Հունգարացի փորձագետի կարծիքով՝ «Խաղաղության խաչմերուկ»-ը և «Թրամփի ուղի»-ն կարող են մեծ օգուտներ բերել տարածաշրջանին
Հունգարացի փորձագետի կարծիքով՝ «Խաղաղության խաչմերուկ»-ը և «Թրամփի ուղի»-ն  կարող են մեծ օգուտներ բերել տարածաշրջանին
Միջազգային հարաբերությունների հունգարական ինստիտուտի ավագ գիտաշխատող, փորձագետ Պետեր Պալ Կրանիցը կարծում է, որ «Խաղաղության խաչմերուկ» և «Թրամփի ուղի» նախագծերը կարող են մեծ օգուտներ բերել ողջ տարածաշրջանին։ Փորձագետը միևնույն ժամանակ կարևորում է, որպեսզի դրանցում հավասարակշռվեն նաև Ռուսաստանի ու Իրանի շահերը, որպեսզի Հարավային Կովկասում լարվածության նոր օջախներ չստեղծվեն։
Պետեր Պալ Կրանիցը նման կարծիք է հայտնել «Արմենպրես»-ի թղթակցին տված հարցազրույցում՝ խոսելով օգոստոսի 8-ին Վաշինգտոնում Հայաստանի ու Ադրբեջանի միջև նախաստորագրված խաղաղության համաձայնագրի մասին և գնահատելով դրա նշանակությունը Հարավային Կովկասում տևական խաղաղության հասնելու գործում։
«Անշուշտ, խաղաղության համաձայնագրի նախաստորագրումն աներևակայելի մեծ կարևորություն ունեցող քայլ է դեպի խաղաղություն։ Այն փաստը, որ երկու կառավարությունները ստորագրել են մի փաստաթուղթ, որով ճանաչում են միմյանց տարածքային ամբողջականությունն ու սահմանները, և դա արել են Միացյալ Նահանգների նախագահի ներկայությամբ՝ հայտարարելով խաղաղ կարգավորման իրենց մտադրության մասին, կարծում եմ, ամենակարևոր քայլն է, որը ձեռնարկվել է տարածաշրջանային խաղաղության և կայունության հաստատման ուղղությամբ»,-զրույցի ընթացքում ընդգծել է հունգարացի փորձագետը։
Պետեր Պալ Կրանիցը, միևնույն ժամանակ, նկատել է, որ դեռևս պարզ չէ, թե ինչ մեխանիզմներով է գործելու օգոստոսի 8-ի վաշինգտոնյան պայմանավորվածությունների մաս կազմող «Թրամփի ուղի՝ հանուն միջազգային խաղաղության և բարգավաճման» (TRIPP) նախագիծը։ Փորձագետը կարևորել է այդ նախագծի ստեղծումը։
«Դեռևս պարզ չէ, թե որքան ժամանակով, ինչ ձևով պետք է իրագործվի այդ նախագիծը․ մանրամասները հայտնի չեն։ Միևնույն ժամանակ, հունգարական տեսանկյունից, մենք կցանկանայինք տեսնել TRIPP-ի զարգացումն այնպես, որ այն կարողանա պահպանել ուժերի շատ նրբերանգային հավասարակշռությունը, քանի որ, եթե դա չափազանց շատ գրգռի Իրանին կամ Ռուսաստանին, ապա կարող է տարածաշրջանում լարվածության նոր աղբյուր լինել։ Այսպիսով, այժմ ամերիկյան վարչակազմի և հայկական դիվանագիտության վրա է դրված գտնել շատ պրագմատիկ և շատ ուշադիր մշակված ներգրավվածության համակարգ: Եվ սա նշանակում է, որ TRIPP-ը չպետք է լինի միայն Արևելք-Արևմուտք կապուղի, այլև մի բան, որը կմիավորի տարածաշրջանային կապի բոլոր նախագծերը՝ Հյուսիս-Հարավը, ինչպես նաև ներտարածաշրջանային նախագծերը՝ Վրաստանի, Թուրքիայի, Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև»,-նշել է հունգարացի փորձագետը՝ կարծիք հայտնելով, որ դա կարող է լինել փոխշահավետ նախագիծ ամբողջ տարածաշրջանի համար։
Հարավային Կովկասում հաղորդակցային ուղիների ապաշրջափակման թեմայի համատեքստում Պետեր Պալ Կրանիցը անդրադարձել է նաև «Խաղաղության խաչմերուկ» նախագծին, որի մաս էլ նախատեսվում է դարձնել TRIPP-ը։
Փորձագետի կարծիքով՝ TRIPP-ը, «Խաղաղության խաչմերուկ»-ը օգտակար կլինեն ամբողջ տարածաշրջանի համար, և եթե դրանք կարողանան միմյանց կապել Խորհրդային ժամանակներից ի վեր գոյություն ունեցող, բայց լքված բոլոր ենթակառուցվածքները, ապա դա շատ շահավետ կլինի տարածաշրջանի երկրների և Հարավային Կովկասի զարգացման համար։
«Այժմ Հարավային Կովկասը իրականում այն ​​տարածաշրջանը չէ, որտեղ կան փակ սահմաններ, պատմական հակամարտություններ և պատերազմներ, որոնք ավերում են տարածաշրջանը։ Իհարկե, երկար ժամանակ կպահանջվի, որպեսզի այդ պատերազմների ընթացքում շատ ընտանիքի անդամներ և ընկերներ կորցրած մարդիկ գտնեն իրենց մեջ խաղաղություն, բայց առնվազն պետական ​​մակարդակով, եթե խաղաղություն հաստատվի և տնտեսական հարաբերությունները կարգավորվեն, ապա հաջորդ քայլը կլինի ֆիզիկական կապը՝ երկաթուղիներ, խողովակաշարեր և ճանապարհներ»,-շեշտել է հունգարացի փորձագետը։

Hungarian expert believes "Crossroads of Peace" and "TRIPP" could bring major benefits to South Caucasus
Senior research fellow Péter Pal Kránitz of the Hungarian Institute of International Affairs believes that the Crossroads of Peace and Trump Route for International Peace and Prosperity (TRIPP) projects could bring significant benefits to the entire South Caucasus region. At the same time, he emphasizes the importance of balancing the interests of Russia and Iran to avoid creating new tensions.
Péter Pal Kránitz shared his views in an interview with Armenpress, commenting on the peace agreement signed between Armenia and Azerbaijan in Washington on August 8 and its potential role in achieving lasting regional stability.
“Indeed, the signing of the peace agreement is an incredibly important step. Both governments have recognized each other’s territorial integrity and borders in the presence of the U.S. President, declaring their intention for a peaceful settlement. I believe this is the most important step toward establishing regional peace and stability,” the Hungarian expert said.
However, he noted that the operational mechanisms of the TRIPP project, part of the Washington agreements, remain unclear. “It is still unknown how long and in what form this project should be implemented. From a Hungarian perspective, we would like TRIPP to maintain a very delicate balance of power, because if it irritates Iran or Russia too much, it could become a new source of tension in the region.”
He added that it is now up to the U.S. administration and Armenian diplomacy to design a pragmatic engagement system. “TRIPP should not only serve as an East-West link but also unite all regional connectivity projects - North-South, as well as intra-regional initiatives involving Georgia, Turkey, Armenia, and Azerbaijan. If implemented carefully, it could be mutually beneficial for the entire region,” Peter Pal Kránitz said.
He also highlighted the Crossroads of Peace project, of which TRIPP is planned to be a part. He believes that connecting previously abandoned infrastructures from the Soviet era would greatly benefit the development of South Caucasus countries.
"Now the South Caucasus is not really a region where there are closed borders, historical conflicts and wars that are devastating the region. While it will take time for people who have lost family members, friends, to heal, at the state level, establishing peace and normalizing economic relations can pave the way for physical connectivity—railways, pipelines, and roads,” the expert said.
Armenian Prime Minister Nikol Pashinyan, US President Donald Trump and Azerbaijani President Ilham Aliyev signed a declaration in Washington on August 8, the fourth point of which, in particular, stipulates:
"The Republic of Armenia will work with the United States of America and mutually determined third parties, to set forth a framework for the “Trump Route for International Peace and Prosperity” (TRIPP) connectivity project in the territory of the Republic of Armenia. We confirm our determination to pursue efforts in good faith to achieve this goal in the most expeditious manner."