Սիրիայի նախագահը Դամասկոսում ընդունել է ֆոն դեր Լայենին և Կոշտային
Սիրիայի նախագահ Ահմեդ աշ-Շարաան Դամասկոսում ընդունել է Եվրոպական խորհրդի նախագահ Անտոնիու Կոշտային և Եվրոպական հանձնաժողովի նախագահ Ուրսուլա ֆոն դեր Լայենին։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այցի մասին X-ում գրառում է արել Եվրոպական խորհրդի նախագահը։
«Բազմաթիվ տարիների պատերազմից և տառապանքներից հետո (խմբ.՝ նախկին նախագահ) Ասադի վարչակազմի տապալումն, ի վերջո, որոշ հույս է բերել սիրիացի ժողովրդին։ Մենք այսօր այստեղ ենք՝ ցույց տալու ԵՄ-ի շարունակական աջակցությունը Սիրիային», - գրել է Կոշտան։
Նա հավելել է, որ դեռ երկար ճանապարհ կա անցնելու, բայց Սիրիան արդեն կատարել է առաջին քայլերը։
Այցի մասին հայտնել է նաև Ուրսուլա ֆոն դեր Լայենը։
«Տասնամյակների վախից և լռությունից հետո սիրիացիները երկար ուղևորություն են սկսել դեպի հույս և նորացում։ Եվրոպան կանի հնարավոր ամեն բան Սիրիայի վերականգնմանը և վերակառուցմանը նպաստելու համար», - գրել է նա X-ում։
Սիրիական SANA գործակալությունը գրում է, որ կողմերը քննարկել են Սիրիայի և Եվրամիության միջև համագործակցության ամրապնդման ուղիները՝ կենտրոնանալով Սիրիայում և տարածաշրջանում վերակառուցման և կայունության ամրապնդման վրա: Բանակցությունները կենտրոնացել են նաև տնտեսական գործընկերության, կայուն զարգացման, մարդասիրական հարցերի և Եվրոպայում միգրացիայի հարցերի վրա:
Բացի այդ, կողմերն ընդգծել են Սիրիայի տարածքային ամբողջականության պահպանման և քաղաքական երկխոսության ընդլայնման կարևորությունը՝ սիրիացի ժողովրդի շահերին ծառայելու և ԵՄ-ի հետ հավասարակշռված ու կառուցողական գործընկերությանն աջակցելու համար։
Հանդիպումը տեղի է ունեցել «Սիրիայի դեմոկրատական ուժերի» (ՍԴՈւ) և սիրիական բանակի միջև Հալեպում լայնամասշտաբ բախումների ֆոնին։ Սիրիայի պաշտպանության նախարարությունն ավելի վաղ հրադադար էր հայտարարել և ՍԴՈւ-ի զինյալներին թույլ տվել դուրս գալ պաշարված քրդական թաղամասերից։ Ըստ հրապարակումների, սակայն, ՍԴՈւ-ի զինյալները հրաժարվել են հեռանալ և կրակ են բացել իրենց տեղափոխելու համար նախատեսված ավտոբուսների վրա։

Президент Сирии в Дамаске принял Урсулу фон дер Ляйен и Антониу Кошту
Президент Сирии Ахмед аш-Шараа принял в Дамаске председателя Европейского совета Антониу Кошту и председателя Европейской комиссии Урсулу фон дер Ляйен. Как сообщает “Арменпресс”, об этом визите председатель Европейского совета сделал запись на странице в X.
“После многих лет войны и страданий свержение власти Асада, в конце концов, принесло сирийскому народу некоторую надежду. Мы здесь сегодня, чтобы продемонстрировать постоянную поддержку ЕС Сирии”, - написал Кошта.
In Damascus to meet President Al-Sharaa, together with President @vonderleyen. After many years of war and suffering, the fall of the Assad regime finally offered some hope to the Syrian people. We are here today to show the EU’s continued support to Syria. There is still a… pic.twitter.com/294KsXXJIx
— António Costa (@eucopresident) January 9, 2026
Он добавил, что до достижение цели еще далеко, но Сирия уже сделала первые шаги.
О визите написала и Урсула фон дер Ляйен.
“После десятилетий страха и молчания сирийский народ встал на долгий путь к надежде и обновлению. Европа сделает все возможное, чтобы внести свой вклад в восстановление и реконструкцию Сирии”, — написала она в X.
Сирийское агентство SANA сообщает, что стороны обсудили пути укрепления сотрудничества между Сирией и Европейским союзом, сосредоточив внимание на реконструкции и укреплении стабильности в Сирии и регионе. В ходе переговоров также обсуждались вопросы экономического партнерства, устойчивого развития, гуманитарные проблемы и миграционные вопросы в Европе.
Также была подчеркнута важность сохранения территориальной целостности Сирии и расширения политического диалога в интересах сирийского народа и для поддержки сбалансированного и конструктивного партнерства с ЕС.
Встреча состоялась на фоне масштабных столкновений между Сирийскими демократическими силами (СДС) и сирийской армией в Алеппо. Ранее Министерство обороны Сирии объявило о прекращении огня и разрешило бойцам СДС покинуть осажденные курдские кварталы. Однако, согласно сообщениям, бойцы СДС отказались уйти и открыли огонь по автобусам, предназначенным для их перевозки.