«Սլավմեդ»-ը Հայաստանում առաջինն է ներդրել ռոբոտային վիրաբուժության համակարգ
«Սլավմեդ բժշկական կենտրոն»-ը Հայաստանում առաջինն է, որն արդեն զինվել է գերժամանակակից ռոբոտային վիրաբուժական համակարգով. այսուհետ վիրահատությունները հնարավոր է իրականացնել միջազգային գերժամանակակից ռոբոտային  եղանակով՝ ապահովելով բարձր ճշգրտություն, անվտանգություն և արդյունավետություն։
Ռոբոտային վիրաբուժությունը կիրառվում է 2008 թվականից՝ աշխարհի առաջատար բժշկական կենտրոններում, և այժմ հասանելի է  նաև Հայաստանում՝ «Սլավմեդ բժշկական կենտրոն»-ում, որտեղ ներդրվել է ռոբոտային համակարգ, որն արդեն իսկ սահմանել է ավելի քան 20 համաշխարհային ռեկորդ և ապահովել 100% հաջողության ցուցանիշ։
Ռոբոտային վիրաբուժությունը կիրառվում է վիրաբուժության տարբեր ոլորտներում՝ ընդհանուր վիրաբուժություն, կոլոպրոկտոլոգիա, օնկոլոգիա, բարիատրիա, ճողվածքների վիրաբուժություն, ուրոլոգիա, գինեկոլոգիա և այն ներկայումս Հայաստանում հասանելի է  միայն  «Սլավմեդ բժշկական կենտրոն»-ում։
««Սլավմեդ բժշկական կենտրոն»-ը շարունակում է հավատարիմ մնալ բժշկության միջազգային առաջատար փորձն ու առողջապահական ոլորտի նորագույն տեխնոլոգիաները և սարքավորումները Հայաստան բերելու և ներդնելու իր առաքելությանը։ Շատ կարևոր է ոչ միայն Հայաստան բերել բարձրագույն տեխնոլոգիան, այլև գիտելիքներին տիրապետել կարողանալը և արդյունավետ սպասարկում ապահովելը։ Եվ ես նաև հպարտությամբ փաստում եմ, որ մեր բժիշկները լիովին պատրաստ են կատարել ռոբոտային համակարգով վիրաբուժություններ, քանի որ արդեն իսկ մասնակցել են համապատասխան վերապատրաստումների արտերկրում և ամբողջությամբ պատրաստ են կիրառել ձեռք բերած փորձն ու հմտությունները Հայաստանում»,-նշում է «Սլավմեդ բժշկական կենտրոն»-ի հիմնադիր-տնօրեն Արմինե Հովակիմյանը։
Կենտրոնի բժիշկների խոսքով՝ ռոբոտային վիրաբուժական համակարգի ներդրումը կարևոր քայլ է Հայաստանի վիրաբուժության զարգացման համար։ Ռոբոտը ապահովում է ավելի բարձր ճշգրտություն, խորը տեսանելիություն և ապահովում շարժումների ավելի լայն ազատություն, ինչի շնորհիվ հնարավոր է նվազ ինվազիվ եղանակով և մեծ արդյունավետությամբ իրականացնել ամենաբարդ վիրահատությունը։
Ռոբոտային այս համակարգի միջոցով իրականացվել են հարյուրավոր կլինիկական հեռավար վիրահատություններ, այդ թվում՝ աշխարհի ամենաերկար 5G հեռավար վիրահատությունը՝ Չինաստանից Մարոկկո՝ 12 000 կմ հեռավորության պայմաններում։ Ներդրված Toumai MT-1000 համակարգն իր նորարարական հնարավորություններով միավորում է առաջադեմ հաղորդակցական ենթակառուցվածքներ՝ ներառյալ 5G, լայնաշերտ, օպտիկամանրաթելային և արբանյակային կապերը՝ ապահովելով բժշկական նորարարությունների անխափան և անվտանգ կիրառումը։
Գերժամանակակից այս սարքի ներդրումը նոր նշաձող է սահմանում հայկական վիրաբուժության մեջ՝ ապահովելով առավել անվտանգ, քիչ ինվազիվ և գերճշգրիտ վիրահատությունների իրականացում, ինչի արդյունքում կշահի մեր պացիենտը։ Ռոբոտային վիրաբուժության համակարգը կնպաստի նաև հեռաբժշկության դինամիկ զարգացմանը, կխթանի միջազգային առաջատար մասնագետների հետ արդյունավետ համագործակցությունը, կվերացնի աշխարհագրական սահմաններն ու զգալիորեն կնվազեցնի բուժառուների` արտերկիր մեկնելու անհրաժեշտությունը:

«Славмед» первым в Армении внедрил роботизированную хирургическую систему
«Медицинский центр Slavmed» первым в Армении оснащён современной роботизированной хирургической системой. Отныне операции можно проводить с использованием передового роботизированного метода, обеспечивающего высокую точность, безопасность и эффективность.
Роботизированная хирургия в ведущих медицинских центрах мира применяется с 2008 года и теперь доступна в Армении, в медицинском центре Slavmed, где внедрена роботизированная система, установившая более 20 мировых рекордов и обеспечивающая 100% успешность операций.
Роботизированная хирургия применяется в различных областях хирургии: общей хирургии, колопроктологии, онкологии, бариатрии, герниопластике, урологии, гинекологии, и в настоящее время доступна в Армении только в медицинском центре Slavmed.
«Медицинский центр Slavmed» продолжает оставаться верным своей миссии – привносить и внедрять в Армению передовой международный медицинский опыт, новейшие технологии и оборудование в сфере здравоохранения. Крайне важно не только привносить в Армению самые высокие технологии, но и иметь возможность овладеть этими знаниями и оказывать эффективные услуги. И я с гордостью могу сказать, что наши врачи полностью готовы к проведению операций с использованием роботизированной системы, поскольку уже прошли соответствующее обучение за рубежом и готовы применять полученный опыт и навыки в Армении», – отмечает основатель и директор медицинского центра Slavmed Армине Овакимян.
По словам врачей центра, внедрение роботизированной хирургической системы является важным шагом в развитии хирургии в Армении. Робот обеспечивает более высокую точность, более глубокий обзор и большую свободу движений, что позволяет проводить самые сложные операции менее инвазивно и с большей эффективностью.
С помощью этой роботизированной системы были выполнены сотни клинических телехирургических операций, включая самую протяжённую в мире 5G-телехирургию, от Китая до Марокко на расстоянии 12 000 км. Система Toumai MT-1000 сочетает в себе передовые коммуникационные инфраструктуры, включая 5G, широкополосный доступ, оптоволоконную и спутниковую связь, обеспечивая бесперебойное и безопасное применение медицинских инноваций.
Внедрение этого современного устройства устанавливает новые стандарты в армянской хирургии, обеспечивая более безопасные, менее инвазивные и сверхточные операции, что принесет пользу нашим пациентам. Роботизированная хирургическая система также будет способствовать динамичному развитию телемедицины, эффективному сотрудничеству с ведущими международными специалистами, стиранию географических границ и значительному сокращению необходимости выезда пациентов за границу.