Հայաստանը մոդուլային ատոմակայանի մոդելների առաջարկներ ունի մի շարք երկրներից
Հայաստանը մոդուլային ատոմակայանի մոդելների առաջարկներ է ստացել Ռուսաստանից, ԱՄՆ-ից, Ֆրանսիայից, Չինաստանից ու Հարավային Կորեայից։
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ այս մասին փետրվարի 3-ի ասուլիսին հայտարարեց ՀՀ տարածքային կառավարման և ենթակառուցվածքների նախարար Դավիթ Խուդաթյանը՝ հավելելով, որ մոդելի ընտրության հարցում դեռևս վերջնական որոշում չի կայացվել։
«Մոդելի ընտրության հարցը, կարծում եմ, կիրականացվի արդեն 2026 կամ 2027 թվականին։ Որպես այդպիսին՝ շատ շտապելու անհրաժեշտություն չունենք։ Կախված մոդելի ընտրությունից, կորոշվի նաև, թե որ երկրի հետ ենք իրականացնում աշխատանքը, որովհետև մոդուլային ատոմակայանների սիստեմը նախկինում լայն տարածված չի եղել և լրացուցիչ ուսումնասիրության կարիք կա, ինչը և մենք անում ենք»,-ասաց նախարարը։
Հայաստանի կառավարությունը 2023 թվականին Հայաստանի ատոմակայանի գործունեության ժամկետը մինչև 2036 թվականը երկարաձգելու որոշում էր ընդունել։ Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը հայտարարել է, որ Հայաստանը պլանավորում է 2036 թվականից ունենալ մոդուլային ատոմակայանի՝ շեշտելով, որ այդ ուղղությամբ քննարկումներ կան մի շարք երկրների հետ։

Armenia reviews modular nuclear reactor models from multiple countries; selection expected in 2026-2027
Armenia is currently reviewing proposed models for a modular nuclear reactor from Russia, the United States, France, China, and South Korea. Minister of Territorial Administration and Infrastructure David Khudatyan, speaking at a press conference, said that no final decision has been made yet and that the selection will likely take place in 2026 or 2027.
“I believe the selection of the model will be made in 2026 or 2027. As such, there is no need to rush. Depending on the choice of model, it will also be decided which country we will work with, because the system of modular nuclear power plants has not previously been widely used and requires additional study, which is exactly what we are doing,” the minister said.
In 2023, the Armenian government decided to extend the operational lifecycle of the country’s nuclear power plant, the Metsamor plant, until 2036, after which it will be replaced by a modular nuclear power plant.