ՀՀ նախագահին իր հավատարմագրերն է հանձնել Բուլղարիայի դեսպանը
Հայաստանի Հանրապետության նախագահ Վահագն Խաչատուրյանին իր հավատարմագրերն է հանձնել Հայաստանի Հանրապետությունում Բուլղարիայի արտակարգ և լիազոր դեսպան Նիկոլա Նիկոլովը։
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հայտնում են ՀՀ նախագահի աշխատակազմից՝ նշելով, որ Վահագն Խաչատուրյանը շնորհավորել է դեսպանին նշանակման կապակցությամբ և մաղթել արդյունավետ գործունեություն՝ ի նպաստ երկու երկրների միջև հարաբերությունների հետագա զարգացման։
ՀՀ նախագահը նշել է, որ Հայաստանը բարձր է գնահատում Բուլղարիայի հետ պատմականորեն ձևավորված սերտ հարաբերությունները, որոնք հիմնված են երկու ժողովուրդների միջև բարեկամության և փոխադարձ վստահության վրա։
Դեսպանը շնորհակալություն է հայտնել ջերմ ընդունելության համար և փոխանցել է Բուլղարիայի նախագահի Ռումեն Ռադևի ջերմ ողջույնները։ Նա նշել է, որ համոզված է՝ հայ-բուլղարական երկկողմ հարաբերությունների մակարդակը կարող է էապես բարձրանալ՝ փոխադարձ հետաքրքրություն ներկայացնող ոլորտներում համագործակցության խորացման և առկա ներուժի լիարժեք իրացման շնորհիվ։
Հանդիպման ընթացքում անդրադարձ է կատարվել երկու երկրների հարաբերությունների ամրապնդման հնարավորություններին։ Կողմերը կարևորել են ինչպես երկկողմ ձևաչափում, այնպես էլ Եվրոպական միության հարթակում արդյունավետ և համակարգված համագործակցությունը։
Զրույցի ընթացքում նշվել է փոխգործակցության ակտիվացման տեսանկյունից ուղիղ ավիաթռիչքների վերականգնման կարևորությունը՝ ընդգծելով դրա դերը տնտեսական, զբոսաշրջային և մարդասիրական կապերի խթանման գործում։
Կարևորվել են նաև բարձրաստիճան փոխայցելությունները՝ որպես քաղաքական երկխոսության խորացման և համագործակցության նոր ուղղությունների ձևավորման արդյունավետ միջոց։ Այս համատեքստում անդրադարձ է կատարվել 2026 թվականին Հայաստանում կայանալիք միջազգային կարևոր միջոցառումներին, մասնավորապես՝ Եվրոպական քաղաքական համայնքի գագաթաժողովին և ՄԱԿ-ի COP-17 համաժողովին՝ ընդգծելով դրանց նշանակությունը միջազգային համագործակցության և համատեղ օրակարգերի առաջմղման տեսանկյունից։

Посол Болгарии вручил верительные грамоты президенту Армении
Чрезвычайный и полномочный посол Болгарии в Республике Армения Никола Николов вручил верительные грамоты президенту Армении Ваагну Хачатуряну
Как передает “Арменпресс”, об этом сообщили в Аппарате президента РА. Ваагн Хачатурян поздравил посла с назначением и пожелал ему продуктивной деятельности в интересах дальнейшего развития отношений между двумя странами.
Президент отметил, что Армения высоко ценит исторически тесные связи с Болгарией, основанные на дружбе и взаимном доверии между народами.
Посол выразил благодарность за теплый прием и передал приветствия президента Болгарии Румена Радева. Он отметил, что убежден в возможности значительного повышения уровня армяно-болгарских двусторонних отношений за счет углубления сотрудничества в областях, представляющих взаимный интерес, и полной реализации существующего потенциала.
В ходе встречи обсуждались возможности укрепления отношений между двумя странами. Стороны подчеркнули важность эффективного и скоординированного сотрудничества как в двустороннем формате, так и в рамках Европейского союза.
Была отмечена важность восстановления прямых рейсов для активизации сотрудничества, подчеркнута их роль в развитии экономических, туристических и гуманитарных связей.
Также была подчеркнута важность взаимных визитов на высоком уровне как эффективного средства углубления политического диалога и формирования новых направлений сотрудничества. В этом контексте были упомянуты важные международные мероприятия, которые пройдут в Армении в 2026 году, в частности, саммит Европейского политического сообщества и конференция ООН COP-17, подчеркнута их значимость с точки зрения содействия международному сотрудничеству и совместной повестке дня.