ՀՀ նախագահը կարևորել է ՄԱԶԾ-ի հետ Հայաստանի համագործակցությունը
Աշխարհն ապրում է դժվար ժամանակաշրջան, ինչը վերաբերում է նաև Միավորված ազգերի կազմակերպությանը, սակայն այդ դժվարությունները միաժամանակ հնարավորություն են՝ վերանայելու համագործակցության ձևաչափերը և գտնելու ավելի արդյունավետ ուղիներ համատեղ կառավարման ու զարգացման համար։ «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ այս մասին հայտարարեց ՀՀ նախագահ Վահագն Խաչատուրյանը ՝ ՄԱԶԾ-ի գործունեության 30-ամյակին նվիրված հանդիսավոր միջոցառման ընթացքում։
«Պետք է ասեմ, որ մենք ապրում ենք դժվար ժամանակներում։ Սա վերաբերում է նաև Միավորված ազգերի կազմակերպությանը, սակայն կարծում եմ, որ այդ դժվարությունները նաև հնարավորություն են՝ դրանք հաղթահարելու և հետագա համագործակցության համար ավելի արդյունավետ ուղիներ գտնելու, ինչպես նաև աշխարհի և հանրության կառավարման նոր ձևեր ձևավորելու համար։ Ես վստահ եմ, որ մենք կկարողանանք դա անել։ Իմ Դավոսյան հանդիպումներից հետո ձեռք բերած տպավորությունները հենց այդպիսի եզրակացություններ են թույլ տալիս անել։
Ասեմ նաև, որ ՄԱԿ-ի Զարգացման ծրագրի հետ համագործակցությունը միտված է ապագային»,- ասաց նախագահը՝ հիշեցնելով, որ ինքն անձամբ տարբեր ժամանակահատվածներում՝ որպես փորձագետ, որպես քաղաքապետ և որպես նախարար, ներգրավված է եղել ՄԱԶԾ-ի հետ իրականացված նախաձեռնություններում։
Նա առանձնակի կարևորեց բարձր տեխնոլոգիական ռազմավարության մշակմանն ուղղված համատեղ աշխատանքը, որը, ըստ նրա, այսօր արդեն ունի տեսանելի արդյունքներ։
Խաչատուրյանը վստահեցրեց, որ ՄԱԶԾ-ի հետ համագործակցությունը կշարունակվի նաև ապագայում՝ ընդգծելով, որ նոր գաղափարները շատ են, սակայն անհրաժեշտ է ընտրել լավագույններն ու դրանք իրականացնել արագ, բայց նաև մտածված կերպով։
Նախագահը նաև կարևորեց տեղեկատվական հոսքերի պայմաններում ճիշտ կողմնորոշվելու անհրաժեշտությունը՝ նշելով, որ այս գործընթացում Հայաստանը ակնկալում է շարունակական աջակցություն ՄԱԿ-ի կառույցների, մասնավորապես՝ ՄԱԿ-ի Զարգացման ծրագրի կողմից։
Եզրափակելով ելույթը՝ Վահագն Խաչատուրյանը շնորհակալություն հայտնեց ՄԱԶԾ-ի և ՄԱԿ-ի մյուս ծրագրերի ներկայացուցիչներին՝ Հայաստանի Հանրապետության զարգացմանն ուղղված երկարամյա աջակցության համար։

Президент Армении подчеркнул важность сотрудничества с ПРООН
Мир переживает трудные времена, и это касается и ООН, но эти трудности одновременно являются возможностью пересмотреть форматы сотрудничества и найти более эффективные пути для совместного управления и развития. Как сообщает Арменпресс, об этом во время торжественного мероприятия по случаю 30-летия деятельности ереванского офиса ПРООН сказал президент Армении Ваагн Хачатурян.
«Должен сказать, что мы живем в трудные времена. Это относится и к Организации Объединенных Наций, но я считаю, что эти трудности — это также возможность преодолеть их и найти более эффективные пути для дальнейшего сотрудничества, а также для формирования новых форм мирового и общественного управления. Я уверен, что мы сможем это сделать. Впечатления, которые я получил после встреч в Давосе, позволяют нам сделать такие выводы.
Также отмечу, что сотрудничество с Программой развития ООН ориентировано на будущее», — сказал президент, напомнив, что лично он в разное время, как эксперт, как мэр и как министр, участвовал в инициативах, реализуемых совместно с ПРООН.
Он подчеркнул важность совместной работы по разработке высокотехнологичной стратегии, которая, по его словам, уже сегодня приносит видимые результаты.
Хачатурян заверил, что сотрудничество с ПРООН продолжится и в будущем, подчеркнув, что новых идей много, но необходимо выбрать лучшие и реализовать их быстро, но вдумчиво.
Президент также подчеркнул необходимость правильной ориентации в условиях информационных потоков, отметив, что в этом процессе Армения рассчитывает на дальнейшую поддержку со стороны структур ООН, в частности, ПРООН.
В заключение Ваагн Хачатурян поблагодарил представителей ПРООН и других программ ООН за их многолетнюю поддержку развития Республики Армения.