Գերմանիայի կանցլեր Մերցը ժամանել է Հնդկաստան
Գերմանիայի կանցլեր Ֆրիդրիխ Մերցն իր առաջին այցով Հնդկաստանում է: Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, այս մասին հայտնել է երկրի ԱԳ նախարարության ներկայացուցիչ Ռանդհիր Ջայսվալը։
«Դաշնային կանցլեր Ֆրիդրիխ Մերցը պաշտոնական այցով ժամանել է Ահմեդաբադ… Հնդկաստանը և Գերմանիան նշում են դիվանագիտական ​​հարաբերությունների 75-ամյակը և ռազմավարական գործընկերության 25-ամյակը։ Կանցլեր Մերցի այցը և այսօր ավելի ուշ վարչապետ Նարենդրա Մոդիի հետ նրա հանդիպումն էլ ավելի կամրապնդեն Հնդկաստանի և Գերմանիայի միջև գործընկերությունը», - գրել է դիվանագետը X սոցցանցում՝ հրապարակելով Ահմեդաբադի օդանավակայանում Մերցի ժամանման և օդանավակայանում նրան դիմավորելու լուսանկարները։
PTI գործակալության տվյալներով, Ահմեդաբադ ժամանելուց հետո Մերցին միացել է վարչապետ Մոդին. երկու պետությունների ղեկավարները, մասնավորապես, այցելել են աշրամ, որը Մահաթմա Գանդին հիմնադրել է Սաբարմատի գետի ափին։
Ինչպես ավելի վաղ հաղորդել էր Հնդկաստանի ԱԳՆ-ն, Մերցն այցի ընթացքում կլինի Ահմեդաբադում և Բանգալորում։ Սպասվում է, որ Հնդկաստանի և Գերմանիայի ղեկավարները կամփոփեն այն առաջընթացի արդյունքները, որն այս պետությունների միջև ձեռք է բերվել ռազմավարական գործընկերության տարբեր ոլորտներում:
«Քննարկումը կկենտրոնանա նաև առևտրի ու ներդրումների, տեխնոլոգիաների, կրթության, մասնագիտական պատրաստության բնագավառում համագործակցության հետագա խորացման, ինչպես նաև պաշտպանության ու անվտանգության, գիտության, նորարարությունների և հետազոտությունների, կանաչ և կայուն զարգացման վրա», - հաղորդել է Հնդկաստանի ԱԳ նախարարությունը։
Մոդին և Մերցը նաև կհանդիպեն բիզնեսի և արդյունաբերության առաջնորդների հետ և կարծիքներ կփոխանակեն տարածաշրջանային ու գլոբալ նշանակության հարցերի շուրջ։

Канцлер Германии Мерц прибыл в Индию
Канцлер Германии Фридрих Мерц совершает свой первый визит в Индию. Как передает Арменпресс, об этом сообщил представитель Министерства иностранных дел Индии Рандхир Джайсвал.
«Федеральный канцлер Фридрих Мерц прибыл в Ахмедабад с официальным визитом… Индия и Германия отмечают 75-летие установления дипломатических отношений и 25-летие стратегического партнерства. Визит канцлера Мерца и его встреча с премьер-министром Нарендрой Моди сегодня еще больше укрепят партнерство между Индией и Германией», — написал дипломат в социальной сети X, опубликовав фотографии прибытия Мерца в аэропорт Ахмедабада и его встречи в аэропорту.
По сообщению агентства PTI, после прибытия в Ахмедабад Мерц присоединился к премьер-министру Моди. Лидеры двух государств, в частности, посетили ашрам, основанный Махатмой Ганди, на берегу реки Сабармати.
Как ранее сообщало Министерство иностранных дел Индии, в ходе визита Мерц посетит Ахмедабад и Бангалор. Ожидается, что лидеры Индии и Германии подведут итоги прогресса, достигнутого между этими странами в различных областях стратегического партнерства.
«Обсуждение также будет сосредоточено на дальнейшем углублении сотрудничества в областях торговли и инвестиций, технологий, образования, профессиональной подготовки, а также обороны и безопасности, науки, инноваций и исследований, зеленого и устойчивого развития», — сообщило Министерство иностранных дел Индии.
Моди и Мерц также встретятся с лидерами бизнеса и промышленности и обменяются мнениями по вопросам регионального и глобального значения.