ՀՀ ՆԳ նախարարն ու ԱՄՆ դեսպանը մտքեր են փոխանակել TRIPP նախագծի իրականացման վերաբերյալ
Հայաստանի ներքին գործերի նախարար Արփինե Սարգսյանը հունվարի 13-ին ընդունել է Հայաստանում ԱՄՆ արտակարգ և լիազոր դեսպան Քրիստինա Քվինին, ով ավարտում է դիվանագիտական առաքելությունը ՀՀ-ում։
Ինչպես «Արմենպրես»-ը տեղեկանում է ՀՀ ՆԳ նախարարության տարածած հաղորդագրությունից, Արփինե Սարգսյանը բարձր է գնահատել Քրիստինա Քվինի հետևողական ջանքերը Հայաստան-ԱՄՆ հարաբերությունների զարգացման գործում՝ ընդգծելով, որ այդ ուղղությամբ դեսպանի ներդրումն անժխտելի է։ Նախարարն ընդգծել է դեսպանի պաշտոնավարման ընթացքում երկկողմ հարաբերությունները ռազմավարական մակարդակի բարձրացնելու հանգամանքը։
Կարևորելով ձևավորված արդյունավետ համագործակցությունը՝ Արփինե Սարգսյանը փաստել է, որ վերջին տարիներին համատեղ ջանքերով կյանքի են կոչվել Ներքին գործերի նախարարության բարեփոխումների օրակարգի մի շարք կարևոր ծրագրեր։
Քրիստինա Քվինը արդյունավետ ու կառուցողական համագործակցության համար շնորհակալություն է հայտնել անձամբ նախարարին և նախարարության թիմին։
Դեսպանը բարձր է գնահատել համատեղ իրականացված ծրագրերը, նաև մի շարք հանցագործությունների բացահայտման ուղղությամբ ակտիվ փոխգործակցությունը։
Կողմերը մտքեր են փոխանակել TRIPP նախագծի իրականացման, նախարարության հետ գծագրված առաջիկա ծրագրերի իրացման, ինչպես նաև երկուստեք հետաքրքրություն ներկայացնող այլ հարցերի շուրջ։
Հանդիպման ավարտին նախարարը դեսպանին մաղթել է նորանոր հաջողություններ՝ ընդգծելով, որ նա մշտապես կմնա Հայաստանի բարեկամը:

Armenian Minister of Internal Affairs Arpine Sargsyan on Tuesday received the outgoing US Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary to Armenia, Kristina Kvien, who is completing her diplomatic mission in the country.
According to a press release by the Armenian Ministry of Internal Affairs, Arpine Sargsyan highly appreciated Ambassador Kvien's consistent efforts to develop Armenia–US relations, describing her contribution as undeniable. The minister emphasized that bilateral relations were elevated to a strategic level during the Ambassador’s tenure.
Highlighting the effective cooperation established between the two sides, Minister Sargsyan noted that in recent years a number of important programs within the Ministry of Internal Affairs' reform agenda have been implemented through joint efforts.
Ambassador Kvien thanked for the effective and constructive cooperation. She highly appreciated the jointly implemented programs, as well as the active cooperation in solving and revealing a number of crimes.
The parties exchanged views on the implementation of the TRIPP project, upcoming programs planned with the ministry, and other issues of mutual interest.
Concluding the meeting, Minister Sargsyan wished Ambassador Kvien further success, assuring her that she will always remain a friend of Armenia.