Փաստաբանը հայտնել է, որ Արշակ արքեպիսկոպոս Խաչատրյանի նկատմամբ կալանքի միջնորդություն կներկայացվի դատարան
Մայր Աթոռ Սուրբ Էջմիածնի դիվանապետ Արշակ արքեպիսկոպոս Խաչատրյանի նկատմամբ կալանքի միջնորդություն է ներկայացվելու դատարան։ «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ «Ֆեյսբուք»-ի ուղիղ եթերում այս մասին հայտնել է նրա փաստաբան Արսեն Բաբայանը։
Փաստաբանի խոսքով՝ Արշակ արքեպիսկոպոս Խաչատրյանը մեղադրվում է այն բանի համար, որ 2018 թվականին կաթողիկոսի դեմ ակցիայի մասնակիցներից մեկի ուսապարկում իր ծառայակիցներից մեկի միջոցով թմրամիջոց է տեղադրել ՝ վերջինիս վարկաբեկելու նպատակով։
Քննչական կոմիտեն հայտնել է, որ նախաքննության ընթացքում հոգևորականի նկատմամբ հարուցվել է հանրային քրեական հետապնդում՝ Հայաստանի Քրեական օրենսգրքի 393-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 1-ին և 4-րդ կետերով (մի խումբ անձանց կողմից նախնական համաձայնությամբ թմրամիջոց ապօրինի իրացնելը՝ հանդիսադիր վայրում)։
Դեկտեմբերի 4-ին փաստաբան Բաբայանը հայտնել էր, որ Արշակ արքեպիսկոպոս Խաչատրյանը ձերբակալվել է ԱԱԾ կողմից՝ Քննչական կոմիտեի շենքում։

В суд будет подано ходатайство об аресте архиепископа Аршака Хачатряна: адвокат
В суд будет подано ходатайство об аресте главы канцелярии Первопрестольного Святого Эчмиадзина архиепископа Аршака Хачатряна. Как сообщает Арменпресс, об этом заявил его адвокат Арсен Бабаян в прямом эфире в Facebook.
По словам адвоката, архиепископ Аршак Хачатрян обвиняется в том, что в 2018 году он через одного из своих коллег подбросил наркотики в рюкзак одного из участников протеста против католикоса с целью его дискредитации.
Следственный комитет Армении сообщал ранее, что в ходе предварительного расследования уголовного дела в отношении лица возбуждено публичное уголовное преследование по пунктам 1 и 4 части 2 статьи 393 Уголовного кодекса (незаконный сбыт наркотиков группой лиц по предварительному сговору в особо крупном размере).
4 декабря адвокат Бабаян сообщил, что в здании Следственного комитета был задержан архиепископ Аршак Хачатрян.