ՀՀ-ն ԵՄ-ից աջակցություն է խնդրել ընտրություններին ընդառաջ հիբրիդային սպառնալիքների դեմ պայքարելու համար
Հայաստանը Եվրամիությունից աջակցություն է խնդրել երկրում 2026 թվականին կայանալիք խորհրդարանական ընտրություններին ընդառաջ նկատվող հիբրիդային սպառնալիքների դեմ պայքարելու համար։
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այդ մասին ասել է Եվրամիության արտաքին գործերի և անվտանգության քաղաքականության հարցերով բարձր հանձնակատար Կայա Կալասը։
«Հայաստանում ընտրություններ են սպասվում, և ի՞նչ կարող ենք անել նրանց օգնելու համար։ Նրանք չարամիտ ազդեցության դեմ պայքարելու համար այնպիսի օգնություն են խնդրել, ինչպիսին մենք տրամադրեցինք Մոլդովային»,- ասել է Կալասը։
Դեկտեմբերի 2-ին Եվրամիության արտաքին գործերի և անվտանգության քաղաքականության հարցերով բարձր հանձնակատար Կայա Կալասը հայտարարել էր, որ Եվրոպական միությունը 15 մլն եվրո կտրամադրի Հայաստանին խաղաղության և դիմակայունության ամրապնդման համար: Բարձր հանձնակատարը նշել էր՝ Հայաստանը նաև տեղեկատվական դաշտում մարտահրավերներ ունի, սակայն այդ հարցում ևս ունի Եվրամիության աջակցությունը:

Армения просит ЕС о поддержке в борьбе с гибридными угрозами в преддверии выборов
Армения обратилась к Европейскому союзу за поддержкой в борьбе с гибридными угрозами в преддверии парламентских выборов, которые состоятся в стране в 2026 году.
Об этом, по сообщению Арменпресс, заявила Верховный комиссар ЕС по иностранным делам и политике безопасности Кая Каллас.
«В Армении приближаются выборы, и чем мы можем им помочь? Они обратились за помощью в борьбе со злонамеренным влиянием, подобной той, которую мы оказали Молдове», — сказала Каллас.
2 декабря Верховный комиссар ЕС по иностранным делам и политике безопасности Кая Каллас объявила, что Европейский союз предоставит Армении 15 миллионов евро для укрепления мира и повышения устойчивости. Верховный комиссар отметила, что Армения также сталкивается с проблемами в информационной сфере, но и в этом отношении пользуется поддержкой Европейского союза.