Եվրամիության հակառուսական պատժամիջոցները հակառակ արդյունքն են տվել. Օրբան
Ռուսաստանի դեմ Եվրամիության պատժամիջոցները հարվածել են հենց Եվրոպային: Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, նման կարծիք է հայտնել Հունգարիայի վարչապետ Վիկտոր Օրբանը։
«Բրյուսելը խոստացել է, որ պատժամիջոցները կկործանեն Ռուսաստանը։ Դրա փոխարեն դրանք կործանել են Եվրոպան», - գրել է նա X սոցիալական ցանցում։
Նրա խոսքով՝ պատժամիջոցները «չեն հասել Ռուսաստանին կործանելու նպատակին»։ Փոխարենը, նրա խոսքով, Եվրոպայում «կտրուկ բարձրացել են էներգակիրների գները, անկում է գրանցել մրցունակությունը»։
Հունգարիայի վարչապետի համոզմամբ՝ ուկրաինական հակամարտությունը շարունակելու հարցում շահագրգռված են «առանձին եվրոպացի քաղաքական գործիչներ, որոնք ակնկալում են միջուկային տերությանը հաղթել սովորական սպառազինության օգնությամբ», զենք արտադրողները, ինչպես նաև բանկերը։
Ավելի վաղ Օրբանը, ամփոփելով ԵՄ-ի գագաթնաժողովը, հայտարարել էր, որ Եվրամիության գագաթնաժողովում ընդունված որոշումը Ուկրաինային 90 միլիարդ եվրո գումարի անտոկոս վարկ տրամադրելու վերաբերյալ Եվրոպային մոտեցնում է պատերազմի։
«Սա վատ որոշում է, որը Եվրոպան մոտեցնում է պատերազմի»,- գագաթնաժողովից հետո ասել էր նա լրագրողներին։

Антироссийские санкции Европейского союза дали обратный эффект: Виктор Орбан
Санкции ЕС против России ударили по самой Европе. Как сообщает “Арменпресс”, такое мнение высказал премьер-министр Венгрии Виктор Орбан.
“Брюссель обещал, что санкции сокрушат Россию. Вместо этого они разгромили Европу”, — написал он в социальной сети X.
Он заметил, что санкции “не достигли цели сокрушить Россию”. Вместо этого, сказал он, в Европе “взорвались цены не энергоносители, рухнула конкурентоспособность”.
По мнению венгерского премьер-министра в продолжении украинского конфликта заинтересованы, “некоторые европейские политики, которые рассчитывают победить ядерную державу с помощью обычных вооружений, производители оружия, а также банки, которые рассчитывают на поражение России, чтобы вернуть свои деньги”.
Ранее Орбан, подводя итоги саммита ЕС, заявил, что принятое на саммите решение о предоставлении Украине беспроцентного кредита в размере 90 миллиардов евро приближает Европу к войне.