Իսլանդիան ԵՄ-ին անդամակցության շուրջ հանրաքվե կանցկացնի. վարչապետ
Իսլանդիան առաջիկա ամիսներին հանրաքվե կանցկացնի Եվրամիությանն անդամակցության բանակցությունները վերսկսելու շուրջ, հայտարարել է երկրի վարչապետ Քրիստրուն Ֆրոստադոտիրը Լեհաստան այցի ժամանակ: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հաղորդում է Reuters գործակալությունը:
«Առաջիկա ամիսներին հանրաքվե կանցկացնենք անդամակցության բանակցությունները վերաբացելու շուրջ, որպեսզի Իսլանդիան, հնարավոր է, միանա ԵՄ-ին», - ասել է վարչապետ Ֆրոստադոտիրը փետրվարի 25-ին Լեհաստանի վարչապետ Դոնալդ Տուսկի հետ համատեղ մամուլի ասուլիսում:
Իսլանդիան 2013 թվականին՝ չորս տարվա բանակցություններից հետո, հրաժարվել էր ԵՄ-ին անդամակցության շուրջ բանակցություններից: Սակայն, ըստ հարցումների, ապրուստի գների աճը և ռուս-ուկրաինական պատերազմը կրկին նման ցանկություն են առաջացրել կղզի-պետության բնակիչների մոտ: Reuters-ը նաև որպես պատճառ նշում է Գրենլանդիան բռնակցելու վերաբերյալ ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփի սպառնալիքները. Դանիայի կազմի մեջ մտնող Գրենլանդիան գտնվում է Միացյալ Նահանգների և Իսլանդիայի միջև:
Իսլանդիան արդեն իսկ ԵՄ միասնական շուկայի, Շենգենյան գոտու և Ազատ առևտրի եվրոպական ասոցիացիայի մաս է կազմում: Գրեթե 400 000 բնակչություն ունեցող երկիրը նաև ՆԱՏՕ-ի անդամ է:

Премьер-министр Исландии сообщила, что в стране будет проведем референдум о членстве в ЕС
Исландия проведет в ближайшие месяцы референдум о возобновлении переговоров о членстве в Европейском союзе. Об этом сообщила премьер-министр Криструн Фростадоуттир во время визита в Польшу. “Арменпресс” передает об этом со ссылкой на ТАСС.
“В ближайшие месяцы мы проведем референдум о том, следует ли Исландии начать переговоры о вступлении в ЕС”, — заявила премьер-министр Фростадоуттир на совместной пресс-конференции с премьер-министром Польши Дональдом Туском 25 февраля.
Исландия вышла из переговоров о членстве в ЕС в 2013 году после четырех лет переговоров. Однако, согласно опросам, рост стоимости жизни и российско-украинская война вновь разожгли желание жителей островного государства вернуться в ЕС. Reuters также приводит в качестве причины угрозы президента США Дональда Трампа аннексировать Гренландию. Гренландия, являющаяся частью Дании, расположена между Соединенными Штатами и Исландией.
Исландия уже является частью единого рынка ЕС, Шенгенской зоны и Европейской ассоциации свободной торговли. Страна с населением почти 400 000 человек также является членом НАТО.