65 երկրից 400-ից ավելի մասնագետ․ Հայաստանը հյուրընկալելու է Concours Mondial de Bruxelles հեղինակավոր գինու մրցույթը
Հայաստանը հյուրընկալելու է Concours Mondial de Bruxelles հեղինակավոր գինու մրցույթը։  Մայիսի 21-23-ը մրցույթի շրջանակում 65 երկրից 400-ից ավելի մասնագետ համախմբվելու է Հայաստանում։ Բացառապես պրոֆեսիոնալ համտեսող-մասնագետներից կազմված ժյուրին համտեսելու է 10 հազար տեսակի գինի։ Կույր համտեսի միջոցով պրոֆեսիոնալ ժյուրին կընտրի մրցանակակիրներին ու գլխավոր հաղթողին։ «Արմենպրես»-ի մամուլի սրահում հրավիրված ասուլիսում Հայաստանի խաղողագործության և գինեգործության հիմնադրամի տնօրեն Զարուհի Մուրադյանը նշեց, որ հայկական գինիները ևս ներկայացվելու են ժյուրիի դատին։
«Ամեն տարի այս մրցույթն անցկացվում է տարբեր երկրներում։ Տևական աշխատանքի արդյունքում հասանք նրան, որ 2026-ին այն անցկացվի Հայաստանում։ Կարծում եմ, որ սա շատ կարևոր իրադարձություն է, լավ հնարավորություն է մեր երկիրը ներկայացնելու, մեր գինին առաջ մղելու համար»,-ասաց Զարուհի Մուրադյանը։
Մրցույթի ծրագիրը 5 օր է տևելու և նպատակ է դրված ոչ միայն հնարավորինս լավ ներկայացնել Հայաստանի գինու ոլորտը, այլև մեր երկրի մշակույթը, զբոսաշրջային հնարավորությունները։ Բուն մրցութային ծրագրից զատ հյուրերի համար նախատեսված է նաև այցելությունների ծրագիր դեպի Հայաստանի գինեգործական շրջաններ։
Քանի որ հյուրերի ցանկում լինելու են ոլորտի բազմաթիվ մասնագետներ, դա նշանակում է, որ համագործակցության շատ լավ հնարավորություններ են բացվում Հայաստանի գինի արտադրող ընկերությունների համար։

Более 400 экспертов из 65 стран - Армения примет престижный винный конкурс Concours Mondial de Bruxelles
Армения примет престижный винный конкурс Concours Mondial de Bruxelles.
С 21 по 23 мая в Армении в рамках конкурса соберутся более 400 экспертов из 65 стран. Жюри, состоящее исключительно из профессиональных дегустаторов-экспертов, продегустирует 10 тысяч сортов вина. Профессиональное жюри выберет победителей и главного победителя путем слепой дегустации. На пресс-конференции, состоявшейся в пресс-центре «Арменпресс», директор Фонда виноградарства и виноделия Армении Заруи Мурадян отметила, что армянские вина также будут представлены жюри.
«Каждый год этот конкурс проводится в разных странах. В результате многолетней работы нам удалось добиться того, чтобы в 2026 году он состоялся в Армении. Я думаю, это очень важное событие, хорошая возможность представить нашу страну, продвинуть наше вино», — сказала Заруи Мурадян.
Программа конкурса продлится 5 дней, и цель состоит не только в том, чтобы как можно лучше представить армянскую винодельческую отрасль, но и ознакомить гостей с культурными и туристическими возможностями нашей страны. Помимо самой программы конкурса, для гостей также запланирована программа посещений винодельческих регионов Армении.
Поскольку в список гостей войдут многие специалисты в этой области, это означает, что для армянских винодельческих компаний открываются очень хорошие возможности для сотрудничества.