Հայաստանը մոդուլային ատոմակայանի մոդելների առաջարկներ ունի մի շարք երկրներից
Հայաստանը մոդուլային ատոմակայանի մոդելների առաջարկներ է ստացել Ռուսաստանից, ԱՄՆ-ից, Ֆրանսիայից, Չինաստանից ու Հարավային Կորեայից։
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ այս մասին փետրվարի 3-ի ասուլիսին հայտարարեց ՀՀ տարածքային կառավարման և ենթակառուցվածքների նախարար Դավիթ Խուդաթյանը՝ հավելելով, որ մոդելի ընտրության հարցում դեռևս վերջնական որոշում չի կայացվել։
«Մոդելի ընտրության հարցը, կարծում եմ, կիրականացվի արդեն 2026 կամ 2027 թվականին։ Որպես այդպիսին՝ շատ շտապելու անհրաժեշտություն չունենք։ Կախված մոդելի ընտրությունից, կորոշվի նաև, թե որ երկրի հետ ենք իրականացնում աշխատանքը, որովհետև մոդուլային ատոմակայանների սիստեմը նախկինում լայն տարածված չի եղել և լրացուցիչ ուսումնասիրության կարիք կա, ինչը և մենք անում ենք»,-ասաց նախարարը։
Հայաստանի կառավարությունը 2023 թվականին Հայաստանի ատոմակայանի գործունեության ժամկետը մինչև 2036 թվականը երկարաձգելու որոշում էր ընդունել։ Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը հայտարարել է, որ Հայաստանը պլանավորում է 2036 թվականից ունենալ մոդուլային ատոմակայանի՝ շեշտելով, որ այդ ուղղությամբ քննարկումներ կան մի շարք երկրների հետ։

Армения получила предложения по модульным моделям атомных электростанций от ряда стран
Армения получила предложения по модульным моделям атомных электростанций от России, США, Франции, Китая и Южной Кореи.
По сообщению «Арменпресс», об этом заявил на пресс-конференции 3 февраля министр территориального управления и инфраструктуры Республики Армения Давид Худатян, добавив, что окончательное решение о выборе модели еще не принято.
«Я думаю, что вопрос выбора модели будет решен в 2026 или 2027 году. Поэтому спешить не нужно. В зависимости от выбора модели будет также решено, с какой страной мы будем вести работу, поскольку модульные системы атомных электростанций ранее не были широко распространены, и необходимы дополнительные исследования, которые мы и проводим», — сказал министр.
В 2023 году правительство Армении приняло решение продлить срок эксплуатации армянской атомной электростанции до 2036 года. Премьер-министр Армении Никол Пашинян заявил, что Армения планирует построить модульную атомную электростанцию к 2036 году, подчеркнув, что ведутся переговоры в этом направлении с рядом стран.