ՀՀ-ն ակնկալում է, որ ՄԱԿ գլխավոր քարտուղարը հետևողականորեն կաջակցի Հարավային Կովկասում խաղաղության պահպանմանն ուղղված քայլերին
Հայաստանն ակնկալում է, որ ՄԱԿ 10-րդ Գլխավոր քարտուղարը հետևողականորեն աջակցություն կցուցաբերի Հարավային Կովկասի տարածաշրջանում խաղաղության պահպանմանը և ամրապնդմանն ուղղված քայլերին, որոնց հիմքում ընկած են միջազգային իրավունքի և ՄԱԿ Կանոնադրության նպատակները և սկզբունքները, մասնավորաբար՝ պետությունների ինքնիշխան հավասարության և տարածքային ամբողջականության սկզբունքները։
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ ինչպես հայտնում է ՄԱԿ-ում ՀՀ մշտական ներկայացուցչությունն, այս մասին հայտարարել է կազմակերպությունում ՀՀ մշտական ներկայացուցչի տեղակալ Ժիրայր Անանյանը՝ ելույթ ունենալով Սլովենիայի նախագահությամբ «Առաջնորդություն հանուն խաղաղության» խորագրով 2025թ. դեկտեմբերի 15-ին կայացած ՄԱԿ Անվտանգության խորհրդի բաց քննարկմանը։
ՄԱԿ-ում ՀՀ ՄՆ տեղակալը նշել է, որ անցյալի չկարգավորված մարտահրավերները, ներկայիս սպառնալիքները և ապագա անորոշությունները հիշեցնում են բազմակողմ դիվանագիտության ներուժի լիակատար իրագործման պահանջվածության մասին, որի առանցքում պետք է լինի ՄԱԿ-ը։
«Վտանգավոր բևեռացվածության և աշխարհաքաղաքական տուրբուլենտության պայմաններում առավել քան երբևէ ընդգծվում է ՄԱԿ-ի դերակատարությունը՝ հակամարտությունների կանխարգելմանը, գլոբալ խաղաղության և անվտանգության ճարտարապետության ամրապնդմանը, կայուն զարգացման և մարդու իրավունքների և արժանապատվության ապահովմանը միտված ջանքերն առաջնորդելու հարցում»,-նշել է Ժիրայր Անանյանը։
Վերջինս, ներկայացնելով տարածաշրջանային զարգացումները, շեշտել է․ «Հայաստանյան կողմն ակնկալում է, որ ՄԱԿ 10-րդ Գլխավոր քարտուղարը հետևողականորեն աջակցություն կցուցաբերի Հարավային Կովկասի տարածաշրջանում խաղաղության պահպանմանը և ամրապնդմանն ուղղված քայլերին, որոնց հիմքում ընկած են միջազգային իրավունքի և ՄԱԿ Կանոնադրության նպատակները և սկզբունքները, մասնավորաբար՝ պետությունների ինքնիշխան հավասարության և տարածքային ամբողջականության սկզբունքները»։

Республика Армения ожидает от генсека ООН последовательного содействия мерам, направленным на поддержание мира на Южном Кавказе
Армения ожидает, что 10-й генеральный секретарь ООН последовательно будет поддерживать шаги, направленные на сохранение и укрепление мира в Южно-Кавказском регионе, которые основаны на целях и принципах международного права и Устава ООН, в частности, на принципах суверенного равенства и территориальной целостности государств.
Как сообщает “Арменпресс” со ссылкой на постоянное представительство Республики Армения при ООН, об этом заявил заместитель постоянного представителя Республики Армения при ООН Жирайр Ананян, выступая на открытой дискуссии Совета Безопасности ООН, состоявшейся 15 декабря 2025 года под председательством Словении под девизом “Лидерство во имя мира”.
Заместитель постпреда Республики Армения при ООН отметил, что нерешенные проблемы прошлого, нынешние угрозы и будущая неопределенность напоминают нам о необходимости в полной мере реализовать потенциал многосторонней дипломатии, осью которой должна быть ООН.
“В условиях опасной поляризации и геополитической турбулентности роль ООН как никогда прежде подчеркивается в руководстве усилиями, направленными на предотвращение конфликтов, укрепление архитектуры глобального мира и безопасности, а также обеспечение устойчивого развития и прав человека и его достоинства”, — сказал Жирайр Ананян.
Представляя региональные события, он подчеркнул: “Армянская сторона ожидает, что 10-й генеральный секретарь ООН будет последовательно поддерживать шаги, направленные на сохранение и укрепление мира в регионе Южного Кавказа, которые основаны на целях и принципах международного права и Устава ООН, в частности, на принципах суверенного равенства и территориальной целостности государств”.