«Քաղաքացիական պայմանագրի» վարչապետի թեկնածուն կորոշվի ներկուսակցական քվեարկության արդյունքում. Փաշինյան
Ազգային ժողովի 2026 թվականի հերթական ընտրություններում «Քաղաքացիական պայմանագիր» կուսակցության վարչապետի թեկնածուն կորոշվի ներկուսակցական քվեարկության արդյունքում։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին լրագրողների հետ զրույցում հայտնեց Հայաստանի վարչապետ, «Քաղաքացիական պայմանագիր» կուսակցության վարչության նախագահ Նիկոլ Փաշինյանը։
«Փետրվարի 1-ից սկսվել են ՔՊ կուսակցության 8-րդ արտահերթ համաժողովի միջոցառումները։ Այսօր տեղի է ունենում ընտրական ցուցակի ձևավորման փակ, գաղտնի, վարկանիշային քվեարկության առաջին փուլը, որում քվեարկելու իրավունք ունեն համաժողովի պատվիրակները, նրանց թիվը 1057 է։ Առաջադրված է 274 թեկնածու։ Առաջին փուլի արդյունքների ամփոփումից հետո տեղի կունենա երկրորդ փուլը, որին մասնակցելու հնարավորություն կունենան առաջին փուլի արդյունքներով առաջին 50 հորիզոնականը զբաղեցրած թեկնածուները։ Երկրորդ փուլի քվեարկության արդյունքներով տեղի կունենա նաև վարչապետի թեկնածուի ընտրություն»,- ասաց Փաշինյանը։
Նիկոլ Փաշինյանը հավելեց՝ ապրիլի սկզբին տեղի կունենա համաժողովի լիագումար նիստը, որտեղ արդեն բաց քվեարկությամբ կհաստատվի կուսակցության ամբողջական համամասնական ցուցակը և կընդունվի առաջիկա ընտրություններում կուսակցության նախընտրական ծրագիրը։

Кандидат в премьер-министры от партии «Гражданский договор» будет определен по результатам внутрипартийного голосования
Кандидат в премьер-министры от партии «Гражданский договор» на очередных выборах в Национальное Собрание 2026 года будет определен по результатам внутрипартийного голосования. Как сообщает Арменпресс, об этом в беседе с журналистами сказал премьер-министр Армении, председатель правления партии «Гражданский договор» Никол Пашинян.
«С  1 февраля начались мероприятия 8-го внеочередного съезда партии «Гражданский договор» начались. Сегодня проходит первый тур закрытого, тайного, рейтингового голосования по формированию избирательного списка, в котором имеют право голоса делегаты съезда, их число составляет 1057. Выдвинуто 274 кандидата. После подведения итогов первого тура состоится второй тур, в котором смогут участвовать кандидаты, занявшие первые 50 мест по результатам первого тура. По результатам второго тура голосования состоятся также выборы кандидата в премьер-министры», — сказал Пашинян.
Никол Пашинян добавил, что пленарное заседание съезда состоится в начале апреля, где путем открытого голосования будет утвержден полный пропорциональный список партии и принята предвыборная программа.