբարելավի  ոլորտային կառավարման մեխանիզմները, կամրապնդի ինստիտուցիոնալ կարողությունները, կներդրվեն արդիական ենթակառուցվածքներ, կբարձրանա ծառայությունների ֆինանսական կայունությունը, կնվազեցվեն կլիմայական ռիսկերը։
Վարկային ծրագիրը բաղկացած կլինի ջրային ոլորտի բարեփոխում, գյուղական ջրամատակարարման և ջրահեռացման բարելավում, ոռոգման ենթակառուցվածքների և համակարգերի կառավարման արդիականացում, ծրագրի կառավարում բաղադրիչներից:
Հայաստանի Հանրապետության և Վերակառուցման և զարգացման միջազգային բանկի միջև «Հայաստանի ջրի և ոռոգման ծառայությունների բարելավման ծրագիր․ 1-ին փուլ» վարկային համաձայնագիրը ստորագրվել է 2025 թվականի սեպտեմբերին:

Армении будет предоставлен кредит в размере 70,5 млн евро на реформу водного сектора
Международный банк реконструкции и развития предоставит Республике Армения кредит в размере 70 миллионов 400 000 евро на реформу водного сектора.
Как передает “Арменпресс”, об этом в Национальном Собрании сообщил председатель Водного комитета Арамазд Галамкарян.
“Цель программы – внедрение устойчивых систем орошения и водоснабжения, которые будут способствовать экономическому росту, продовольственной безопасности и сбалансированному региональному развитию, совершенствованию механизмов управления секторами, укреплению институционального потенциала, внедрению современной инфраструктуры, повышению финансовой устойчивости услуг и снижению климатических рисков.
Программа кредитования будет включать в себя компоненты реформы водного сектора, улучшения сельского водоснабжения и канализации, модернизации ирригационной инфраструктуры и управления системами, а также управления проектами.
Республика Армения и Международный банк реконструкции и развития подписали Программу улучшения водоснабжения и ирригации Армении. Этап 1 кредитного соглашение был подписан в сентябре 2025 года”.