65 երկրից 400-ից ավելի մասնագետ․ Հայաստանը հյուրընկալելու է Concours Mondial de Bruxelles հեղինակավոր գինու մրցույթը
Հայաստանը հյուրընկալելու է Concours Mondial de Bruxelles հեղինակավոր գինու մրցույթը։  Մայիսի 21-23-ը մրցույթի շրջանակում 65 երկրից 400-ից ավելի մասնագետ համախմբվելու է Հայաստանում։ Բացառապես պրոֆեսիոնալ համտեսող-մասնագետներից կազմված ժյուրին համտեսելու է 10 հազար տեսակի գինի։ Կույր համտեսի միջոցով պրոֆեսիոնալ ժյուրին կընտրի մրցանակակիրներին ու գլխավոր հաղթողին։ «Արմենպրես»-ի մամուլի սրահում հրավիրված ասուլիսում Հայաստանի խաղողագործության և գինեգործության հիմնադրամի տնօրեն Զարուհի Մուրադյանը նշեց, որ հայկական գինիները ևս ներկայացվելու են ժյուրիի դատին։
«Ամեն տարի այս մրցույթն անցկացվում է տարբեր երկրներում։ Տևական աշխատանքի արդյունքում հասանք նրան, որ 2026-ին այն անցկացվի Հայաստանում։ Կարծում եմ, որ սա շատ կարևոր իրադարձություն է, լավ հնարավորություն է մեր երկիրը ներկայացնելու, մեր գինին առաջ մղելու համար»,-ասաց Զարուհի Մուրադյանը։
Մրցույթի ծրագիրը 5 օր է տևելու և նպատակ է դրված ոչ միայն հնարավորինս լավ ներկայացնել Հայաստանի գինու ոլորտը, այլև մեր երկրի մշակույթը, զբոսաշրջային հնարավորությունները։ Բուն մրցութային ծրագրից զատ հյուրերի համար նախատեսված է նաև այցելությունների ծրագիր դեպի Հայաստանի գինեգործական շրջաններ։
Քանի որ հյուրերի ցանկում լինելու են ոլորտի բազմաթիվ մասնագետներ, դա նշանակում է, որ համագործակցության շատ լավ հնարավորություններ են բացվում Հայաստանի գինի արտադրող ընկերությունների համար։

Hundreds of wine experts to gather in Armenia for 2026 Concours Mondial de Bruxelles
The 2026 Concours Mondial de Bruxelles international wine competition will bring together more than 400 wine experts from 65 countries in Armenia.
Professional judges will taste 10,000 wine varieties at the event to determine the best entries.
The competition will take place from May 21 to 23 (Red and White Wines Session).
Armenian wines will also be presented at the competition, Vine and Wine Foundation Executive Director Zaruhi Muradyan said at a press briefing.
Armenia will showcase its culture and tourism potential as well. In addition to the main competition program, a schedule of visits to Armenia’s winemaking regions has been arranged for participants.
“This competition is held in different countries every year. After long and sustained efforts, we succeeded in having it hosted in Armenia in 2026. I believe this is a very important event and a great opportunity to present our country and promote Armenian wine,” Muradyan said.
It was previously reported that Armenia outbid Georgia, Romania, and Moldova in the host selection process.
With 30 years of experience, the competition has become a benchmark among international wine competitions. Reputable judges, internationally renowned for their expertise in wine assessment, are rigorously selected for the event.
The Concours Mondial de Bruxelles is divided into four different sessions, allowing each type of wine to be judged professionally according to its specific characteristics.