ԵՄ-ն պլանավորում է կրկնակի ավելացնել Գրենլանդիայի համար ծախսերը
ԵՄ-ն պլանավորում է կրկնակի ավելացնել Գրենլանդիայի համար ծախսերը՝ այդ նպատակների համար 2028 թվականից սկսած 7-ամյա ժամանակահատվածում հատկացնելով 530 միլիոն եվրո: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին իտալական Corriere della Sera թերթին տված հարցազրույցում հայտնել է Եվրահանձնաժողովի նախագահ Ուրսուլա ֆոն դեր Լայենը։
«Մեր բյուջեի (2028-2034 թթ.) նախագծում մենք կրկնապատկել ենք մեր ֆինանսավորումը՝ այն հասցնելով մոտավորապես 530 միլիոն եվրոյի, ինչը ցույց է տալիս մեր հանձնառությունը գործընկերությանը և Արկտիկայի անվտանգության կարևորությունը», -ասել է ֆոն դեր Լայենը:
Հրատարակությունը նշում է, որ Վաշինգտոնը «գրենլանդացիներին համոզելու համար» պատրաստ է ծախսել մինչև վեց միլիարդ դոլար։
ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը կրկին խոսել է Գրենլանդիայի նկատմամբ վերահսկողություն հաստատելու ցանկության մասին: Նա ևս մեկ անգամ կրկնել է, որ կղզու շուրջ չինական և ռուսական նավեր են: Թրամփը հայտարարել է, որ խոսքը Գրենլանդիայի կարճաժամկետ վարձակալության մասին չէ, այլ դանիական տարածքը ձեռք բերելու: Նրա խոսքով՝ եթե ԱՄՆ-ն դա չանի, ապա Ռուսաստանը կամ Չինաստանը դա կանեն:
Գրենլանդիան Դանիայի կազմի մեջ է մտնում ինքնավար տարածքի իրավունքներով։ 1951 թվականին Վաշինգտոնը և Կոպենհագենն, ի լրումն ՆԱՏՕ-ի շրջանակներում դաշնակցային պարտավորությունների, ստորագրել են Գրենլանդիայի պաշտպանության մասին պայմանագիր։ Համաձայն դրա՝ Միացյալ Նահանգները պարտավորություն է ստանձնել պաշտպանել կղզին հնարավոր ագրեսիայից:

ЕС планирует удвоить расходы на Гренландию
ЕС планирует удвоить расходы на Гренландию, выделив на эти цели 530 миллионов евро в течение 7 лет, начиная с 2028 года. Как сообщает Арменпресс, об этом заявила президент Европейской комиссии Урсула фон дер Ляйен в интервью итальянской газете Corriere della Sera.
«В нашем проекте бюджета (2028-2034) мы удвоили финансирование, доведя его до примерно 530 миллионов евро, что демонстрирует нашу приверженность партнерству и важность безопасности в Арктике», — сказала фон дер Ляйен.
Издание отмечает, что Вашингтон готов потратить до шести миллиардов долларов, «чтобы убедить гренландцев».
Президент США Дональд Трамп вновь заявил о своем желании установить контроль над Гренландией. Он еще раз подтвердил, что вокруг острова находятся китайские и российские корабли. Трамп заявил, что речь идет не о краткосрочной аренде Гренландии, а о приобретении датской территории. По его словам, если этого не сделают Соединенные Штаты, то это сделают Россия или Китай.
Гренландия является частью Дании и обладает правами автономной территории. В 1951 году Вашингтон и Копенгаген, помимо своих союзнических обязательств в рамках НАТО, подписали договор об обороне Гренландии. Согласно ему, Соединенные Штаты обязались защищать остров от возможной агрессии.