Սիրիայի նախագահը Ֆրանսիայի և Թուրքիայի նախագահների հետ քննարկել է երկրում ստեղծված իրավիճակը
Սիրիայի նախագահ Ահմեդ աշ-Շարաան հեռախոսազրույց է ունեցել Ֆրանսիայի նախագահ Էմանուել Մակրոնի հետ, որի ընթացքում նրանք քննարկել են երկկողմ համագործակցության հեռանկարները և Սիրիայում ու տարածաշրջանում վերջին զարգացումները: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հաղորդում է SANA գործակալությունը։
Նախագահ աշ-Շարաան բարձր է գնահատել Ֆրանսիայի ջանքերն՝ ուղղված Սիրիայի ազգային միասնությանն աջակցմանն ու ինքնիշխանության տարածմանն ամբողջ երկրում։
Աշ-Շարաան ֆրանսիացի գործընկերոջը ներկայացրել է պետության կողմից Հալեպ քաղաքում ձեռնարկված ջանքերը՝ ընդգծելով, որ քաղաքացիական բնակչության պաշտպանությունը և քաղաքի շրջակայքի անվտանգությունը գերակա խնդիր է բնականոն կյանքին վերադառնալու համար: Նա ընդգծել է պետության ազգային և ինքնիշխան դերը սիրիական ժողովրդի բոլոր համայնքների, այդ թվում՝ քրդական համայնքի պաշտպանության գործում՝ որպես ազգային կառուցվածքի անբաժանելի մաս։
Իր հերթին, Ֆրանսիայի նախագահը հաստատել է իր երկրի հանձնառությունն՝ աջակցելու Սիրիայի միասնությանը և ինքնիշխանությանն՝ ընդգծելով երկկողմանի համակարգման և խորհրդակցությունների շարունակականության կարևորությունը։
Նախագահ Ահմեդ աշ-Շարաան նաև հեռախոսազրույց է ունեցել Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանի հետ՝ քննարկելով Սիրիայում տեղի ունեցող վերջին զարգացումները և տարածաշրջանում կայունության ամրապնդմանն ուղղված ջանքերը։
Թուրքիայի նախագահ Էրդողանը հայտնել է իր երկրի աջակցությունը անվտանգության և կայունության ամրապնդմանն ուղղված ջանքերին՝ միաժամանակ ընդգծելով համատեղ համակարգման կարևորությունը՝ մարտահրավերներին և սպառնալիքներին դիմակայելու համար։
Կողմերը համաձայնել են շարունակել սերտ համակարգումը երկու երկրների համապատասխան հաստատությունների միջև՝ համատեղ համաձայնությունների իրականացումն ապահովելու, սիրիացի և թուրք ժողովուրդների շահերը սպասարկելու և տարածաշրջանում երկարատև խաղաղության և կայունության հեռանկարներն ամրապնդելու համար։

Президент Сирии обсудил ситуацию в стране с президентами Франции и Турции
Президент Сирии Ахмед аш-Шараа провел телефонный разговор с президентом Франции Эммануэлем Макроном, в ходе которого они обсудили перспективы двустороннего сотрудничества и последние развития в Сирии и регионе. Об этом сообщает “Арменпресс” со ссылкой на агентство SANA.
Президент Сирии высоко оценил усилия Франции, направленные на поддержку национального единства Сирии и суверенитета страны.
Он представил французскому коллеге информацию о мерах, принимаемых государством в городе Алеппо, подчеркнув, что защита гражданского населения и безопасность окрестностей города являются приоритетом для возвращения к нормальной жизни. Он подчеркнул национальную и суверенную роль государства в защите всех общин сирийского народа, включая курдскую общину, как неотъемлемой части национальной структуры.
Президент Франции подтвердил приверженность своей страны поддержке единства и суверенитета Сирии, подчеркнув важность продолжения двусторонней координации и консультаций.
Президент Ахмед аш-Шара также провел телефонный разговор с президентом Турции Реджепом Тайипом Эрдоганом, обсудив последние события в Сирии и усилия по укреплению стабильности в регионе.
Президент Турции Эрдоган выразил поддержку своей страны усилиям по укреплению безопасности и стабильности, также подчеркнув важность совместной координации для противостояния вызовам и угрозам.
Стороны договорились продолжать тесную координацию между соответствующими институтами двух стран для обеспечения выполнения совместных соглашений, защиты интересов сирийского и турецкого народов и укрепления перспектив долгосрочного мира и стабильности в регионе.