ՀՀ ՆԳ նախարարն ու ԱՄՆ դեսպանը մտքեր են փոխանակել TRIPP նախագծի իրականացման վերաբերյալ
Հայաստանի ներքին գործերի նախարար Արփինե Սարգսյանը հունվարի 13-ին ընդունել է Հայաստանում ԱՄՆ արտակարգ և լիազոր դեսպան Քրիստինա Քվինին, ով ավարտում է դիվանագիտական առաքելությունը ՀՀ-ում։
Ինչպես «Արմենպրես»-ը տեղեկանում է ՀՀ ՆԳ նախարարության տարածած հաղորդագրությունից, Արփինե Սարգսյանը բարձր է գնահատել Քրիստինա Քվինի հետևողական ջանքերը Հայաստան-ԱՄՆ հարաբերությունների զարգացման գործում՝ ընդգծելով, որ այդ ուղղությամբ դեսպանի ներդրումն անժխտելի է։ Նախարարն ընդգծել է դեսպանի պաշտոնավարման ընթացքում երկկողմ հարաբերությունները ռազմավարական մակարդակի բարձրացնելու հանգամանքը։
Կարևորելով ձևավորված արդյունավետ համագործակցությունը՝ Արփինե Սարգսյանը փաստել է, որ վերջին տարիներին համատեղ ջանքերով կյանքի են կոչվել Ներքին գործերի նախարարության բարեփոխումների օրակարգի մի շարք կարևոր ծրագրեր։
Քրիստինա Քվինը արդյունավետ ու կառուցողական համագործակցության համար շնորհակալություն է հայտնել անձամբ նախարարին և նախարարության թիմին։
Դեսպանը բարձր է գնահատել համատեղ իրականացված ծրագրերը, նաև մի շարք հանցագործությունների բացահայտման ուղղությամբ ակտիվ փոխգործակցությունը։
Կողմերը մտքեր են փոխանակել TRIPP նախագծի իրականացման, նախարարության հետ գծագրված առաջիկա ծրագրերի իրացման, ինչպես նաև երկուստեք հետաքրքրություն ներկայացնող այլ հարցերի շուրջ։
Հանդիպման ավարտին նախարարը դեսպանին մաղթել է նորանոր հաջողություններ՝ ընդգծելով, որ նա մշտապես կմնա Հայաստանի բարեկամը:

Министр внутренних дел Армении и посол США обсудили вопросы реализации проекта TRIPP
Министр внутренних дел Арпине Саргсян 13 января приняла Чрезвычайного и Полномочного посла США в Армении Кристину Квинн, которая завершает свою дипломатическую миссию в стране.
Как сообщили Арменпресс в пресс-службе МВД Армении, Арпине Саргсян высоко оценила последовательные усилия посла Квинн по развитию армяно-американских отношений, подчеркнув ее неоценимый вклад. Она отметила, что за время пребывания посла Квинн на посту двусторонние отношения были подняты на стратегический уровень.
Подчеркнув важность установленного между двумя сторонами эффективного сотрудничества, министр отметила, что в последние годы благодаря совместным усилиям был успешно реализован ряд ключевых программ в рамках повестки реформ министерства внутренних дел.
Посол Квинн выразила благодарность министру Саргсян и команде министерства за эффективное и конструктивное сотрудничество. Она высоко оценила совместно реализуемые программы, а также тесное взаимодействие в раскрытии и расследовании ряда преступлений.
Стороны также обменялись мнениями по вопросам реализации проекта TRIPP, реализации запланированных совместно с министерством проектов и представляющим взаимный интерес другим вопросам.
Министр Саргсян пожелала послу Квинн дальнейших успехов, подчеркнув, что она всегда останется другом Армении.