Փեզեշքիանն Իրանում կառավարամետ ցույցերը որակել է որպես հակահարված թշնամիների «չարամիտ ծրագրերին»
Թեհրանում hունվարի 12-ին տեղի ունեցած զանգվածային հանրահավաքը խափանեց Իրանի թշնամիների ծրագրերը և ցույց տվեց երկրի ամբողջականությունը պաշտպանելու ազգային վճռականությունը, հայտարարել է Իրանի նախագահ Մասուդ Փեզեշքիանը երեկոյան հեռուստաուղերձում: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ հեռուստաուղերձից հատվածներ է մեջբերել Al Mayadeen հեռուստաալիքը:
«Իրանի ժողովուրդը ջախջախիչ հակահարված տվեց իր թշնամիների չարամիտ ծրագրերին, ինչը որպես նախազգուշացում կծառայի ամերիկացի քաղաքական գործիչների համար, որոնք հույսը դնում են նենգ վարձկանների վրա, - նշել է նա: - Իր մասշտաբներով աննախադեպ այս գործողությունը հաստատեց այն քաղաքացիների զգոնությունն ու պատասխանատվությունը, որոնք պատրաստ են պաշտպանելու հեղափոխական նվաճումները և կրոնական արժեքները»:
Պետության ղեկավարը շնորհակալություն է հայտնել Թեհրանի կենտրոնի Էնգելաբ հրապարակում տեղի ունեցած կառավարամետ հանրահավաքի մասնակիցներին:
«Այդ մեծ իրադարձությունը վերջ դրեց բոլոր տարաձայնություններին և վիրավորանքներին, - ընդգծել է նա: - Իրանցիները միավորվեցին, որպեսզի պաշտպանեն իրենց ազգային շահերն ու միասնությունը»:
Ըստ Fars գործակալության տվյալների՝ Թեհրանի փողոցներով անցած զանգվածային երթին մասնակցել է մոտ 3 միլիոն մարդ։ Փեզեշքիանը, որն այդ քաղաքական միջոցառման նախաձեռնողն էր, միացել է ցուցարարների շարքերին։ Կառավարամետ հանրահավաքներ են տեղի ունեցել նաև Բիրջենդ, Զահեդան, Զենջան, Իլամ, Քերման, Ղոմ, Ռեշտ, Համադան և Շեհրե Քորդ քաղաքներում:

Пезешкиан назвал проправительственные протесты в Иране “сокрушительным отпором злонамеренным планам своих врагов”
Массовый митинг в Тегеране 12 января сорвал планы врагов Ирана и продемонстрировал национальную решимость защитить целостность страны, заявил президент Ирана Масуд Пезешкиан в вечернем телеобращении. Как передает “Арменпресс”, выдержки из телеобращения привел телеканал Al Mayadeen.
“Иранский народ дал сокрушительный отпор злонамеренным планам своих врагов, что послужит предупреждением американским политикам, которые полагаются на коварных наемников”, — подчеркнул Пезешкиан. “Эта беспрецедентная по своим масштабам акция подтвердила бдительность и ответственность граждан, готовых к защите революционных завоеваний и религиозных ценностей”.
Глава государства поблагодарил участников проправительственного митинга, прошедшего на площади Энгелаб в центре Тегерана.
“Это великое событие положило конец всем разногласиям и обидам. Иранцы объединились, чтобы отстоять свои национальные интересы и единство”, - заявил он.
По данным информационного агентства Fars, в массовом марше по улицам Тегерана приняли участие около 3 миллионов человек. Пезешкиан, инициатор этой политической акции, присоединился к протестующим. Проправительственные митинги также прошли в городах Бирджанд, Захедан, Занджан, Илам, Керман, Кум, Рашт, Хамадан и Шахре-Корд.
Антиправительственные протесты в Иране начались 28 декабря из-за беспрецедентного обесценивания национальной валюты и высокой инфляции. По данным правозащитных групп, число жертв демонстраций превысило 600 человек. Среди них и десятки сотрудников правоохранительных органов.