ՀՀ վարչապետի աշխատակազմի ղեկավարն ու ՄԹ դեսպանը քննարկում են ունեցել
Հայաստանի Վարչապետի աշխատակազմի ղեկավար Արայիկ Հարությունյանը հանդիպել է Միացյալ Թագավորության արտակարգ և լիազոր դեսպան Ալեքսանդրա Քոուլի հետ։
Արայիկ Հարությունյանն ընդգծել է, որ Հայաստանը կարևորում է Միացյալ Թագավորության հետ ամրապնդվող կապերը և նշել, որ երկկողմ հարաբերությունները ռազմավարական գործընկերության մակարդակի բարձրացնելու վերջին որոշմամբ նոր փուլ է սկսվում։
«Արմենպրես»–ի փոխանցմամբ՝ ՀՀ վարչապետի աշխատակազմից հայտնում են՝ Արայիկ Հարությունյանը վստահություն է հայտնել, որ համագործակցության այս փուլը նոր խթան կհաղորդի երկու երկրների միջև բազմոլորտ կապերի ամրապնդմանը և համատեղ ծրագրերի իրականացմանը։
Արայիկ Հարությունյանը կարևորել է նաև Միացյալ Թագավորության կառավարության շարունակական աջակցությունը մեր երկրում ժողովրդավարական ինստիտուտների ամրապնդման գործում։
Ալեքսանդրա Քոուլն ընդգծել է, որ իր երկիրը ևս մեծապես կարևորում է Հայաստանի հետ հարաբերությունների հետևողական զարգացումն ու համագործակցության մակարդակի բարձրացումը։ Դեսպանը համոզմունք է հայտնել, որ երկկողմ կապերն առաջիկա տարիներին տարբեր ուղղություններով կընդլայնվեն ու կխորանան։
Կողմերը մտքեր են փոխանակել հաջորդ տարի Հայաստանում կայանալիք Եվրոպական քաղաքական համայնքի գագաթնաժողովի կազմակերպման ու այդ ուղղությամբ իրականացվող աշխատանքների շուրջ։ Անդրադարձ է կատարվել նաև ՀՀ կառավարության բարեփոխումների օրակարգի առաջմղման, ռազմավարական հաղորդակցության, քաղաքացիական հասարակության զարգացման և այլ ուղղություններով փոխգործակցությանը։

Armenia, UK discuss cooperation
The Chief of Staff of the Prime Minister’s Office, Arayik Harutyunyan, held a meeting with the UK Ambassador to Armenia, Alexandra Cole.
According to a readout issued by the Prime Minister’s Office, Harutyunyan emphasized that Armenia values its strengthening ties with the United Kingdom and noted that a new phase is beginning following the recent decision to elevate bilateral relations to the level of a strategic partnership.
He expressed confidence that this phase of cooperation will give new impetus to the strengthening of multifaceted ties between the two countries and to the implementation of joint programs. He also highlighted the continued support of the United Kingdom’s government in strengthening democratic institutions in Armenia.
Ambassador Cole emphasized that the UK also attaches great importance to the consistent development of relations with Armenia and to elevating the level of cooperation. She expressed confidence that bilateral ties will expand and deepen in various areas in the coming years.
Harutyunyan and the UK Ambassador exchanged views on the organization of next year’s European Political Community Summit in Armenia and on the work being carried out in this regard. They also discussed cooperation in advancing the Armenian government’s reform agenda, strategic communications, the development of civil society, and other areas.