ՀՀ նախագահին իր հավատարմագրերն է հանձնել Բուլղարիայի դեսպանը
Հայաստանի Հանրապետության նախագահ Վահագն Խաչատուրյանին իր հավատարմագրերն է հանձնել Հայաստանի Հանրապետությունում Բուլղարիայի արտակարգ և լիազոր դեսպան Նիկոլա Նիկոլովը։
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հայտնում են ՀՀ նախագահի աշխատակազմից՝ նշելով, որ Վահագն Խաչատուրյանը շնորհավորել է դեսպանին նշանակման կապակցությամբ և մաղթել արդյունավետ գործունեություն՝ ի նպաստ երկու երկրների միջև հարաբերությունների հետագա զարգացման։
ՀՀ նախագահը նշել է, որ Հայաստանը բարձր է գնահատում Բուլղարիայի հետ պատմականորեն ձևավորված սերտ հարաբերությունները, որոնք հիմնված են երկու ժողովուրդների միջև բարեկամության և փոխադարձ վստահության վրա։
Դեսպանը շնորհակալություն է հայտնել ջերմ ընդունելության համար և փոխանցել է Բուլղարիայի նախագահի Ռումեն Ռադևի ջերմ ողջույնները։ Նա նշել է, որ համոզված է՝ հայ-բուլղարական երկկողմ հարաբերությունների մակարդակը կարող է էապես բարձրանալ՝ փոխադարձ հետաքրքրություն ներկայացնող ոլորտներում համագործակցության խորացման և առկա ներուժի լիարժեք իրացման շնորհիվ։
Հանդիպման ընթացքում անդրադարձ է կատարվել երկու երկրների հարաբերությունների ամրապնդման հնարավորություններին։ Կողմերը կարևորել են ինչպես երկկողմ ձևաչափում, այնպես էլ Եվրոպական միության հարթակում արդյունավետ և համակարգված համագործակցությունը։
Զրույցի ընթացքում նշվել է փոխգործակցության ակտիվացման տեսանկյունից ուղիղ ավիաթռիչքների վերականգնման կարևորությունը՝ ընդգծելով դրա դերը տնտեսական, զբոսաշրջային և մարդասիրական կապերի խթանման գործում։
Կարևորվել են նաև բարձրաստիճան փոխայցելությունները՝ որպես քաղաքական երկխոսության խորացման և համագործակցության նոր ուղղությունների ձևավորման արդյունավետ միջոց։ Այս համատեքստում անդրադարձ է կատարվել 2026 թվականին Հայաստանում կայանալիք միջազգային կարևոր միջոցառումներին, մասնավորապես՝ Եվրոպական քաղաքական համայնքի գագաթաժողովին և ՄԱԿ-ի COP-17 համաժողովին՝ ընդգծելով դրանց նշանակությունը միջազգային համագործակցության և համատեղ օրակարգերի առաջմղման տեսանկյունից։

President Khachaturyan congratulated the ambassador and wished him productive work for the further development of Armenia-Bulgaria relations, the President’s Office said in a press release.
The President of Armenia noted that Armenia highly values the historically close relations with Bulgaria, which are based on friendship and mutual trust between the two peoples.
The Ambassador expressed gratitude for the warm reception and conveyed the warm greetings of the President of Bulgaria, Rumen Radev. He noted that he is confident that the level of Armenian-Bulgarian bilateral relations can be significantly enhanced through deeper cooperation in areas of mutual interest and the full realization of existing potential.
During the meeting, the possibilities for strengthening relations between the two countries were discussed. The sides emphasized the importance of effective and coordinated cooperation both in the bilateral format and within the framework of the European Union.
During the conversation, the importance of restoring direct flights was highlighted as a means of intensifying cooperation, emphasizing their role in promoting economic, tourism, and humanitarian ties.
High-level mutual visits were also underscored as an effective tool for deepening political dialogue and shaping new directions of cooperation. In this context, reference was made to major international events to be hosted by Armenia in 2026, in particular the European Political Community Summit and the UN COP-17 Conference, highlighting their significance in terms of advancing international cooperation and joint agendas.