Ադրբեջանում ավարտվել է Կարեն Ավանեսյանի շինծու դատավարությունը. նա դատապարտվել է 16 տարի ազատազրկման
Ստեփանակերտում մնացած և Ադրբեջանի ներքին գործերի նախարարության կողմից ձերբակալված Կարեն Ավանեսյանը շինծու դատավարության արդյունքում դատապարտվել է 16 տարի ազատազրկման։
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝  ադրբեջանական լրատվամիջոցները հայտնում են, որ Ավանեսյանին ադրբեջանական դատարանը մեղադրանքներ է առաջադրել ապօրինի զենք պահելու և օգտագործելու, ինչպես նաև ահաբեկչության հոդվածներով։
2025 թվականի սեպտեմբերի 14-ին Ադրբեջանի ներքին գործերի նախարարությունը հաղորդել էր, որ ձերբակալվել է հայազգի բնակիչ Կարեն Ավանեսյանը։

В Азербайджане завершился сфабрикованный суд над Кареном Аванесяном: он приговорен к 16 годам лишения свободы
Оставшийся в Степанакерте и арестованный министерством внутренних дел Азербайджана Карен Аванесян в результате сфабрикованного судебного процесса приговорен к 16 годам лишения свободы.
Как сообщает Арменпресс со ссылкой на азербайджанские СМИ, азербайджанский суд предъявил Аванесяну обвинения в незаконном хранении и использовании оружия, а также в терроризме.