Հռոմում կայացած հանդիպմանը քննարկվել են Հայաստանում կայանալիք COP17-ի օրակարգային փաստաթղթերը
ՀՀ ֆինանսների նախարարության ներկայացուցիչները ՀՀ պատվիրակության կազմում մասնակցել են ՄԱԿ-ի Կենսաբազմազանության մասին կոնվենցիայի Իրականացման մարմնի՝ Հռոմում կայացած 6-րդ հանդիպմանը (SBI6)։
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝այս մասին հայտնում են նախարարությունից:
Հանդիպման ընթացքում քննարկվել են 2026 թվականին Հայաստանում կայանալիք Կոնվենցիայի կողմերի 17-րդ համաժողովի (COP17) օրակարգային փաստաթղթերը, ինչպես նաև Կոնվենցիայի իրականացման համար անհրաժեշտ ռեսուրսների հավաքագրման և համապատասխան ֆինանսական մեխանիզմների վերաբերյալ հարցերը։
Ֆինանսների նախարարության ներկայացուցիչները մասնակցել են նաև միջազգային կազմակերպությունների հետ երկկողմ հանդիպումներին՝ քննարկելով համագործակցության հնարավորությունները՝ հաշվի առնելով այն հանգամանքը, որ Հայաստանը հանդիսանում է COP17-ի նախագահող երկիրը։

Agenda documents for COP17 in Armenia discussed at SBI-6 meeting in Rome
Representatives of the Ministry of Finance of the Republic of Armenia participated, as part of the Armenian delegation, in the 6th meeting of the Subsidiary Body on Implementation (SBI-6) of the Convention on Biological Diversity, held in Rome, the ministry said.
During the meeting, participants discussed the agenda documents of the 17th Conference of the Parties to the Convention on Biological Diversity (COP17), which will be held in Armenia in 2026, as well as issues related to mobilizing the resources necessary for the implementation of the Convention and its financial mechanisms.
Representatives of the Ministry of Finance also held bilateral meetings with international organizations, discussing prospects for cooperation, taking into account Armenia’s role as the host country of COP17.